Prawo.pl
Osobie pokrzywdzonej przestępstwem będzie trudniej wnieść do sądu własny, tzw. subsydiarny akt oskarżenia - jeśli prokuratura zdecydowała nie ścigać sprawcy - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o niedawne zmiany w Kodeksie postępowania karnego. Rzecznik zwrócił się do Senatu o inicjatywę ustawodawczą.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Prawo do ustalenia tożsamości osób zaangażowanych w przepływ środków finansowych, informacji o rachunkach bankowych, możliwość zlecenia kontrolowanego zakupu czy usunięcia domeny, a przede wszystkim przeprowadzenia przeszukania w przypadku podejrzenia naruszenia praw konsumentów. Takie nowe uprawnienia ma zyskać prezes UOKiK.
Jolanta Ojczyk
22.01.2020
Rynek i konsument
Klient, który nie wyraził zgody na zawarcie z bankiem umowy online kredytu gotówkowego nie może być taką umową związany. Może jednak odpowiadać za udostępnienie loginów do konta bankowego osobie nieuprawnionej - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy, który rozpatrywał sprawę córki dysponującej dostępem do rachunku matki.
Marek Sondej
22.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski wydał zarządzenie o wystawieniu sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy. Wcześniej nie zgodził się na nią prezes tego sądu Maciej Nawacki. Sędzia ma w Kancelarii Sejmu dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Prawidłowe powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wymaga uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o jego wyborze. Problem w tym, że RPO ma wątpliwości, czy taka uchwała, przed powołaniem Piotra Schaba na to stanowisko została podjęta. Zwrócił się do KRS o przesłanie kopii.
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Adwokat Marian Jagielski jest dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu od września 2016 r. Teraz - jak dowiedziało się Prawo.pl - NRA przedstawiła Senatowi jego kandydaturę na członka państwowej komisji ds. pedofilii. Organ ten ma m.in. identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci.
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2020
Wymiar sprawiedliwości

Rekordowe długi wobec sądów

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
W ciągu ostatnich pięciu lat zobowiązania na rzecz wymiaru sprawiedliwości wpisane do rejestru BIG InfoMonitor urosły z 6 mln zł do 608 mln zł. Tylko w minionym roku zaległości z tego tytułu zwiększyły się o blisko połowę. To głównie efekt niewykonanych przez skazanych wyroków zasądzających zwrot majątku pochodzącego z przestępstwa. Natomiast największa liczba osób trafiła do rejestru z powodu zaległych grzywien.
Agnieszka Matłacz
20.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
Z najnowszej interpretacji wynika, że przedsiębiorca nie może uwzględnić w kosztach studiów z informatyki. Uzasadnieniem ma być fakt, że zajmuje się on tłumaczeniami i organizacją szkoleń. Zdaniem skarbówki, programowanie czy tworzenie stron internetowych nie jest mu potrzebne. Eksperci zwracają uwagę, że organy już kolejny raz zmieniają zdanie w sprawie edukacji.
Krzysztof Koślicki
20.01.2020
PIT Małe i średnie firmy
Informacje o stanie licznika spisane przez policję czy Inspekcję Transportu Drogowego podczas kontroli mogą być powszechnie dostępne w usłudze Historia pojazdu. To mogłoby ułatwiać weryfikację przebiegu pojazdu. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że będą one w ten sposób ujawniane, ale projektowane przez ten resort rozporządzenie nie przewiduje tego.
Jolanta Ojczyk
20.01.2020
Istniejący o kwietnia ubiegłego roku Rzecznik Praw Pasażera nie wykonuje w pełni swoich zadań, ponieważ nie otrzymał odpowiedniego zespołu ani funduszy na działalność. Do rzecznika wpłynęło już kilka tysięcy spraw, ale on niewiele z nich rozpatruje, ponieważ instytucja ma na razie tylko dwuosobową obsadę.
Krzysztof Sobczak
19.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Kolejne miasta rezygnują z plastikowych naczyń

