Prezes UOKiK nałożył blisko 27 mln zł kary na Benefit Systems S.A. (dostawcę pakietów sportowo-rekreacyjnych Multisport ) za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję, polegającym na podziale rynku świadczenia usług fitness w klubach w latach 2012-2017. Informacje takie przekazała Spółka w raporcie bieżącym z 4 stycznia. Na ten moment nie ma komunikatu Urzędu w tym zakresie, nie znamy więc szczegółów rozstrzygnięcia.
Czytaj: Spółka Benefit surowo ukarana za ograniczanie konkurencji na rynku fitness>>
Zarzuty o zmowę na rynku fitness
Wiemy, że Benefit Systems była jednym z szesnastu przedsiębiorców, którym w czerwcu 2018 r. Prezes UOKiK, po przeprowadzeniu przeszukań w siedzibach sieci fitness oraz w biurach Benefit Systems, postawił zarzuty udziału w zmowie na rynku fitness. Było to również pierwsze postępowanie antymonopolowe, w którym Urząd postawił zarzuty menadżerom firm podejrzewanych o udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję.
Prezes UOKiK, wszczynając to postępowanie podejrzewał, że pomiędzy przedsiębiorcami i menadżerami, którym postawił zarzuty doszło do sprzecznych z prawem ochrony konkurencji ustaleń, polegających na tym, że uczestniczące w zmowie kluby nie będą współpracowały z rywalami Benefit Systems, np. z OK System, który oferuje na rynku pakiety konkurencyjne wobec kart Multisport.
Cena promocyjna: 269 zł
|Cena regularna: 269 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Nie wiemy, czy przeprowadzone przez Prezesa UOKiK postepowanie potwierdziło wszystkie postawione zarzuty, choć z informacji przekazanych przez Spółkę wynika, że decyzja Urzędu dotyczy tylko jednego z trzech podejrzewanych naruszeń.
Działania w ramach tworzonej w tym okresie grupy kapitałowej?
Benefit Systems nie zgadza się z decyzją i zapowiedziała odwołanie, wskazując, że zakwestionowane przez Urząd działania realizowano w ramach tworzonej w tym okresie grupy kapitałowej, dlatego zdaniem spółki w świetle polskiego oraz unijnego prawa konkurencji czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary.
Jest to istotny argument, który powinien być uwzględniony w tej sprawie. W doktrynie bowiem, rzeczywiście zgodnie przyjmuje się, że zakaz porozumień ograniczających konkurencję nie dotyczy porozumień zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami należącymi do tej samej grupy kapitałowej, jeżeli można uznać, że podmioty te stanowią jeden organizm gospodarczy (single economic unit).
Na ten moment nie mamy również wiedzy, czy Urząd nałożył kary wobec pozostałych stron postępowania. W tym kontekście ciekawe jest to, że jedną ze stron była Calypso Fitness, o którego przejęcie ubiegała się Benefit Systems. Po zastrzeżeniach do tej koncentracji, które przestawił Urząd w listopadzie 2017 r., Benefit Systems w styczniu 2018 r. wycofała wniosek o zgodę na przejęcie Calypso Fitness.
Autorka: Katarzyna Racka, radca prawny w kancelarii w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy