SN: Sprostowania publikować trzeba, nawet gdy artykuł oparty był o dane z KRS

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dziennikarze, którzy w artykule wykorzystali informacje z Krajowego Rejestru Sądowego muszą opublikować sprostowanie - orzekł Sąd Najwyższy. Dlatego, że członek zarządu spółki nie dopełnił w terminie obowiązku wykreślenia go z rejestru. Problemem jest obecnie objętość sprostowania.

03.12.2018

SA: Nie wznawia się spraw zakończonych ugodą stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Strona może żądać wznowienia postępowania, jeśli po jego zakończeniu został prawomocnie rozstrzygnięty spór sądowy. Nie można natomiast żądać wznowienia procesu, jeśli wcześniej sąd umorzył postępowanie w związku z zawartą ugodą - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

02.12.2018

Nie ma rozwodu, jest domniemanie ojcostwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Skutki życia w związkach nieformalnych bez przeprowadzenia rozwodu bywają trudne do przewidzenia. Może to być konieczność płacenia alimentów byłej żonie, wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, niekiedy przy udziale prokuratora, a nawet - zmiana akt stanu cywilnego.

01.12.2018

Sąd: Zachowek należy się mimo nie najlepszych relacji rodzinnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie można odmówić zachowku wnuczce spadkodawczyni z powodu nieutrzymywania relacji rodzinnych, jeżeli przyczyną takiego stanu rzeczy była postawa samej spadkodawczyni. To ona, jako osoba starsza, powinna była inicjować kontakty z wnuczką. Tymczasem spadkodawczyni faworyzowała siostrę powódki - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

01.12.2018

Kierowca odpowiada za szkody wyrządzone przez pasażera

Prawo cywilne Finanse

Odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC może zostać wypłacone także, gdy pasażer otwierając drzwi uszkodzi sąsiedni pojazd. Pojęcie "ruch pojazdu" obejmuje bowiem również wsiadanie i wysiadanie z niego. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Ten korzystny dla pasażerów wyrok to ważna wskazówka dla ubezpieczycieli.

29.11.2018

Sprawy frankowe czekają na głos Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Kredyty frankowe

To Sąd Najwyższy wywołał chaos orzeczniczy w sprawach frankowych. Dlatego potrzebny jest niezwłocznie jego głos aby przywrócić zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w orzecznictwie konsumenckim - mówi adwokat Iwo Gabrysiak, wspólnik zarządzający Gabrysiak i Wspólnicy.

29.11.2018

SA: Nieważność umowy mimo prawidłowego aneksu

Prawo cywilne Spółki

Jeśli przy podpisaniu umowy sprzedaży przez spółkę nie reprezentował jej ani pełnomocnik, ani rada nadzorcza, to umowa jest nieważna od początku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Nie można jej konwalidować aneksem ani dochodzić roszczeń z tego tytułu.

29.11.2018

SN: Śmierć uczestnika nie wstrzymuje wpisu do księgi wieczystej

Prawo cywilne

W razie śmierci uczestnika postępowania wieczystoksięgowego, sąd nie zawiesza postępowania - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów. Dodał, że spadkobiercy byłego właściciela mogą złożyć powództwo o uzgodnienie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

28.11.2018

Resort rolnictwa łagodzi przepisy o obrocie ziemią rolną

Prawo cywilne Budownictwo

Działki rolne o powierzchni do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

28.11.2018

Szykuje się sąd nad kredytami frankowymi

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Warszawski Sąd Okręgowy pyta o sprawy frankowe nie tylko Trybunał Sprawiedliwości UE, ale także Sąd Najwyższy. W tym stołecznym sądzie już co piąta wpływająca sprawa dotyczy kredytów frankowych. Sąd Najwyższy wywołał chaos orzeczniczy w sprawach frankowych, więc teraz powinien pilnie zabrać głos, by ujednolicić orzecznictwo - wskazują prawnicy. Tym bardziej, że stanowisko rządu przekazane do Luksemburga jest korzystne dla konsumentów.

28.11.2018

WSA: Ubezwłasnowolniony bez kuratora skargi nie złoży

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę wniosła osoba częściowo ubezwłasnowolniona. Złożonego pisma nie poparł jednak kurator ustanowiony przez sąd do reprezentacji skarżącej. Tego rodzaju skarga nie mogła więc zostać rozpoznana z uwagi na brak zdolności procesowej skarżącej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

28.11.2018

SA: Dwulatkowi nie można stawiać zarzutu, że podróżował z nietrzeźwym kierowcą

Prawo cywilne

Nie przyczynia się do powstania szkody dwulatek, który ulega wypadkowi, jako pasażer pojazdu prowadzonego przez swojego nietrzeźwego ojca. W takiej sytuacji nie można również żądać zmniejszenia odszkodowania powołując się na zawiniony przez rodziców brak należytego nadzoru. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

21.11.2018

Wrocław zawyżał opłaty za holowanie - sąd unieważnia uchwałę

Prawo cywilne

Kolejny sąd administracyjny - tym razem we Wrocławiu - stwierdził nieważność części uchwały tamtejszej rady miejskiej dotyczącej opłat za holowanie i przechowywanie aut na parkingach strzeżonych. Śledczy podnosili, że są one zbyt wysokie i nie uwzględniają rzeczywistych kosztów.

20.11.2018

SN: Upadły nie jest stroną, gdy przystępuje do sprawy syndyk

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Gdy w trakcie postępowania upadłościowego wytoczonego przez upadłego przystępuje do niego syndyk, to może domagać się zasądzenia świadczenia na swoją rzecz - orzekł Sąd Najwyższy. Upadły nie jest stroną, bo nie zarządza swoim majątkiem.

20.11.2018

Prof. Markiewicz: Prawo autorskie w pogoni za rzeczywistością

Prawo cywilne

Nie ma bardziej atrakcyjnej dziedziny prawa niż prawo autorskie, które daje możliwość obcowania także ze sztuką i z twórcami - mówi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że specyfiką tego prawa jest ciągłe poszukiwanie równowagi z przemianami społecznymi, kulturowymi i technologicznymi.

20.11.2018

SN: Od cofniętego wniosku zwraca się całą sumę

Prawo cywilne

W razie cofnięcia wniosku o zatwierdzenie tabel przez Komisję Prawa Autorskiego przysługuje zażalenie na odmowę zwrotu opłaty - taki jest sens uchwały trzech sędziów Sądu Najwyższego. Stronie zwraca się całą uiszczoną opłatę od cofniętego pisma.

20.11.2018