Prawo.pl
Przy dobrowolnym ubezpieczeniu pojazdu polisą autocasco bez znaczenia pozostaje okoliczność, że stawka robocizny stosowana przez warsztat naprawczy jest stawką rynkową. To nie rynkowość stawki decyduje o wysokości odszkodowania, lecz zapisy umowy określające sposób jego ustalenia - orzekł sąd drugiej instancji uznając, że odszkodowanie było niedoszacowane.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.07.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Czy walka ze smogiem stanie się w Polsce fikcją? Rząd zezwala na sprzedaż gorszej jakości węgla, tłumacząc to sytuacją geopolityczną. Pojawiają się też pierwsze próby demontażu uchwał antysmogowych. W Krakowie, mieście, w którym wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem, podejmowane są próby zniesienia zakazu palenia tym ostatnim surowcem.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie - poinformowało w poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy. Projekt ustawy to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2022
Samorząd terytorialny Ukraina
W dłuższej perspektywie nie można odrzucić wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wcześniej trzeba jednak przeanalizować warunki jego wdrożenia, tak aby nie podwyższył kosztów pracy i był bezpieczny dla gospodarki. 4-dniowy tydzień pracy wiązałby się jednak z obniżeniem wynagrodzeń i zmniejszeniem liczby pracowników – zauważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2022
Rynek Prawo pracy Prawo AI
Polecenia to najlepsza forma reklamy oferowanych do sprzedaży towarów lub usług. Aktualnie biznes przeniósł się w znacznym stopniu do świata online i dotychczasowe przekazywanie sobie rekomendacji „z ust do ust” zastępują zamieszczane w sieci internet opinie. Czy jednak faktycznie pochodzą one od kupujących, którzy nabyli dany produkt lub usługę i chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ich temat?
Aleksandra Zaliwska
11.07.2022
Rynek i konsument Prawo AI Prawo europejskie
Długi za jazdę komunikacją publiczną bez biletu wynoszą obecnie 513,8 mln zł i w ciągu 5 lat wzrosły o 47 proc. - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Największą grupę dłużników komunikacyjnych stanowią osoby w wieku od 26 do 35 lat (112 275). Najwięcej osób, które podejmują ryzyko jazdy bez biletu, jest w województwach: śląskim (87 283), mazowieckim (65 533) i łódzkim (62 211).
Krzysztof Sobczak
11.07.2022
Prawo cywilne

NIK: Nieudana reforma pieczy zastępczej nad dziećmi

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne
Zadania opiekuńczo-wychowawcze realizowane w skontrolowanych domach dziecka nie zapewniły wychowankom zindywidualizowanego i wystarczającego wsparcia, w szczególności specjalistycznego, adekwatnego do zdiagnozowanych okoliczności. Placówki skupiały się głównie na zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych wychowanków - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Krzysztof Sobczak
11.07.2022
Samorząd terytorialny Prawo rodzinne
Odejście od enumeratywnego określenia przedmiotu sporu zbiorowego, wprowadzenie wymogu wyłaniania wspólnej reprezentacji organizacji związkowych niezbędnej do wszczęcia i prowadzenia sporu zbiorowego oraz sądowej kontroli legalności referendum strajkowego, a także określenie czasu trwania prowadzenia sporu - to główne założenia nowej ustawy o sporach zbiorowych pracy.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2022
Prawo pracy
Jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Dopóki protokolarne przekazanie nie nastąpi, odpowiedzialność ta obciąża inwestora - pisze dr Martyna Sługocka, autorka Legal Alertu.
Martyna Sługocka
09.07.2022
BHP Budownictwo
Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła wyroki uniewinniające wymierzone współsprawcom zabójstwa biznesmana z Pomorza. Pozostawiła karę dożywocia dla jednego ze sprawców, gdyż wykazano, że zabił ofiarę ze szczególnym okrucieństwem - grzebiąc ją żywcem. Jednym z dowodów były wyniki badania wariografem oskarżonego. Nieskuteczny okazał się zarzut kasacji, że odbyło się to wbrew jego woli i naruszało kodeks.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.07.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pośrednictwo w krótkoterminowym najmie lokali, realizowane za pomocą platform takich jak Airbnb może powodować obowiązek płacenia podatku u źródła - uważa rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednak w tej opinii zakwestionował konieczność ustanawiania przedstawiciela podatkowego. Choć sprawa dotyczy Włoch, może mieć znaczenie także dla Polski.
Paweł Rochowicz
09.07.2022
CIT Prawo AI

