Prawo.pl
Argument, że działania uznane przez UOKiK za porozumienie ograniczające konkurencję na rynku fitness realizowano w ramach tworzonej grupy kapitałowej, dlatego czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary, nie przekonały prezesa tego urzędu i kilka firm oraz grupa menadżerów zapłaci surowe kary - pisze radca prawny Katarzyna Racka.
Katarzyna Racka
11.01.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Surowe kary dla firm i menedżerów z branży fitness za zmowę rynkową

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Prezes UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości ponad 32 mln zł na największe sieci fitness, w tym spółkę Benefit Systems, operatora kart MultiSport, za porozumienie ograniczające konkurencję. Jego skutkiem był podział rynku i ograniczenie możliwości wyboru sieci, z usług której konsumenci mogli skorzystać w swoim mieście. Ukarano również 6 menadżerów bezpośrednio zaangażowanych w porozumienie
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Wdowa została wezwana do zapłaty podatku od spadku w 10 lat od jego nabycia. Fiskus twierdził, że ma podstawy do wznowienia obowiązku podatkowego wynikające z art. 6 ustawy o spadkach i darowiznach. Tymczasem rzecznik praw obywatelskich uważa, że niesłusznie i kieruje skargę nadzwyczajną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Krzysztof Sobczak
09.01.2021
Prawo cywilne PIT
Nie można podawać podmiotom nieuprawnionym informacji o osobach korzystających z pomocy społecznej, bo to tajemnica zawodowa. Należy kierować się przede wszystkim ochroną ich dóbr osobistych. Pokrzywdzonym przysługuje skarga do UODO i do szefa jednostki. Skutkiem dla pracownika może być utrata pracy.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.01.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy
Małżonkowie w sprawach o rozwód najczęściej nie zgłaszają żądania zasądzenia na ich rzecz alimentów. Takie roszczenie mogą zgłosić później, już po zakończeniu sprawy o rozwód. W dużej mierze to od treści wyroku rozwodowego zależy, czy były małżonek będzie mógł z łatwością uzyskać świadczenia z tego tytułu – wskazują prawnicy.
Aleksandra Partyk
09.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rolą państwa jest zapewnienie nam bezpieczeństwa w okresie pandemii i kształtowanie naszej odpowiedzialności obywatelskiej poprzez wiedzę opartą o fakty i dane – podkreśla dr hab. prof. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. I dodaje, że według tych samych reguł powinny być przedstawiane kolejne ograniczenia wprowadzane przez władze w związku pandemią.
Józef Kielar
09.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.
Dorian Lesner
09.01.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjujemy jako 27 państw członkowskich i żaden kraj Unii Europejskiej na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów - ogłosiła w piątek przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen. Tymczasem przedstawiciele polskiego rządu mówią o takich negocjacjach, a Niemcy zawarły taką umowę.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Opieka zdrowotna
W projekcie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 pominięto zagrożenia zdrowotne związane z miejscem zamieszkania, takie jak gospodarka wodno-ściekowa, wpływ materiałów budowlanych czy zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków i na zewnątrz – uważa Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.01.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Poszkodowani w wypadkach mają prawo do odszkodowania z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad nimi. Jego wysokość powinna uwzględniać średnie stawki rynkowe tego typu usług - wynika z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego. - To bardzo ważne dla poszkodowanych np. w wypadkach komunikacyjnych, którzy wymagają stałej opieki - ocenił Rzecznik Finansowy.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Podatnik domagał się wydania mu zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Nie wykazał on interesu prawnego w uzyskaniu dokumentu, więc organy podatkowe słusznie nie uwzględniły jego żądania. Przy wydaniu zaświadczenia organ ma jedynie stwierdzić w nim to, co wynika z odpowiednich rejestrów, do których ma dostęp - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
08.01.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Osoby pracujące w latach 70., 80. czy 90. mają problem z udokumentowaniem okresów zatrudnienia i zarobków koniecznych do ustalenia wysokości emerytury lub renty. W wielu przypadkach tych dokumentów już nie ma, bo zostały zniszczone. Państwo nie zadbało o zasady przechowywania tej dokumentacji, a ZUS oblicza teraz świadczenia od płacy minimalnej.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2021
Emerytury i renty
Stan epidemii COVID-19 dotyka także spółdzielni, często utrudniając lub wręcz sabotując procesy decyzyjne, w tym funkcjonowanie organów kolegialnych o większej niż zarząd liczebności, czyli rad nadzorczych oraz walnych zgromadzeń. Jednak mogą one podejmować uchwały w trybie głosowania pisemnego lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość - pisze adwokat Michał Skrzypek
Michał Skrzypek
08.01.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zadeklarował, że będzie współpracował ze Związkiem Organizatorów Sportu Masowego w zakresie planu odmrażania branży. Wcześniej resort sportu wystąpi z wnioskiem o objęcie organizatorów sportu masowego Tarczą Antykryzysową.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.01.2021
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Od piątku 8 stycznia 2021 roku większość lekarzy przestanie wypisywać papierowe skierowania. Obowiązkowe będą bowiem te elektronicznie. Będą działać na podobnej zasadzie jak e-recepta. By zapisać się do szpitala czy specjalisty będzie trzeba podać czterocyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL.
Jolanta Ojczyk
07.01.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie

