Prawo.pl
Odpowiednie pouczenie świadków i stron w zakresie przysługujących im praw jest podstawą ich aktywnego uczestnictwa w rozprawie - podnoszą i prawnicy i obrońcy praw człowieka. Tymczasem w sądach nadal zdarzają się przypadki nieprawidłowości w tym zakresie. Resort sprawiedliwości miał przygotować wzory pouczeń w sprawach cywilnych i dotąd tego nie zrobił.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zaświadczenie lekarskie będzie potwierdzać, że stan zdrowia osoby wezwanej na rozprawę w postępowaniu karnym, nie pozwolił jej na odebranie takiego pisma z poczty. Prawnicy rozwiązanie generalnie chwalą jako wyjście naprzeciw potrzebom osób obłożnie chorych czy z niepełnosprawnościami, część z nich jednak mówi o kolejnej formalizacji procesu karnego.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2019
Wymiar sprawiedliwości

Szymański: TSUE chroni konsumentów, w tym frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Konsumenci w Polsce nie zasługują na niższy poziom ochrony niż obowiązuje w innych krajach Unii Europejskiej, dlatego sądy krajowe powinny usuwać z umów kredytu nieuczciwe postanowienia dotyczące przeliczeń walutowych, bez możliwości ich zmiany lub zastąpienia innymi, a potem ocenić czy taka umowa może nadal istnieć - uważa Marcin Szymański
Jolanta Ojczyk
02.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

NSA: Interpretacja nie może pomagać w unikaniu płacenia podatków

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Organy podatkowe mogły odmówić wydania interpretacji. Wnioskodawcy nie chodziło o uzyskanie stanowiska skarbówki w sprawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chciał sprawdzić, czy możliwe będzie zastosowanie wobec niego klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Interpretacja miała zaś go przed tym zabezpieczyć ‒ uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
02.10.2019
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Rząd przyjął we wtorek zmiany w Programie Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 (POWER). Mają umożliwić dalszą realizację działań zgodnych z rządowym programem "Dostępność Plus.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.10.2019
Samorząd terytorialny
Warszawski sąd rejonowy uwzględnił w wydanym we wtorek wyroku trzy pozwy - aktora Jerzego Stuhra, dziennikarza Mariusza Szczygła i tłumacza Tomasza Sadlika - którzy pozwali państwo za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza i zasądził łącznie 35 tys. zł zadośćuczynień na cele charytatywne.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Środowisko Administracja publiczna
Handel ma obowiązek oznaczania świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia, a tymczasem okazuje się, że w sklepach można kupić „polski” czosnek z Egiptu, a "polską" cebulę jednocześnie z kilku krajów. Inspekcja Handlowa wykryła takie nieprawidłowości w prawie co trzecim z kontrolowanych sklepów.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
„Trendy cywilizacji informacyjnej. Nowy technototalitarny porządek świata” - to temat książki autorstwa prof. Jacka Janowskiego, która została nagrodzona w organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne konkursie na najlepszą polską książkę informatyczną 2019 roku.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Rynek i konsument Nowe technologie
Zgoda na instalowanie ciasteczek nie jest ważna, jeśli została udzielona za pomocą domyślnie zaznaczonego okienka wyboru – tak uznał w ogłoszonym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto wskazał, że internauta powinien wiedzieć, jak długo pliki cookies będą działać.
Jolanta Ojczyk
01.10.2019
Nowe technologie RODO

Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców już pomaga

Kadry w oświacie Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Pod numerem telefonu 800-080-222 można uzyskać fachową pomoc psychologów, pedagogów i prawników. We wtorek zaczęła działać całodobowa i bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów. Problemami dzwoniących zajmują się doświadczeni eksperci z Fundacji ITAKA.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Kadry w oświacie Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Gdzie są pieniądze na 500+ w Warszawie?

