W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac nad projektem noweli dwóch ustaw o:

  • ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz
  • spółkach publicznych oraz o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Nowe przepisy zaimplementują dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych. Unijne przepisy nie obligują wprost do zatrudniania we władzach spółek większej liczby kobiet. Mówią o  "zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn w organach i "stosowaniu zasady równości wobec kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych". W tym celu ustala wymogi dotyczące procesu selekcji kandydatów na stanowiska w spółkach.

Czytaj też w LEX: Równowaga płci w zarządach spółek >

 

Co się znajdzie w polskich przepisach?

Do ustawy o ofercie publicznej proponuje się dodać rozdział 4aa „Polityka zatrudniania w organach spółki”. Nowe przepisy mają dotyczyć wyłącznie spółek giełdowych, które spełniają łącznie dwa warunki: mają siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej oraz co najmniej jedna ich akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku. Zmiany nie będą dotyczyć mikroprzedsiębiorców. 

Zgodnie z projektem walne zgromadzenie spółki będzie miało obowiązek przyjąć w drodze uchwały politykę zatrudniania w zarządzie oraz radzie nadzorczej spółki, której celem jest zapewnienie równowagi płci w organach spółki.

Taka polityka ma określić m.in. minimalny udział procentowy osób należących do określonej płci w zarządzie i radzie nadzorczej spółki. Projekt zakłada osiągnięcie przez spółki objęte regulacją parytetu 33 proc. wszystkich stanowisk zarówno w zarządzie, jak też w radzie nadzorczej spółki, w tym zarówno dyrektorów niewykonawczych, jak i wykonawczych (a więc członków organu reprezentacji). W praktyce będzie to oznaczać, że w wypadku naboru na dane stanowisko będą  kandydaci posiadający równorzędne kwalifikacje, pierwszeństwo przyznaje się kandydatowi należącemu do niedostatecznie reprezentowanej płci. Przepis przewiduje dodatkowo odstępstwa od przyjętych zasad wyboru członków organu, tj. w sytuacji gdy ważne powody przemawiają za wyborem kandydata płci przeciwnej, nie należącego do grupy niedostatecznie reprezentowanej płci.

Taka uchwała będzie następnie wiązać osoby lub organy spółki dokonujące selekcji kandydatów na członków organu spółki. 

Czytaj też w LEX: Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu oraz przejrzystość wynagrodzeń - przyszłe wyzwania i obowiązki pracodawców według Dyrektywy UE >