Zwrot towaru i reklamacja nie tylko z paragonem

Rynek i konsument

Zgodnie z przepisami, dowodami zakupu są nie tylko paragony, ale także faktury, wyciągi z konta, potwierdzenia płatności kartą. Ważne jest jednak też to, że sklep stacjonarny, dobrowolnie umożliwia zwrot niewadliwego towaru, może więc w swoim regulaminie zawrzeć dodatkowe wymagania na przykład takie, by zwracany towar nie był uszkodzony, lub by klient posiadał...paragon.

22.11.2020

Rzecznik Finansowy wspiera klienta namówionego na obligacje GetBack

Rynek i konsument Finanse

Klient Idea Banku był przekonywany przez jego pracowników, by zerwał lokaty i szybko zainwestował w obligacje GetBack, na których stracił potem 50 tysięcy złotych. Teraz domaga się w sądzie od Idea Banku zwrotu wpłaconej kwoty i odszkodowania, a wspiera go w tym Rzecznik Finansowy.

20.11.2020

Rzecznik Finansowy broni się przed likwidacją. Chce rozstrzygać spory z bankami

Rynek i konsument

Po wyrokach TSUE w polskich sprawach - kredytu frankowego państwa Dziubaków i zwrotu kosztów kredytu po jego wcześniejszej spłacie - lawinowo wzrosła liczba wniosków o pomoc do Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika potrzeba kilku lat, aby sytuacja kredytobiorców się ustabilizowała. By ją poprawić proponuje powołanie sądu polubownego.

18.11.2020

Sąd powinien badać podstawy do wydania nakazu zapłaty z weksla w sprawach konsumentów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kodeks postępowania cywilnego powinien zawierać przepis, według którego w sprawie przeciwko konsumentowi sąd może wydać nakaz zapłaty na podstawie weksla wyłącznie po stwierdzeniu, że umowa, z której wynika dochodzone roszczenie nie zawiera niedozwolonych postanowień umownych - twierdzi prof. Anny Hrycaj z Uczelni Łazarskiego.

16.11.2020

WSA: Ogłoszenie o dogodnych godzinach otwarcia apteki nie narusza zakazu reklamy

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Farmacja

Ogłoszenie w lokalnej prasie o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki nie narusza zakazu reklamy, pomimo że działanie to może zwiększyć sprzedaż produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że godziny otwarcia są ustalane przez radę powiatu. Tym samym nie można uznać, że mogą one świadczyć o naruszeniu ustawowego zakazu.

14.11.2020

Rusza unijne dochodzenie w sprawie łamania przez Amazon konkurencji

Rynek i konsument Prawo europejskie

Komisja Europejska oskarża amerykański koncern Amazon o łamanie zasad konkurencji na rynku internetowej sprzedaży detalicznej. KE rozpoczęła postępowanie antymonopolowe w tej sprawie i wszczęła też drugie dochodzenie w sprawie praktyk biznesowych tej firmy w handlu w sieci.

10.11.2020

Rzecznik Finansowy opublikował mapę zakazanych klauzul przy kredytach walutowych

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Rzecznik Finansowy przygotował “mapę klauzul” niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów "walutowych". Jak podało w piątek biuro rzecznika, jest ona skierowana do kredytobiorców, którzy do tej pory nie podjęli żadnych działań związanych ze swoją umową.

06.11.2020

Yamaha ukarana za zawyżanie cen sprzętu muzycznego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 500 tys. na spółkę Yamaha Music Europe za to, że przez 13 lat ustalała z dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży sprzętu muzycznego w sklepach internetowych w Polsce. Kara mogła być wyższa, ale firma współpracowała z UOKiK w ramach programu leniency.

