Pacjent nie może sprzeciwić się dostępowi do jego danych medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Prawo nie przewiduje instytucji sprzeciwu pacjenta wobec dostępu do jego dokumentacji medycznej. Część danych pacjenta w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) jest udostępniona automatycznie personelowi medycznemu. W pozostałych przypadkach to zawsze pacjent sam decyduje. Tyle tylko, że system udzielania zgód przez IKP często nie jest znany ani pacjentom, ani lekarzom.

02.05.2023

Dr Grabowski: Są wioski, gdzie nie mogę wystawić e-recepty, bo nie ma zasięgu

Pomoc społeczna Pacjent Zawody medyczne

Są wsie, gdzie do przystanku idzie się 45 min., nie ma sklepu, oprócz obwoźnego raz w tygodniu. Jak ma sobie poradzić starsza kobieta, która ma nieuleczalnie chorego męża albo osoba chora z balkonikiem? – pyta dr Paweł Grabowski, chirurg szczękowo-twarzowy, specjalista medycyny paliatywnej, bioetyk. W 2009 założył Fundację Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu – pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum domowe.

01.05.2023

Niefrasobliwy kuracjusz dopłaci do pobytu w sanatorium

Pacjent Opieka zdrowotna

Kuracjusz, który zrezygnuje z pobytu w sanatorium przed końcem turnusu, zapłaci za niewykorzystane dni z własnej kieszeni, według cennika. Sanatoria w regulaminach zabezpieczają się w ten sposób przed niefrasobliwymi pacjentami, których pobyt finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. „Gapowe” płaci też kuracjusz, który spóźni się na turnus.

29.04.2023

E-recepty na leki psychotropowe - mechanizm do naprawy, nie do likwidacji

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz wystawiający e-receptę na leki psychotropowe ma ograniczoną możliwość sprawdzenia, czy zgłaszający się do niego pacjent nie nadużywa substancji psychoaktywnych. System co do zasady nie daje mu bowiem wglądu do wystawionych i zrealizowanych recept. Lekarz może taki dostęp uzyskać, ale potrzebuje do tego zgody pacjenta. W dyskusji o receptomatach pojawiają się więc głosy, by zwiększyć lekarskie uprawnienia w tym zakresie.

28.04.2023

Fundacja OnkoCafe: Uboga lista innowacyjnych onkologicznych terapii lekowych

Pacjent Opieka zdrowotna

Na wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI) uwzględniono jedynie dwie terapie o działaniu przeciwnowotworowym - zauważa Fundacja OnkoCafe. Nie ma wśród nich ani jednej terapii do stosowania w leczeniu pacjentów z nowotworami krwi. - Nie wynika to z braku rejestracji takich technologii w ciągu ostatniego roku, ponieważ wiele z nich znajdowało się na liście technologii ocenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) - podkreśla.

27.04.2023

Opieka paliatywna w domu - refundowana, ale nisko wyceniona i z limitami

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia NFZ wycenia oddzielnie poradę w domu pacjenta, co ma zwiększyć dostępność do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. To krok w dobrą stronę, ale wciąż za mało, by system stał się wydolny - mówią eksperci. Problemem są niskie stawki: poradę w domu Fundusz wycenił na zaledwie około 116 zł. Kolejnym - limitowanie świadczeń dla dorosłych, w tym chorych onkologicznie.

25.04.2023

Niedzielski: Kwestia no-fault zostanie oddzielona od ustawy o jakości

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Kwestia no-fault, czyli odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne, zostanie oddzielona od ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort wycofuje się też z pomysłu likwidacji Centrum Monitorowania Jakości. Minister zdrowia chce, aby nowym projektem Sejm zajął się na najbliższym posiedzeniu.

24.04.2023

RPP: Szpital nie powinien wymagać zaświadczenia o braku przeciwwskazań do operacji

Pacjent Zawody medyczne

Każdy szpital ma obowiązek udzielić pacjentowi świadczeń zdrowotnych w sposób kompleksowy. Oznacza to wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz realizacji procedur medycznych z tym związanych - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Zaznacza, że szpitale nie powinny wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta.

24.04.2023

NSA: Rodzic nie decyduje swobodnie o terminarzu szczepień dziecka

Pacjent Opieka zdrowotna

Maksymalne granice wieku wyznaczone w rozporządzeniu, nie oznaczają, że rodzic może samodzielnie wyznaczać moment, kiedy zaszczepić dziecko. Terminy te nie wyznaczają też wymagalności obowiązku szczepień ochronnych, których przekroczenie jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.  

24.04.2023

Skrócił się czas oczekiwania na sanatorium - nawet o kilka miesięcy

Pacjent

Z danych NFZ wynika, że w zależności od województwa czas oczekiwania na pobyt w sanatorium to obecnie od czterech do 12 miesięcy. To mniej niż rok temu. Nie zmieniły się, póki co, dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium, które ponosi kuracjusz. Od 17 marca 2023 r. skierowania na leczenie uzdrowiskowe są natomiast wystawiane w formie elektronicznej. Tylko do 30 czerwca można je jeszcze otrzymać także w wersji papierowej.

