Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisanie Konwencji umożliwia rozpoczęcie procesu zmierzającego do ratyfikacji tej wielostronnej umowy międzynarodowej.

Przyjęcie Konwencji pozwoli na dopełnienie obszarów dziedzictwa kulturowego, które są chronione przez prawo międzynarodowe – dotychczas Polska przyjęła konwencje Rady Europy dotyczące dziedzictwa archeologicznego oraz architektonicznego.

Europejska Konwencja o ochronie dziedzictwa audiowizualnego weszła w życie 1 stycznia 2008 r. Państwa europejskie stosunkowo późno uznały wagę ochrony wytworzonego dziedzictwa audiowizualnego, mimo iż dostrzegano nietrwałość nośników, na których było one zapisywane.

Czytaj: Nowelizacja ustawy RTV może wypaczać dyrektywę audiowizualną>>
 

Polska była jednym z prekursorów w tej dziedzinie – przepisy krajowe zostały wypracowane już na początku XXI w. i ujęte w ustawie z 30 kwietnia 2005 r. o kinematografii, która zawiera rozdział poświęcony gromadzeniu, ochronie i upowszechnianiu zbiorów filmowych. Przyjęcie Europejskiej Konwencji o ochronie dziedzictwa audiowizualnego pozwoli uspójnić przepisy w tym zakresie oraz ujednolicić standardy przekazywania i przechowywania dzieł audiowizualnych, w tym utworów kinematograficznych, także na poziomie międzynarodowym.

 

Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, Ksenia Kakareko, Jacek Sobczak

Sprawdź  

Cena promocyjna: 69 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 51.74 zł