Domowe finanse Administracja publiczna
Władze Warszawy alarmują, że rząd nie zaplanował środków na wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500+ w październiku, listopadzie i grudniu. Pieniądze, które trafiły do miasta, wystarczyły tylko na wrześniowe wypłaty. Wojewoda mazowiecki zapewnia natomiast, że nie ma żadnego zagrożenia, a pieniędzy nie zabraknie - każdy mieszkaniec, któremu przysługuje świadczenie, powinien je otrzymać w terminie.
Agnieszka Matłacz
01.10.2019
Domowe finanse Administracja publiczna
Wbrew zapowiedziom, pracownicy sądów nie otrzymają od 1 października podwyżek. Pieniądze są obiecane, ale nie ustalono jeszcze zasad ich podziału. W czwartek 3 października przedstawiciele wszystkich związków zawodowych pracowników sądownictwa mają rozmawiać o tym z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości musi udostępnić Polskiemu Towarzystwu Prawa Antydyskryminacyjnego informacje dotyczącą projekt wniosku o wypowiedzenie przez Polskę antyprzemocowej Konwencji Stambulskiej. Jest to informacja publiczna - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Brak wrażliwości ze strony sędziów, kąśliwe uwagi dotyczące życiowego doświadczenia, podniesiony ton - takie sytuacje nadal zdarzają się na polskich salach sądowych, wynika z Obywatelskiego Monitoringu Sądów za 2019 r. W sumie wolontariusze odnotowali takie incydenty jedynie w 3 proc. obserwacji, ale jak ocenia Fundacja nawet tak niska skala, może negatywnie wpływać na odbiór sądów.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Liczba wniosków o zwolnienie adwokatów i radców prawnych z tajemnicy zawodowej wprawdzie spada, ale organy ścigania nadal chętnie korzystają z takiej możliwości, a nawet próbują obchodzić brak zgody sądu. Prawnicy mówią o potrzebie zmian w prawie, ale też przygotowują procedury mające ich chronić przed tego typu sytuacjami - według zasady: w jedności siła.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Działania i obietnice ubiegających się o władzę polityków, mające cechy "kiełbasy wyborczej", a czasem nawet korupcji politycznej, na tyle już zdominowały debatę wyborczą w Polsce, że coraz trudniej w niej o poważną dyskusję o sprawach państwa i perspektywach jego rozwoju - twierdzi prof. Paweł Chmielnicki z Uczelni Łazarskiego.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Administracja publiczna
Będziemy proponować zmiany w konstytucji - zapowiedział w niedzielę w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Od czterech lat obserwujemy proces niszczenia państwa - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna podczas niedzielnej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej w Ostrowie Wielkopolskim.
Krzysztof Sobczak
29.09.2019
Wymiar sprawiedliwości

Kaczyński: 13. emerytura w 2020 r. czternasta w 2021.

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Będzie trzynasta emerytura, chcę to mocno podkreślić, a w kolejnym roku, a może i wcześniej, będzie także czternasta - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński w Szczecinie, precyzując sprzeczne dotąd zapowiedzi wyborcze polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
29.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dzięki zabezpieczeniom klienci Neckermanna wracają planowo do Polski - poinformowała w sobotę Polska Izba Turystyki. I dodała, że firma Neckermann Polska posiadała odpowiednie gwarancje ubezpieczeniowe i odprowadzała składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Krzysztof Sobczak
29.09.2019

PiS prezentuje wyborczą "piątkę dla zdrowia"