Samorząd terytorialny Środowisko
Władze samorządowe coraz powszechniej wydają zarządzenia wprowadzające zakazy wykorzystywania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie tylko we własnych urzędach, ale też w podległych jednostkach organizacyjnych, takich jak szkoły, biblioteki czy spółki.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Przetwarzanie wizerunku budzi wiele wątpliwości nie tylko na gruncie przepisów o ochronie danych osobowych, ale także na gruncie prawa autorskiego oraz przepisów odnoszących się do ochrony dóbr osobistych. O czym powinien zatem pamiętać administrator przetwarzający czyjś wizerunek? Na jaką ochronę może liczyć osoba, której wizerunek jest przetwarzany? - analizuje Katarzyna Wojciechowska
Katarzyna Wojciechowska
18.01.2020
Prawo cywilne RODO

Wyrok NSA nadzieją ofiar ulgi meldunkowej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Los kilku tysięcy podatników, zwanych ulgowiczami meldunkowymi, rozstrzygnie się za kilka dni przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Zdaniem ekspertów, są to ofiary pułapki zastawionej przez państwo na obywateli. Wyrok może mieć przełomowe znaczenie także dla pozostałych podatników.
Wiesława Moczydłowska
18.01.2020
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Trudno się pozbyć zużytych strzykawek

Samorząd terytorialny Farmacja
Po zmianie prawa o gospodarce odpadami osoba, która chce się pozbyć zużytych strzykawek lub penów po insulinie, często skazana jest na żmudną pielgrzymkę po mieście. Przyjmowania tego rodzaju odpadów odmawiają zarówno apteki, jak i gminne punkty selektywnej zbiórki odpadów. Te ostatnie niesłusznie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
18.01.2020
Samorząd terytorialny Farmacja

Zakupy podwyższonego ryzyka w portalach społecznościowych

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Coraz popularniejsze stają się internetowe strony na portalach społecznościowych, na których użytkownicy sprzedają używane ubrania, obuwie czy biżuterię. Część z rzeczy pochodzi z limitowanych edycji, więc w grę wchodzi zapłata niemałych sum. Gdy rzecz okazuje się być niezgodna z opisem, kupujący może dochodzić swoich praw, ale nie jest to proste.
Aleksandra Partyk
18.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sąd orzeka rozdzielność majątkową, by chronić byt rodziny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Choć pozwany cierpi na chorobę alkoholową, to stara się pomagać żonie w zarobkowaniu. Nie zaciąga kredytów, małżonkowie razem prowadzą gospodarstwo domowe. Nie można więc uwzględnić żądania powódki i orzec o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Takie rozstrzygnięcie zależy od wystąpienia „ważnych powodów” – orzekł Sąd Rejonowy w Łowiczu.
Aleksandra Partyk
18.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Polskie start-upy przodują w medycznych innowacjach

