Prawo.pl
Proponowana przez rząd zmiana w kodeksie karnym prowadzi w kierunku zaostrzenia odpowiedzialności karnej nieletnich, którzy ukończyli lat 15, co oznaczać będzie odejście od obowiązującego dotąd w Polsce modelu opiekuńczego, który jest dość unikalny w Europie i na świecie i w żadnym razie nie jest mniej skuteczny niż inne - twierdzą ekspertki Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Prawo.pl
14.03.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W leczeniu uzdrowiskowym niektóre zakłady lecznicze wykorzystywały zamiast naturalnych surowców leczniczych produkty, które nimi nie były, tzw. zamienniki. Stosowano je w większości skontrolowanych zakładów w co piątym zabiegu bodźcowym. Najwyższa Izba Kontroli sygnalizuje, że problemem jest przede wszystkim brak standardów stosowania naturalnych surowców leczniczych oraz procedur wykonywania zabiegów z ich wykorzystaniem.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.03.2019
Opieka zdrowotna
Wsparcie prawnika na każdym etapie postępowania, wprowadzenie ośrodków wychowawczo-adaptacyjnych, które zastąpią część "poprawczaków" i granica przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat - to najważniejsze propozycje zmian w prawie o postępowaniu wobec nieletnich. W ocenie ekspertów zmiany są potrzebne, bo do sądów trafiają sprawy dotyczące coraz młodszych dzieci. Słaby punkt dostrzegają nie tylko w przepisach, ale też... w bezradności szkół.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Między 2020 a 2030 r. o półtora miliona wzrośnie liczba osób w wieku 75-84 lat. W 2030 r. w Polsce będzie żyło blisko milion osób powyżej 85 lat. Niestety resort zdrowia nie ma wieloletniej strategii, jak poradzić sobie ze starzejącym się społeczeństwem. Jest za to pomysł, by w szpitalach powstały mobilne zespoły geriatryczne, które oceniałyby wszystkie starsze osoby, które trafiają do lecznic. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.03.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Osoba przystępująca do egzaminu na prawo jazdy jest dopiero "kandydatem na kierowcę". Umiejętności nabywa się w miarę przejechanych kilometrów. Dlatego niezwolnienie hamulca ręcznego przy ruszaniu pod górę nie może pozbawiać zdającego pozytywnej oceny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.03.2019
Administracja publiczna
Opłaty za postój w strefie płatnego parkowania nie będą pobierane w soboty - wynika z projektu zmiany ustawy o drogach publicznych. Znikną więc wątpliwości interpretacyjne, jak rada gminy ma określać dni tygodnia, w których płacić trzeba. Jednak ustawa o PPP wprowadza możliwość tworzenia stref specjalnych, płatnych nawet w święta.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.03.2019
Samorząd terytorialny
Brytyjska Izba Gmin przyjęła w środę wieczorem uchwałę wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Opinia parlamentu ma jedynie charakter polityczny i nie jest wiążąca prawnie.
Krzysztof Sobczak
13.03.2019
W środę 13 marca Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła prace nad przygotowanym przez resort finansów projektem dotyczącym zasad prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy.
Krzysztof Sobczak
13.03.2019
Rynek i konsument Finanse
Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie może być uznany za przełomowy, jeżeli za jego cel uznamy ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego. Wydaje się, że nadszedł czas na opracowanie zupełnie nowej ustawy, zsynchronizowanej z mechanizmami dofinansowania organizowania lokalnego i regionalnego transportu autobusowego - pisze Adrian Misiejko.
Adrian Misiejko
13.03.2019
Samorząd terytorialny
Jest projekt ustawy, który ma zapewnić pieniądze na autobusowy publiczny transport zbiorowy. Mechanizm wsparcia w organizowaniu przewozów przewiduje m.in. powstanie specjalnego funduszu i zasady dofinansowania zadań własnych samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.03.2019
Samorząd terytorialny
Resort sprawiedliwości w kolejnym etapie reformy sądownictwa chce zlikwidować sądy apelacyjne, wprowadzić wspólny dla wszystkich sędziów urząd sędziego sądu powszechnego oraz sędziów pokoju. Pomysł konsolidacji nie jest niczym nowym, sędziowie oceniają jednak, że takie pójście na skróty doprowadzi do katastrofy. Obawiają się też czystek kadrowych.
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Gołosłowne twierdzenia powoda, iż nie on otrzymał awiza, nie są wystarczające do uznania, że doręczenie pisma było wadliwe. Strona może kwestionować prawidłowość doręczenia, ale powinna przedstawić sądowi stosowne dowody. Należy wówczas dostarczyć np. potwierdzenie złożenia reklamacji na poczcie- orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Aleksandra Partyk
13.03.2019
Wymiar sprawiedliwości

#EmeryturaPlus nie dla #Mama4plus

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Ustawa, która wprowadzi trzynastą emeryturę, czyli jednorazowy dodatek dla emerytów i rencistów,...
Oskar Sobolewski
13.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wszystko wskazuje, że w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy mającej chronić klientów firm deweloperskich. Za jego sprawą powstanie m.in.: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, zostaną uregulowane nowe zasady zawierania umów rezerwacyjnych.
Jolanta Ojczyk
13.03.2019
Prawo cywilne Budownictwo
Sprawa osądzona przez sędziego mianowanego na to stanowisko z naruszeniem przepisów krajowych, stanowi naruszenie Konwencji w zakresie w jakim gwarantuje ona prawo do rozpatrzenia sprawy przez niezawisły sąd ustanowiony przez prawo - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
12.03.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Teraz jedne szpitale pobierają, a inne nie, opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem nawet, jeśli opiekun śpi na krześle. Opiekunowie płacą od 8 do 20 zł za dobę. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że najlepiej, by nie było żadnych opłat, ale trzeba się zastanowić, kto ma ponieść takie koszty. Centrum Zdrowia Dziecka podało, że rocznie z tytułu opłat od rodziców otrzymuje 1 mln 600 tys. zł.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.03.2019
Opieka zdrowotna