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wzrost nakładów na służbę zdrowia, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie, Fundusz Modernizacji Szpitali oraz miliard złotych na centrum onkologii - taki program pod hasłem "piątka dla zdrowia" zaprezentowało w sobotę Prawo i Sprawiedliwość.
Krzysztof Sobczak
28.09.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W wyborach za dwa tygodnie podejmiemy decyzję o charakterze ustrojowym, decyzję co do tego, jaki ustrój będzie panował w naszym kraju - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dał do zrozumienia, że jeśli partia zdobędzie większość konstytucyjną, to dokona zmian w ustawie zasadniczej, a jeśli nie, to będzie zmieniać mechanizmy funkcjonujące w państwie.
Krzysztof Sobczak
28.09.2019
Administracja publiczna
Okolicznościowe prezenty dla pracowników z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy u pracodawcy, jako darowizny, nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy. W efekcie ich wartość nie będzie przychodem. Pracodawca nie musi pobierać zaliczek na PIT ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
28.09.2019
PIT Podatek od spadków i darowizn
Na sutenerstwie małżeństwo z Krakowa w ciągu kilku lat zarobiło co najmniej 10 mln złotych. Nie ma miesiąca aby policjanci nie informowali o kolejnej grupie przestępczej, która zarabia na eksploatacji cudzego ciała. Prostytucja nie jest przestępstwem, ale są nimi sutenerstwo, stręczycielstwo i kuplerstwo. To ostatnie może polegać np. na wynajmowaniu pomieszczeń.
Robert Horbaczewski
28.09.2019
Prawo karne Prokuratura Policja
W Polsce kary za przestępstwa drogowe są surowsze niż w wielu innych krajach europejskich. Dalsze ich zaostrzenia problemu więc nie rozwiąże. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa może być natomiast zwiększenie kontroli, także np. poprzez zmianę przepisów dotyczących fotoradarów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Michał Burtowy .
Patrycja Rojek-Socha
28.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Miasto współodpowiada za zatopienie auta w kałuży na skrzyżowaniu

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna
Miasto i przedsiębiorstwo, któremu miasto zleciło utrzymanie kanalizacji deszczowej ponoszą odpowiedzialność za szkody w samochodzie powstałe po wjechaniu w rozlewisko wody powstałe na skrzyżowaniu. Do szkody przyczynił się też sam właściciel pojazdu, podejmując ryzykowną decyzję - stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi.
Robert Horbaczewski
28.09.2019
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna

Efekt domina po upadłości Thomasa Cooka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Spółka Neckerman Polska jeszcze kilka dni temu uspokajała, że nie dotyczą jej kłopoty firmy Thomas Cook, od której jest zależna. Tymczasem też musiała ogłosić niewypłacalność, co niesie dotkliwe skutki nie tylko dla turystów przebywających właśnie na wakacjach, ale także dla innych klientów oraz dla agentów, dostawców itp. - pisze Kaja Buczkowska
Kaja Buczkowska
27.09.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od października zaczyna obowiązywać obniżona stawka podatku PIT dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie. Zmianę odczują też emeryci i renciści - ich świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.
Agnieszka Matłacz
27.09.2019
Emerytury i renty PIT
Kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, która została nabyta w drodze zamiany, będzie wartość nieruchomości, przekazanej w zamian za mieszkanie, ustalona na dzień zamiany. Wartość zbywanej w drodze zamiany nieruchomości stanowi bowiem specyficzny rodzaj „ceny”, jaką podatnik musiał zapłacić za nabywaną nieruchomość ‒ uznał fiskus.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2019
PIT

Adwokaci: Tajemnica zawodowa jak sejf z tektury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Poszanowanie tajemnicy adwokackiej jest fundamentem naszego zawodu. Przepisy zobowiązują nas do zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym dowiedzieliśmy się w związku z udzieleniem pomocy prawnej - wskazują w komentarzu dla Prawo.pl adwokaci Przemysław Rosati i Wojciech Bergier, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej.
Patrycja Rojek-Socha
27.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Od 1 października 2019 r. - zgodnie z porozumieniem zawartym z Ministerstwem Sprawiedliwości - pracownicy sądów mają dostać średnio po 450 zł brutto podwyżki. Kolejne 450 zł od stycznia 2020 r. Problem w tym, że dotąd nie wypracowano wiążących zasad przydzielania tych środków poszczególnym pracownikom.
Patrycja Rojek-Socha
27.09.2019
Wymiar sprawiedliwości