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Program komputerowy pomaga pacjentom wybrać właściwego specjalistę na podstawie dolegliwości. Dzięki odpowiedziom na pytania dotyczące objawów system szacuje prawdopodobieństwo jednostek chorobowych i kieruje użytkownika do odpowiedniego lekarza - taki start-up medyczny działa już w Polsce.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.01.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Nawet rok więzienia będzie grozić osobie, która przeszkodzi w polowaniu - taką zmianę wprowadza ustawa, której głównym celem jest pozbycie się dzików przenoszących afrykański pomór świń. Zmiany od początku krytykują samorządowcy, obrońcy praw zwierząt, a także sami myśliwi. Ci ostatni uważają, że państwo chce wyręczając się nimi rozwiązać problem pomoru.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Tomasz Przesławski zwrócił się do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf o zmianę błędnej podstawy prawnej wniosku o rozstrzygnięcie przez skład połączonych trzech izb SN - Cywilnej, Karnej i Pracy - rozbieżności w wykładni prawa występującej w orzecznictwie SN i uwzględnienie nowych Izb: Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Próbują nam dzisiaj odebrać nasze prawo naprawy wymiaru sprawiedliwości - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Dodał, że celem nowej Izby jest "wyeliminowanie czarnych owiec" ze środowiska sędziowskiego.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
21 stycznia, orzekający w olsztyńskim Sądzie Okręgowym sędzia Paweł Juszczyszyn - wraz z protokolantem - ma przyjechać do Kancelarii Sejmu, by dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek KRS Maciej Nawacki nie wydał mu jednak delegacji na wyjazd.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Nie mam wątpliwości, że celem przyjętej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów, jest pogłębienie efektu mrożącego. I nie boję się o tych sędziów, którzy biorą udział w manifestacjach, czy krytykują przeprowadzane zmiany, a o tych z małych sądów, bo staną przed dylematem: wychylać się czy nie - mówi Prawo.pl adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza zasady ustalania wynagrodzenia przez kancelarie, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o tzw. polisolokaty, kredyty hipoteczne oraz obligacje korporacyjne GetBack. W toku są trzy postępowania, są też już pierwsze decyzje. Urząd radzi też frankowiczom, na co zwracać uwagę w umowach.
Jolanta Ojczyk
17.01.2020
Rynek i konsument
Ministerstwo Sprawiedliwości do sierpnia ma czas na opracowanie wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich to zbyt późno, bo nowa procedura już obowiązuje i rodzi wiele problemów, a różne praktyki sądów mogą powodować istotne rozbieżności i uderzać w prawa obywateli. Dlatego apeluje o jak najszybsze prace.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2020
Wymiar sprawiedliwości

SA: Świadczenie przedemerytalne nie po wyrejestrowaniu działalności

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Ogłoszenie upadłości prowadzonej działalności stanowi jedną z niezbędnych przesłanek do nabycia świadczenia przedemerytalnego. Natomiast niewystarczające do spełnienia tego warunku jest samo zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej i wyrejestrowanie jej z ewidencji.
Dorian Lesner
17.01.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Sędziowie nie zdążyli jeszcze przyzwyczaić się do zażaleń poziomych, a pojawiają się kolejne problemy. Z przepisów nie wynika, który sąd - I czy II instancji - ma rozpoznawać odwołania dotyczące wykonywania kontaktów z dziećmi. Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce tego interpretować, bo zasłania się niezawisłością sędziów, a prawnicy mówią wprost: jest luka i trzeba ją usunąć.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Analiza metod i narzędzi ochrony dzieci przed pornografią i wypracowanie propozycji rozwiązań, które przyczyniłyby się najbardziej do tego celu, przy poszanowaniu praw i wolności osób dorosłych - to zadanie utworzonego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespołu ekspertów, który ma przygotować propozycje zmian prawnych w tym zakresie.
Krzysztof Sobczak
16.01.2020
Prawo karne RODO
Prawie 423 tys. cudzoziemców miało na początku 2020 roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce - poinformował w czwartek Urzad do Spraw Cudzoziemców. To o ponad 50 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost liczby cudzoziemców w Polsce zanotowano w grupie obywateli Ukrainy. Coraz liczniej osiedlają się w Polsce również Białorusini i Gruzini.
Krzysztof Sobczak
16.01.2020
Administracja publiczna Rynek
Dane osobowe nie mogą być przechowywane masowo przez rządy państw nawet ze względów bezpieczeństwa narodowego - stwierdził w wydanej w środę opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zaproponował, by Trybunał podtrzymał swój wyrok z 2016 roku w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
16.01.2020
Prawo karne RODO Prawo europejskie
Myśliwi, którzy mają być podporą systemu walki z afrykańskim pomorem świń, sami przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej choroby. Ekolodzy alarmują, że nie mają oni żadnych środków higienicznych, ochrony, nie zabezpieczają wnętrzności martwych zwierząt, krwi. Po zmianach w prawie łowieckim niezachowanie zasad bioasekuracji będzie przestępstwem.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
16.01.2020
Środowisko Administracja publiczna