05.11.2020

UOKiK ściga propagowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Namawianie konsumentów do udziału w „projekcie” w roli „inwestora” w systemie sprzedaży w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści materialnych, które są uzależnione przede od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów, to działanie na niekorzyść interesów konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

02.11.2020

Tomasz Chróstny: Stworzymy system lepszej ochrony praw konsumentów

Rynek i konsument Rynek Finanse

Z oszczędności na czynszu za biuro Rzecznika Finansowego oraz kosztach administracyjnych stworzymy system informatyczny do obsługi indywidualnych spraw konsumentów. Pozwoli on także zorientować się szybko, kto narusza zbiorowe interesy konsumentów. Obecny system prawnej ochrony konsumentów jest rozdrobniony, a przez to nieefektywny. I to należy zmienić

30.10.2020

SN: Naruszenie praw konsumenta przez wystawienie weksla in blanco

Prawo cywilne Rynek i konsument

Akceptacja przez sąd nakazu zapłaty przeciwko konsumentowi na podstawie samej tylko treści weksla przedstawionego przez przedsiębiorcę, bez kontroli treści umowy, mogłoby doprowadzić do powstania mechanizmu obejścia unormowań Dyrektywy 13/93 i zagroziłoby zbiorowym interesom konsumentów chronionym również przez Konstytucję - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

29.10.2020

Rzecznik Finansowy do likwidacji - prezes UOKiK obiecuje lepszą ochronę konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Tomasz Chróstny jest przekonany, że obecny system prawnej ochrony konsumentów jest rozdrobniony, a przez to nieefektywny. By to zmienić chce stworzyć system informatyczny do zarządzania skargami konsumentów. Pozwoli mu na to ustawa likwidująca rzecznika finansowego. Dzięki temu ma też szybciej zadziałać ochrona zbiorowych interesów konsumentów.

29.10.2020

UPC zrekompensuje klientom samowolną podwyżkę abonamentu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Bezprawnie podwyższona przez UPC Polska w 2015 roku wysokość abonamentu ma być zrekompensowana klientom - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I poinformował w środę, że operator UPC zobowiązał się do udzielenia takiej rekompensaty oraz do przywrócenia poprzednich cen.

28.10.2020

Sejm za wakacjami w umowie najmu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Projekt ustawy o tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego został odesłany do komisji. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapewnia, że mieszkańcy będą mogli na mocy tych przepisów sami zdecydować, kiedy i w jaki sposób odzyskają swój wkład partycypacyjny.

27.10.2020

Rzecznik Finansowy wspiera posiadaczy ciągle rosnącego kredytu

Rynek i konsument Finanse

Umowa zawierana przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A., dotycząca kredytu hipotecznego „Alicja”, zawiera szereg postanowień niezgodnych z prawem bankowym, a także przepisami gwarantującymi ochronę konsumentów, zawartymi w kodeksie cywilnym - twierdzi rzecznik Finansowy, który postanowił przystąpić do sprawy wszczętej z powództwa grupy konsumentów.

27.10.2020

Getin Noble Bank surowo ukarany za niedozwolone praktyki 

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Stosowane przez Getin Noble Bank postanowienia umowne pozwalające bankowi na jednostronne zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack - uznane zostały przez prezesa UOKiK za klauzul niedozwolone. Te decyzje ułatwią poszkodowanym konsumentom dochodzenie roszczeń w sądzie.

26.10.2020

Klienci Groupona dostaną zwrot pieniędzy także na konto lub kartę

Prawo cywilne Rynek i konsument

Po interwencji UOKiK, Groupon dostosował mechanizm zwrotu środków za kupon do wymogów prawa. W efekcie osoby, które przy odstąpieniu od umowy otrzymały domyślnie zwrot w tzw. środkach Groupon, dostały e-mail od firmy i będą mogły ubiegać się zwrot pieniędzy na konto bankowe lub kartę.

22.10.2020

UOKiK wymierza PKO BP i Pekao kary za dowolne ustalanie kursów walut

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje, w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych w bankach PKO BP i Pekao. Banki mają w sumie zapłacić ponad 62 mln zł kar. Tymczasem Bank Pekao twierdzi, że kwestionowany przepis przestał być stosowany w tym banku w kwietniu 2017 r., a PKO BP, że klient mógł wybrać walutę spłaty.

19.10.2020