Starosta zawiesił postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia na budowę dotyczącego rozbudowy budynku o dodatkowe pomieszczenia dla potrzeb prowadzonego gospodarstwa rolnego w zabudowie zagrodowej. Z jego postanowienia wynikało, że projekt inwestycyjny był zlokalizowany w pobliżu działki, której granice były sporne, co zostało potwierdzone przez to, że sąd rejonowy prowadził w tej sprawie postępowanie rozgraniczające. Organ uznał, że należy zaczekać na jego ostateczne zakończenie. Inwestor wniósł zażalenie, więc sprawą zajął się wojewoda, który uznał, że na obecnym etapie postępowania brak jest podstaw do jego zawieszenia i uchylił postanowienie organu pierwszej instancji. Wskazał, że zgodnie z art. 97 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (ukpa), ustalenie przebiegu granic pomiędzy działkami pozostaje bez znaczenia dla sprawy o zatwierdzenie zmiany projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Kwestionując działania wojewody w tej sprawie, właściciel graniczącej z nieruchomością inwestora działki wniósł skargę do sądu administracyjnego.
Czytaj także: Remont budynku można przenieść na grunt sąsiada >>>
Nie było zagadnienia wstępnego
Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. W niniejszej sprawie nie występowało zagadnienie wstępne w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 ukpa, bowiem kwestia prowadzenia przez sąd rejonowy w dacie wydania zaskarżonego postanowienia, postępowania rozgraniczeniowego nie stanowi rozstrzygnięcia prawnego warunkującego rozpoznanie wniosku inwestora o zmianę pozwolenia na rozbudowę budynku gospodarczego. Sąd podkreślił, że organy architektoniczno-budowlane nie mają kompetencji do tego, aby rozstrzygnąć kwestię rozgraniczenia. Ponadto żaden przepis nie uzależnia wydania pozwolenia na budowę od wyniku postępowania rozgraniczeniowego. Zgodnie bowiem z art. 35 ust. 4 ustawy Prawo budowlane (upb), jeśli inwestor spełni wymagania określone prawem budowlanym, w tym złoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz mapę zasadniczą z aktualną treścią, właściwy organ nie może odmówić wydania decyzji.
Cena promocyjna: 191.21 zł
|Cena regularna: 239 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Oświadczenie nie zostało zakwestionowane
WSA wskazał, że skoro jednym z wymogów jest złożenie oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane to korzysta ono z domniemania jego zgodności ze stanem prawnym, dopóki nie zostanie skutecznie zakwestionowane. Sąd ocenił, że obalenie oświadczenia nie może jednak nastąpić poprzez samo twierdzenie niepoparte jakimkolwiek dokumentem, decyzją administracyjną, czy też orzeczeniem sądu. Dlatego w sytuacji, gdy elementem tego dokumentu jest określenie położenia granicy nieruchomości, to do jego skutecznego zakwestionowania konieczne jest rozstrzygnięcie sporu granicznego. Jednakże samo wszczęcie postępowania nie wystarcza do jego podważenia.
Sprawdź w LEX: Postanowienie o stwierdzeniu nabycia praw do spadku ustala krąg stron postępowania administracyjnego >
Ocena powinna być zawsze indywidualna
WSA podkreślił, że przy często występujących sporach sąsiedzkich, wykładnia zaprezentowana przez orzekające w sprawie organy mogłaby prowadzić do paraliżu procesów inwestycyjnych. Natomiast z drugiej strony, właściciele sąsiednich nieruchomości nie powinni być pozbawiani obrony swoich interesów. Dlatego WSA wskazał, że nie można uogólniać prezentowanego poglądu i przyjmować, że w każdym przypadku toczące się postępowanie rozgraniczeniowe nie stanowi zagadnienia wstępnego w sprawie o pozwolenie na budowę. Sąd podkreślił, że oceny istnienia i charakteru związku pomiędzy wskazanymi postępowaniami należy dokonywać indywidualnie w każdej sprawie. Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę.
Wyrok WSA w Łodzi z 5 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Łd 1107/18
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.