Podziemne garaże są wciąż różnie opodatkowane

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Budownictwo
Wciąż jest problem odmiennych stawek podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny interweniuje w tej sprawie u ministra finansów. Sprawa miała już być uregulowana prawnie, jednak potrzebne do tego przepisy nie trafiły do ustawy.
Krzysztof Sobczak
09.07.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

System automatycznie zawiesza prawo jazdy, a oddaje ręcznie za 50 groszy

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Większość kierowców jest przekonanych, że po zakończeniu trzymiesięcznej kary zatrzymania prawa jazdy automatycznie mogą prowadzić pojazd. Tym bardziej, że cały czas posiadają blankiet tego dokumentu. Automatu jednak nie ma. Obywatel musi pofatygować się do wydziału komunikacji, który wydał dokument i zapłacić opłatę skarbową w wysokości… 50 groszy. Wtedy dopiero ponownie ma uprawnienie.
Robert Horbaczewski
09.07.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Państwo członkowskie, w którym beneficjentka pracowała i opłacała składki, z wyjątkiem okresu, w którym przeniosła miejsca zamieszkania do innego państwa członkowskiego, w którym poświęciła się wychowywaniu dzieci, powinno uwzględnić te okresy przeznaczone na wychowywanie dziecka – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Tym samym TSUE potwierdził swoje dotychczasowe orzecznictwo.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2022
Emerytury i renty Prawo pracy Prawo europejskie
Od połowy 2020 roku pojawiają się szumne zapowiedzi uchwalenia prawa wodorowego. Nie tylko ceny benzyny, ale i zobowiązania przyjęte jako tzw. kamienie milowe w Krajowym Planie Odbudowy powodują, że prace nad ustawą muszą natychmiast stać się realne, a nie medialne. Tymczasem mamy już półroczne opóźnienie we wdrażaniu kamieni milowych w tym zakresie.
Grzegorz Prigan Karol Pachnik
09.07.2022
Prawo AI
Wydzielenie kawałka plaży parawanem nie sprawia, że staje się on wakacyjnym domem, ani prywatną własnością, nie jest to też skuteczna blokada dla dymu z grilla i głośnej muzyki. Pewne zachowania nie tylko utrudniają innym użytkownikom życie i mogą narazić nas na ostrą reprymendę, ale często stanowią wykroczenia i można za nie dostać mandat.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
09.07.2022
Prawo karne Policja
Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie podniosły znacząco limit przychodów dziecka, po przekroczeniu którego rodzice tracą prawo do ulgi prorodzinnej. Zarobki pociechy wcześniej nie mogły przekroczyć 3089 złotych rocznie. Obecny limit jest znacznie wyższy. Co najważniejsze, można go stosować wstecznie, już od stycznia 2022 roku. Zmiana jest reakcją Ministerstwa Finansów na publikację Prawo.pl.
Krzysztof Koślicki
09.07.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Dzięki klauzuli alkoholowej ubezpieczenie zadziała i pokryje koszty leczenia, nawet jeśli turysta pod wpływem alkoholu zrobi sobie krzywdę. Inaczej może być wtedy, gdy ktoś wypije za dużo drinków i narozrabia. Jeszcze gorzej jest z narkotykami - tutaj ubezpieczyciele nie są już tak wyrozumiali i wyłączają ochronę.
Regina Skibińska
09.07.2022
Ubezpieczenia
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj służby wprowadzony ustawą o obronie Ojczyzny. Ustawa gwarantuje, że osoba odbywająca taką służbę wojskową, otrzyma wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego i skorzysta z pierwszeństwa w zatrudnieniu w urzędach administracji publicznej.
Robert Horbaczewski
08.07.2022
Wojsko