22.04.2023

20 kwietnia weszły w życie przepisy o dwóch dniach wolnego dla dawców krwi

Pacjent Prawo pracy

Honorowym dawcom krwi na stałe, a nie tylko w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, przysługują dwa dni wolnego: w dniu donacji oraz w dniu następnym. Zmiany do ustawy o publicznej służbie krwi wprowadzono przy okazji uchwalenia ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Opublikowane w Dzienniku Ustaw przepisy weszły w życie 20 kwietnia.

20.04.2023

Sanatorium dla bogatych? Resort zapowiada i... wycofuje się z kontrowersyjnych planów

Pacjent Finansowanie zdrowia

Wyjazd do sanatorium oferującego nowoczesne zabiegi może być wkrótce w zasięgu tylko bogatszej części społeczeństwa. Organizacje uzdrowiskowe podniosły alarm, że taki będzie efekt rządowych reform. W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że nie planuje zmian w systemie częściowej odpłatności pacjenta za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym. Wcześniej resort zdrowia sygnalizował takie zmiany.

19.04.2023

Pacjent na psychoterapię „na NFZ” czeka nawet dwa lata

Pacjent Opieka zdrowotna

W stanie zagrożenia epidemicznego, który wciąż obowiązuje, nie jest potrzebne skierowanie na wizytę do psychologa finansowaną przez NFZ. Nie oznacza to jednak, że świadczenie to jest dostępne. Na wizytę do psychologa, a w szczególności na rozpoczęcie refundowanej terapii, trzeba zwykle czekać o wiele dłużej, niż pokazują statystyki samego Funduszu. W praktyce są to nawet dwa lata.

18.04.2023

Nie będzie kar, gdy pacjent nie odwoła wizyty w poradni

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzać opłat ani innych kar w przypadku, gdy pacjent nie odwoła wizyty u lekarza i termin przepada. Kary finansowe w takich wypadkach stosują niektóre kraje skandynawskie, żeby zwiększać społeczną odpowiedzialność. Nieodwołanie wizyty to przecież dłuższe kolejki i późne leczenie innych pacjentów. Polski resort zdrowia stawia na kampanie edukacyjne.

15.04.2023

Ustawa o jakości w zdrowiu idzie do kosza - Sejm nie odrzucił senackiego weta

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Podczas piątkowych głosowań w Sejmie zabrakło jednego głosu, aby odrzucić senackie weto do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Flagowa ustawa obecnego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia została więc odrzucona. Zastrzeżenia Senatu dotyczyły konstytucyjności przepisów. Opozycja krytykowała z kolei między innymi "wrzutkę" do ustawy o przekazaniu z NFZ 50 mln zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu.

14.04.2023

Farmaceuta wystawi receptę na szczepionkę przeciwko grypie

Pacjent Farmacja

Farmaceuta będzie mógł wystawić receptę na pełnopłatną szczepionkę przeciwko grypie. Dzięki temu pacjent w aptece będzie mógł otrzymać receptę, kupić szczepionkę i od razu zaszczepić się. Rozwiązanie było oczekiwane, bo pacjenci coraz chętniej szczepią się w aptekach. Nowe przepisy wchodzą właśnie w życie, czyli po zakończeniu sezonu grypowego 2022/2023, kiedy NFZ płacił za usługę szczepienia.

14.04.2023

Resort nie pokazał listy schorzeń uprawniających do orzeczenia o niepełnosprawności na stałe

Pomoc społeczna Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Posłowie nie zapoznali się w piątek z listą schorzeń, które uprawniałyby do otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Były oczekiwania, że przygotowywana od miesięcy lista zostanie przedstawiona na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował jednak, że co prawda lista jest gotowa, ale sam otrzymał ją dzień wcześniej, czyli w czwartek, i nie jest gotowy odnieść się do przygotowanego przez ekspertów materiału.

14.04.2023

Psychiatrów dziecięcych jak na lekarstwo - zaledwie kilku na województwo

Pacjent Opieka zdrowotna

Są województwa, w których pracuje mniej niż dziesięciu psychiatrów dzieci i młodzieży, na przykład w województwie opolskim zaledwie sześciu. Ministerstwo Zdrowia zauważa, że problemy kadrowe są obecnie główną barierą w dostępie do opieki psychiatrycznej dla tej grupy osób. Lekarzy brakuje – potwierdzają eksperci - ale w publicznym systemie. W prywatnym, czyli za pieniądze, młody pacjent do specjalisty dostanie się już kolejnego dnia.  

14.04.2023

Dostęp do lekarza poza kolejnością nie oznacza, że nie trzeba czekać

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci uprawnieni do świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki często odchodzą z kwitkiem. Okazuje się, że pracownicy rejestracji nie znają przepisów i odsyłają takiego pacjenta bezpośrednio do lekarza, aby ten podjął decyzję. Z drugiej strony sami pacjenci też nie zawsze właściwie rozumieją to uprawnienie, żądając natychmiastowej usługi np. w przychodni.

11.04.2023