Rząd chce złagodzić przepisy o obrocie ziemią

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy przewiduje złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne.
Krzysztof Sobczak
12.03.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Województwo lubuskie ma najwięcej zabytków w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale tak naprawdę nie wiadomo, ile ich jest dokładnie i w jakim są stanie. Nie wiadomo też, ile może kosztować ich konserwacja i remont. Wyniki kontroli NIK w tym województwie są alarmujące, dlatego zaplanowano już ogólnopolską kontrolę.
Agnieszka Matłacz
12.03.2019
Administracja publiczna
Blisko 5 tys. byłych funkcjonariuszy zwróciło się do szefa MSWiA z wnioskiem, aby wyłączyć ich spod ustawy dezubekizacyjnej. Resort w tej sprawie wydał ponad tysiąc decyzji, nie informuje jednak jakie są w nich rozstrzygnięcia. - Z naszych informacji wynika, że minister nie rozpatrzył żadnego wniosku pozytywnie - mówi wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Andrzej Szary.
Paweł Żebrowski
12.03.2019
Emerytury i renty
Powód nieodpłatnie brał udział w pracach remontowych swojej konkubiny. Później jednak rozstali się. Pozwana jest bezpodstawnie wzbogacona kosztem powoda w takim zakresie, w jakim zaoszczędziła sobie wydatków na ekipę remontową - uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Aleksandra Partyk
12.03.2019
Prawo cywilne Domowe finanse

Prawnicy i psychologowie razem przeciw "mowie nienawiści"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Mowa nienawiści staje się dla społeczeństwa czymś coraz bardziej akceptowalnym - alarmują eksperci. I jako dowód podają to, że hejt w internecie przestaje być anonimowy. Zagrożeniom wynikającym ze zbyt pobłażliwego podejścia do problemu poświęcona ma być wspólna akcja edukacyjna prawników, psychologów i dziennikarzy.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Coraz więcej dokumentów bez adresu, a on czasem się przydaje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nowy dowód osobisty i prawo jazdy nie zawierają już adresu zamieszkania posiadacza. Tymczasem dokument z adresem w niektórych przypadkach przydaje się do potwierdzenia tożsamości. Na przykład na poczcie i w niektórych urzędach, ale także w relacjach biznesowych i przy spisywaniu umów.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.03.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

UOKiK bada zmowę cenową na rynku ciepła

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe wobec firm: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i jego spółka zależna PGNiG Termika, którego przedmiotem jest podejrzenie o zawarcie przez nie zmowy cenowej na rynku energii cieplnej.
Krzysztof Sobczak
11.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rada Ministrów omówi jutro, tj. 12 marca br. projekty czterech ustaw, które mają zapewnić opiekę stomatologiczną uczniom, poprawić ściągalność VAT i złagodzić wymogi nabywania ziemi rolnej. A także - uściślić reguły wytwarzania broni i amunicji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2019
VAT Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Prokurator w wystarczającym stopniu nie uzasadnił istnienia przesłanki dobra wymiaru sprawiedliwości dla takiego zwolnienia - tak warszawski Sąd Okręgowy uzasadnił postanowienie uchylające decyzję prokuratora o zwolnieniu na potrzeby śledztwa z tajemnicy tłumaczki m.in. b. premiera Donalda Tuska.
Krzysztof Sobczak
11.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zapowiada działania na rzecz przygotowania - jak podkreśla - realnej reformy sądownictwa. Chce zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, zwiększenia kompetencji samorządu sędziowskiego i udziału obywateli w funkcjonowaniu sądownictwa. Zapowiada też obronę sędziów przed dyscyplinarkami i wspieranie postulatów pracowników wymiaru sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W okresie siedmiodniowego vacatio legis dla rozporządzenia prezydenta wprowadzającego nowy Regulamin Sądu Najwyższego, w SN wyznaczono sprawy na kolejne kilka miesięcy, w sumie ponad 2 tysiące - będą, zgodnie z zapisem regulacji rozpoznawane na starych zasadach. W tym czasie - jak mówi - prezes Izby Cywilnej sędzia Dariusz Zawistowski specjalny zespół SN będzie szukać rozwiązań.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Z roku na rok zwiększa się liczba skazanych na dożywocie - w polskich więzieniach jest ich już 439. Ubiegły rok był rekordowy - przybyło ich aż 30, przy średniej rzędu kilkunastu osób. Resort sprawiedliwości chce wprowadzić bezwzględne dożywocie, ale prawnicy przestrzegają przed stworzeniem grupy "bezkarnych" więźniów, którzy nie będą już mieć żadnej motywacji do poprawy.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prowadzenie przez sąd rejonowy postępowania rozgraniczeniowego nie stanowi przesłanki do zawieszenia postępowania w sprawie zmiany pozwolenia na budowę. WSA w Łodzi podkreślił, że oceny istnienia i charakteru związku pomiędzy tymi postępowaniami należy dokonywać indywidualnie w każdej sprawie.
Dorian Lesner
11.03.2019
Budownictwo

Rafalska: Nie zabraknie pieniędzy na "Emeryturę plus"

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
"Emerytura plus" to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne niż "500 plus" dla emerytów, o którym przez wiele miesięcy mówiły media - twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Paweł Żebrowski
11.03.2019
Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne