Sejm może wkrótce wrócić do zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy

Jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze w tej kadencji Sejmu wrócimy do nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która ma doprecyzować m.in. jakie placówki mogą być wyłączone spod zakazu - stwierdził w rozmowie z Prawo.pl poseł PiS Janusz Śniadek, który jest sprawozdawcą projektu. Propozycja nowelizacji utknęła w Sejmie pod koniec ubiegłego roku.

23.05.2019

Rada Legislacyjna: Walka z lichwą, nie oznacza udzielania kredytów osobom niewypłacalnym

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rządowy projekt ustawy zwalczającej lichwę zmierza do osiągnięcia pożądanych celów, ale ma wiele wad i błędów - stwierdzili eksperci Rady Legislacyjnej. Zauważają, że projekt dopuszcza udzielanie kredytów osobom niewypłacalnym. Według autorów opinii poprawić też należy m.in. przepisy o zamkniętym katalogu kosztów pozaodsetkowych.

20.05.2019

SN: Polisolokata działała na szkodę ubezpieczonego klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument Ubezpieczenia

W momencie powstania zobowiązania, treść stosunku zobowiązaniowego powinna być określona, albo co najmniej znane powinny być obiektywne kryteria, pozwalające określić w przyszłości treść świadczenia - uważa Sąd Okręgowy, a Sąd Najwyższy uznał, że ta konkluzja jest słuszna.

18.05.2019

Przepisy o nieodebranych przesyłkach znowelizowane

Rynek i konsument

Podmioty świadczące usługi pocztowe w pewnych okolicznościach mają obowiązek dostarczania zawartości niedoręczonych przesyłek staroście. Nowelizacja, która likwiduje odesłania do nieobowiązujących już przepisów Kodeksu cywilnego w tej sprawie, trafi do podpisu prezydenta.

16.05.2019

Bezprawne klauzule powinny skutkować unieważnieniem umowy o kredyt denominowany

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Eliminacja postanowień dotyczących przeliczeń walutowych w umowach o kredyt denominowany powoduje, że niemożliwe jest obliczenie kwoty w złotych, którą bank zobowiązał się oddać do dyspozycji kredytobiorcy. To powinno powodować nieważność umowy. Inaczej będzie w przypadku umów o kredyt indeksowany – mówi Marcin Szymański

15.05.2019

UOKiK: Zaproszenie na pokaz garnków tylko za zgodą klienta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Nie można dzwonić do konsumentów i zapraszać na pokazy garnków, mimo że nie wyrazili na to zgody - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ukarał właśnie za taką praktykę firmę Smak i Zdrowie. Spółka ma zapłacić ponad 35 tys. zł kary i zaprzestać takich praktyk.

14.05.2019

Od środy tańsze połączenia telefoniczne z innymi krajami UE

Rynek i konsument

Od 15 maja w Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS. Za połączenia ze swojego kraju do innego państwa UE konsumenci zapłacą maksymalnie 19 centów za minutę (plus VAT) i 6 centów za wiadomość SMS (plus VAT).

13.05.2019

Dostawca energii ukarany za automatyczne przedłużanie umów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprzedawca energii elektrycznej i gazu nie może karać konsumenta za rozwiązanie umowy przed terminem - stwierdził UOKiK, który wszczął postępowanie o uznanie za niedozwolone 47 klauzul stosowanych przez spółkę Polski Prąd i Gaz. Według Urzędu niedopuszczalne jest też automatyczne przedłużanie umów znów na czas określony.

13.05.2019

Raport: Wynagrodzenie coraz mniej ważne w pracy

Rynek i konsument Rynek

Coraz mniej osób wskazuje, że płaca jest najważniejszym czynnikiem świadczącym o atrakcyjności pracy. Ważna jest także stabilność zatrudnienia i przyjazna atmosfera, wyraźnie rośnie znaczenie rozwoju zawodowego. Kobiety doceniają elastyczność pracy, mężczyźni - wykorzystywanie w firmie nowoczesnych technologii - wynika z raportu Randstad.

11.05.2019

Szef URE konsekwentnie krytykuje ustawę o cenach energii

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Regulator mógł złagodzić efekty wzrostu cen energii, nie potrzebna była ustawowa ingerencja w rynek energii - twierdzi prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Wtórują mu eksperci z branży energetycznej, którzy tzw. ustawę prądową nazywają interwencjonizmem w czystej postaci.

10.05.2019

Aplikacja przypomni o przeglądzie auta i końcu ubezpieczenia

Rynek i konsument Administracja publiczna

Przypominanie o zbliżającym się terminie badania technicznego i zbliżającym się końcu ubezpieczenia OC - o takie funkcje wzbogaciła się aplikacja mObywatel, która zawiera m.in. dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

10.05.2019

Będą nowe oznaczenia na etykietach energetycznych

Środowisko Rynek i konsument

Lodówki, telewizory, pralki i inne tego typu produkty będą miały nowe etykiety informujące o zużyciu energii. To koniec oznaczeń typu A+++ dla najbardziej energooszczędnych urządzeń.

09.05.2019

NIK: Promieniowanie elektromagnetyczne urządzeń telefonii komórkowej poza kontrolą

Rynek i konsument Administracja publiczna Nowe technologie

W ciągu ostatnich lat transmisja danych komórkowych wzrosła 57-krotnie. Jest coraz więcej anten i instalowane są na mniejszych wysokościach, więc rośnie oddziaływanie pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe (SBTK) i urządzenia mobilne na ludzi i środowisko. NIK alarmuje, że ani Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są do tego przygotowane.

07.05.2019

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

07.05.2019

Niekorzystną umowę lepiej zerwać, ale uwaga na konsekwencje

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

01.05.2019

SA: Uzależnienie od alkoholu kredytobiorcy nie wpłynęło na ważność umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Pozwany jako dziecko miał problemy z nauką. Od wielu lat nadużywa alkoholu. Jest osobą o obniżonej dojrzałości życiowej. Nie oznacza to jednak, że zawierał z bankiem umowy kredytowe w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Orzeczenie to komentuje adwokat, mediator Karolina Wrąbel.

27.04.2019

Kolor podeszwy i kształt batonika mogą być własnością intelektualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy przedmiotem ochrony może być kolor podeszwy w markowych butach, albo kształt popularnego batonika? W określonych warunkach mogą, ale orzecznictwo sądów nie jest jeszcze konsekwentne i wciąż się kształtuje - piszą Krystian Maciaszek i Aleksandra Wrońska z kancelarii DLA Piper, komentując w światowym Dniu Własności Intelektualnej orzecznictwo w tym zakresie.

26.04.2019

Firma sprzedająca filtry wody ukarana za negowanie prawa do rezygnacji z umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Instalująca rewitalizatory wody firma Dannte została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za to, że naruszała prawo klientów do odstąpienia od umowy. Zapłaci tylko karę w wysokości ponad 15 tys. zł, ponieważ już zrezygnowała z takich praktyk.

25.04.2019

Biznes obawia się przedsiębiorców-konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przegotowywana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmiana w prawie przewiduje rozszerzenie definicji konsumenta na osoby prowadzące ewidencjonowaną działalność gospodarczą, dokonujące czynności niemającej dla nich charakteru zawodowego. Zdaniem przedsiębiorców postawi to takie podmioty w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do "zwykłej" działalności gospodarczej.

24.04.2019

Kaufland wprowadza usługi pocztowe, ale nie otworzy sklepów w niedziele

Rynek i konsument Rynek

Sieć Kaufland wprowadza możliwość nadawania i odbierania paczek w kilkudziesięciu sklepach w całej Polsce. To pilotażowy projekt - zaznacza biuro prasowe firmy. I dodaje, że wprowadzenie usługi nie spowoduje otwarcia sklepów w niedziele objęte zakazem handlu. Usługi takie prowadzi już sieć Żabka i na tej podstawie otwiera sklepy w niedziele.

23.04.2019