Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wspieranie organizacji dobroczynnych poprzez przekazywanie im jednego procenta PIT będzie prostsze w przypadku, gdy przekazującymi są emeryci i renciści. Takie wsparcie jest dość proste w przypadku podatników samodzielnie składających roczne zeznania podatkowe. W odpowiedniej rubryce zeznania wskazują określoną organizację pożytku publicznego i kwotę. Kto wypełnia zeznanie przez rządowy system Twój e-PIT i chce wspierać tę samą organizację, co w poprzednich latach - dostaje automatyczną podpowiedź danych tej właśnie organizacji. Można oczywiście zmienić organizację.

Prawo do wspierania w ten sposób OPP mają także emeryci. Jeśli roczne zeznanie wypełnia za nich organ rentowy, to mogą wskazać wybraną organizację w formularzu PIT-OP. Aż do ubiegłego roku nie było jednak automatyzmu we wskazywaniu tej samej co w ubiegłych latach organizacji pożytku publicznego. W czasie pandemii COVID-19 takie rozwiązanie wprowadzono tymczasowo. W piątek 8 lipca Ministerstwo Finansów ogłosiło, że ten mechanizm będzie stosowany na stałe.

- Po tej zmianie emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne. Wówczas organ podatkowy przekaże kwotę w wysokości 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w PIT-40A tej organizacji, którą emeryt lub rencista wybrał w poprzednich latach - napisało MF w komunikacie.

 

Obowiązujące od 1 lipca przepisy o PIT powiększyły do 1,5 proc. udział w należnym podatku, którą można przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Choć pakiet zwany przez MF "Niskimi Podatkami" wprowadzono w połowie roku, to ta korzystna dla OPP zmiana dotyczy rozliczenia całego 2022 roku.

Czytaj też: W przyszłym roku 1,5 proc. na organizacje pożytku publicznego>>

Ministerstwo przypomniało też, że aby dana OPP mogła korzystać ze wsparcia, powinna znaleźć się w wykazie organizacji uprawnionych do tych środków. Wykaz ten jest co roku publikowany do 15 grudnia na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności. Jak przypomniało w komunikacie MF, właśnie w połowie grudnia 2022 r. będzie można się dowiedzieć, jakim organizacjom będzie można przekazać 1,5 proc. podatku w rozliczeniu za bieżący rok.