Ambasadorzy RP: "Putinizacja" polskiego prawa prowadzi do wystąpienia z Unii

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie
Pojawiają się ostatnio kolejne informacje o niewykonywaniu przez Polskę orzeczeń sądów międzynarodowych. Tym razem dotyczące wypłaty zadośćuczynienia zasądzonego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jest to ciąg dalszy putinizacji polskiego prawa, co może prowadzić do wystąpienia z Rady Europy i z Unii Europejskiej - uważają uczestnicy Konferencji Ambasadorów RP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie
Emeryci przekażą półtora procenta PIT na organizacje pożytku publicznego bez utrudnień - zapowiada Ministerstwo Finansów. Wprowadzono bowiem mechanizm automatycznego przenoszenia danych konkretnej organizacji do zeznania w kolejnym roku. OPP uzyskały też zwiększenie do 1,5 proc. udziału w kwocie PIT, którą można przekazywać na ich rzecz.
Paweł Rochowicz
08.07.2022
Emerytury i renty PIT
W ramach uproszczonej procedury pracę w Polsce znalazło już blisko 300 tys. obywateli Ukrainy – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort deklaruje, że stale rozwija narzędzia wsparcia na rynku pracy dla naszych wschodnich sąsiadów. Wspólnie z Cyfryzacją KPRM stworzony został nowy portal dla obywateli Ukrainy poszukujących pracy. To Pracawpolsce.gov.pl.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2022
Rynek Prawo pracy Ukraina
Zalecenia stosowania czwartej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 mają dotyczyć całej populacji. Takie są nieoficjalne informacje, o których mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Na razie jest ona przeznaczona dla seniorów i osób o upośledzonej odporności. Stosuje się ją po upływie 150 dni od podania trzeciej dawki (tzw. boostera).
Katarzyna Nocuń
08.07.2022
Pacjent Opieka zdrowotna

Bariera informacyjna główną przeszkodą w podejmowaniu pracy zgodnie z posiadanymi przez Ukraińców kwalifikacjami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina
Decyzję o uznaniu zagranicznych kwalifikacji obywatela Ukrainy chcącego pracować w zawodzie, który nie jest w Polsce zawodem regulowanym, podejmuje bezpośrednio pracodawca. W przypadku ubiegania się o pracę w zawodach regulowanych, obywatela Ukrainy obowiązują co do zasady takie same wymogi, jak obywatela Polski – twierdzi MRiPS.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina
W 2021 roku cudzoziemcy na podstawie ponad 10 tys. transakcji nabyli nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni blisko 6,5 tys. hektarów. Z kolei 13 tys. transakcji dotyczyło lokali mieszkalnych i użytkowych o łącznej powierzchni 884 tys. mkw. 375 transakcji dotyczyło nabycia np. udziałów w spółkach będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości gruntowych, a 51 transakcji - lokali mieszkalnych i użytków.
Krzysztof Sobczak
08.07.2022
Administracja publiczna
Nieskorygowanie projektu nowej ustawy o cmentarzach z innymi przepisami sprawi, że trzeba będzie pochować szczątki pochodzące z wykopalisk archeologicznych, przechowywane w zbiorach uniwersyteckich. Wszystko przez to, że autorzy projektu o nich zapomnieli. Problemem będą też cmentarzyska - ustawa traktuje tak samo te współczesne, jak i historyczne, sprzed kilkuset lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz
08.07.2022
Szkolnictwo wyższe
Odmowa wypłaty przez polski rząd odszkodowań przyznanych sędziom przez Europejski Trybunał Praw Człowieka za naruszenie prawa do sądu, to pierwsze tak frontalne zderzenie Polski z Europejską Konwencją Praw Człowieka – mówi prof. Lech Garlicki, były sędzia ETPC. I dodaje, że może to prowadzić do faktycznego wyłączenia naszego państwa z tego systemu ochrony praw obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
08.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwa służebność w Trybunale warta miliardy złotych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W ujawnionej ostatnio korespondencji, o ile jest prawdziwa, Michał Dworczyk informował premiera o trzech sprawach w Trybunale Konstytucyjnym. Wciąż aktualna i ważna jest jedna - dotycząca służebności przesyłu. Jest warta miliardy złotych, o ile TK przyznałby rację grudziądzkiemu sądowi. Tyle, że TK liczy, że problem rozwiąże ustawodawca i wysłał postanowienie sygnalizacyjne dla Sejmu i Senatu.
Jolanta Ojczyk
08.07.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Choć obywatel nie był stroną umowy o dostawę prądu, sąd nakazał mu spłatę długu – wspólnie z zajmującą mieszkanie jego partnerką, z którą dostawca energii zawarł umowę. Sąd wydał wyrok w trybie zaocznym, nie wysłuchując pozwanych. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, a Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw publicznych przyznała mu rację i wyrok uchyliła.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie czy pensjonaty wystawiają paragony i używają kas fiskalnych. Za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty. Sposobem kontroli mają być nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami.
Paweł Rochowicz
08.07.2022
Rynek i konsument VAT RODO Polski Ład