W dniu 7 marca 2019 roku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z szefową resortu pracy Minister Elżbietą Rafalską zaprezentowali szczegóły ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., tzw. #EmeryturaPlus. Wstępna analiza ustawy pokazuje kilka kwestii, które warto skomentować.

Matki czwórki dzieci bez trzynastej emerytury

Ustawa przewiduje szczegółowy katalog osób uprawnionych do skorzystania z tego jednorazowego świadczenia, niestety zapomina o nowej grupie emerytek z ustawy o świadczeniu uzupełniającym, tzw. #Mama4plus, która przed kilkoma dniami weszła w życie.

Z informacji przekazywanych przez ZUS wynika, że już około 300 osób otrzymało pozytywną decyzje o otrzymaniu świadczenia uzupełniającego z tytułu urodzenia czwórki dzieci. Niestety te osoby w projekcie trzynastej emerytury zostały pozbawionego dodatkowego świadczenia.

Czytaj też: Limity dorabiania do emerytury i renty >

Równo to nie zawsze sprawiedliwie

Drugi element warty podkreślenia, to fakt, że projekt ustawy nie przewiduje żadnych limitów, od których nabywa się uprawnienie do otrzymania trzynastej emerytury. W związku z tym osoby, które otrzymują emeryturę w wysokości kilkunastu groszy (a nie są to jednostkowe przypadki), również otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości emerytury, którą otrzymają przez całe życie. Z drugiej strony świadczenie otrzymają również osoby, które otrzymują miesięcznie kilkunastotysięczne emerytury, co również pokazuje, że dodatkowe świadczenie nie jest przemyślaną ustawą, a tylko poszukiwaniem sposobu na kupienie głosów przez partię rządzącą w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że ustawa wchodzi w życie w dniu 1 maja, a świadczenie ma zostać wypłacone wraz z majową emeryturą. Przypomnę, że wybory odbędą się 26 maja 2019 roku, co oznacza że emeryci otrzymają swoje świadczenia w zdecydowanej większości przed zamknięciem lokali wyborczych.

Przeczytaj nowsze informacje na ten temat: Rząd poprawił projekt: Trzynastka także dla osób ze świadczeniem "Mama 4 plus" >

 

Emeryci będą zaskoczeni, bo do ręki dostaną mniej niż 1100 zł

Konkludując, warto jeszcze zaznaczyć fakt, iż świadczenie, które mają otrzymać emeryci w maju 2019 roku jest świadczeniem jednorazowym, w wysokości minimalnej emerytury tj. 1100 zł brutto, czyli około 888 zł netto. W mediach pojawił się przekaz, iż jest to świadczenie będące 13 emeryturą, biorąc pod uwagę, że 13 emerytura nawiązuje do znanej z sektora finansów publicznych 13 pensji, może wprowadzać w błąd, bowiem pracownicy budżetówki najczęściej otrzymują równowartość swojej pensji, a nie minimalnego wynagrodzenia, jak w przypadku zaprezentowanego w dniu 7 marca 2019 roku świadczenia dla emerytów.

Oskar Sobolewski, prawnik, ekspert Instytutu Emerytalnego

Zobacz w LEX:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym - umowa zlecenia i ustalone prawo do emerytury lub renty - procedura >

Egzekucja ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej - procedura >

Warunki szkodliwe i uciążliwe a nabycie prawa do emerytury - komentarz praktyczny >

Czy można dokonać wyliczenia wysokości wariantów emerytury pracownicy, która otrzymała już decyzję z ZUS, jednak dalej pracuje i nie pobrała nigdy emerytury? - odpowiedź >