Status osoby zaszczepionej da pewne uprawnienia

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Nie chodzi o specjalne przywileje tylko o status osoby zaszczepionej, ale osoba zaszczepiona będzie m.in. zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do kraju - zapowiedział szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, informując o pracach nad projektem rozporządzenia w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
07.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Uzależnienie dokonywania jakichś czynności od zaszczepienia jest formą faktycznego ograniczenia wolności jednostki. Wolność staje się w sposób ścisły wydzielana i limitowana przez państwo - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tak ograniczenia, jak i ich znoszenie powinny być wprowadzane w drodze ustawy.
Grzegorz Krawiec
07.01.2021
Koronawirus a prawo
Niemiecki Związek Dziennikarzy zaapelował do Komisji Europejskiej "o przyjrzenie się rozwojowi rynku gazet w Polsce w momencie, gdy na początku 2021 r. w Polsce ma obowiązywać mechanizm praworządności". Apel wystosowany został w związku z zamiarem zakupu przez PKN Orlen sieci lokalnych gazet. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uznał to za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Polski.
Krzysztof Sobczak
07.01.2021
Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Szczepionkę firmy Pfizer i BioNTech można podawać od 16 roku życia, ale nie w Polsce. Zgodnie z wydanym właśnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia szczepieniami są objęte osoby, które ukończyły 18. rok życia. Jednak mimo głośnych kontrowersji wokół tej sprawy, nowa regulacja nie określa, kto w jakiej kolejności powinien zostać zaszczepiony.
Jolanta Ojczyk
07.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Od listopada 2020 r. w Polsce jest ponad 6 mln emerytów w ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Listopad 2020 roku był wyjątkowy pod kilkoma względami. Liczba emerytów, którym ZUS wypłaca świadczenie przekroczyła psychologiczną barierę 6 mln osób. Po raz pierwszy od grudnia 2019 r. zwiększyła się też liczba ubezpieczonych w ZUS – do ponad 16,61 mln osób. Wypłacono też 40,3 tys. zasiłków pogrzebowych – najwięcej w całym 2020 r.
Grażyna J. Leśniak
07.01.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Do konsultacji trafiła nowelizacja ustawy o prawach konsumentów oraz kodeksu cywilnego. Lepszą ochroną zostaną objęci nabywcy oprogramowania, np. instrukcje instalacji nie powinny wprowadzać w błąd, a w umowach mają pojawić się informacje o aktualizacjach. Zmienią się też zasady reklamacji. Nie będzie można od ręki dostać zwrotu pieniędzy za niedziałający dysk czy wybrakowaną książkę.
Regina Skibińska
07.01.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

NFZ zaleca wznowienie realizacji zabiegów planowych

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, dotychczasowe zalecenia ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące - ogłosiła we wtorek centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.
Krzysztof Sobczak
06.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

MRiPS: Nie będzie powrotu do bezterminowej karty postojowej dla niepełnosprawnego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna
Mimo pojawiających się co jakiś czas interwencji poselskich, ministerstwo rodziny i polityki społecznej nie przewiduje wydłużenia okresu na jaki jest wydawana karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej. Zdaniem resortu, bezterminowo wydana karta rodziłaby patologie i byłaby niezgodna z przepisami innych krajów UE.
Robert Horbaczewski
06.01.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna
Od czwartku 7 stycznia do środy 13 stycznia ma obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Loty wyczarterowane przed czwartkiem będą mogły się odbyć.
Jolanta Ojczyk
05.01.2021
Koronawirus a prawo
Nałożenie na stację telewizyjną obowiązku emisji reklamy społecznej krytycznej w stosunku do mediów nie naruszył prawa nadawcy przekazu do wolności wyrażania opinii - stwierdził w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka. I dodał, że nadawca winien akceptować krytyczne opinie na swój własny temat i dawać im miejsce ujścia w programach telewizyjnych.
Katarzyna Warecka
05.01.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wielomilionowa kara wymierzona została firmie wydającej popularne pakiety sportowo-rekreacyjne Multisport za ograniczanie konkurencji. UOKiK nie podał jeszcze motywów tej decyzji, ale ponieważ Benefit Systems jako spółka giełdowa o niej poinformwał i zapowiedział odwołanie, warto śledzić dalszy przebieg tego sporu - pisze radca prawny Katarzyna Racka.
Katarzyna Racka
05.01.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że wypłaci rekompensaty dwóm podmiotom, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Poczta Polska otrzyma 53 mln 205 tys. zł. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych - 3 mln 245 tys. zł.
Krzysztof Sobczak
05.01.2021
Administracja publiczna Wybory
Niejednokrotnie planując zakup nieruchomości dowiadujemy się, że kontrahent chce zawrzeć umowę przedwstępną. Jak wskazuje się w orzecznictwie taka umowa ma charakter prowizoryczny, stanowi etap na drodze do zawarcia umowy docelowej. Nie jest celem samym w sobie. Warto jednak zadbać o zabezpieczenie własnych interesów w takiej umowie, celem uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości.
Aleksandra Partyk
05.01.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne Budownictwo
Firma Benefit Systems stosowała praktykę ograniczającą konkurencję na krajowym rynku fitness w klubach w latach 2012-2017 - uznał w ramach postępowania antymonopolowego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości 26,92 mln zł. Firma zapowiedziała, że odwoła się od decyzji Urzędu.
Krzysztof Sobczak
05.01.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Klient firmy pożyczkowej zaciągnął pożyczkę na 9 tys. zł., a całkowita kwota do zapłaty miała wynosić ponad 22 tys. zł. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wydanego przez sąd prawomocnego nakazu zapłaty ponad 8 tys. z odsetkami.
Krzysztof Sobczak
05.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument