Rząd najwyraźniej upiera się, że urzędnicy nie strajkują

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Od 9 lat w Trybunale Konstytucyjnym leży wniosek „Solidarności” o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który pozbawia prawa do strajku wszystkich zatrudnionych w administracji publicznej. Rząd nie zamierza jednak z niego zrezygnować i w niezmienionym kształcie wpisał taką regulację do projektu ustawy, nad którym trwają obecnie prace.

02.03.2023

Prof. Kardas: Mamy obowiązek składania wniosków o wyłączenie sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Każdy profesjonalny pełnomocnik ma nie tylko uprawnienie, ale i obowiązek prawny złożenia wniosku o wyłączenie sędziego, gdy jest to uzasadnione. Nie możemy ignorować prawa europejskiego, bo czyniąc tak, przekraczamy akceptowalną granicę koniunkturalizmu, pędzimy do zguby. A wyroki Trybunału Konstytucyjnego w kwestii prawa Unii Europejskiej są wyrazem prawniczego nihilizmu.

02.03.2023

Nie będzie wyboru nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma podstaw do zwołania zgromadzenia w celu wyboru kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego - taką uchwałę podjęło w środę Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK bezwzględną większością głosów, w obecności dwóch trzecich sędziów TK. To reakcja na wystąpienie grupy sędziów, którzy kwestionują prawo Julii Przyłębskiej do dalszego pełnienia funkcji prezesa.

01.03.2023

Chaos w przedawnieniu karalności - MS zapowiada zmianę przepisu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Najpierw tarcza antycovidowa wstrzymała wiosną 2020 r. bieg przedawnienia karalności czynów i wykonania kary w sprawach o przestępstwa. Miesiąc później go "odwieszono", a w połowie 2021 r. ponownie... wstrzymano i to z wskazaniem na daty wsteczne. Może to spowodować ogromne problemy - prawnicy mają wątpliwości, jak liczyć terminy przedawnienia. Mówią o fuszerce legislacyjnej, która narusza gwarancje konstytucyjne.

01.03.2023

SN wyjaśni problem z uzyskaniem klauzuli wykonalności po cesji wierzytelności

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie problem, z którym nie mogą się uporać sądy: Czy po zmianach kpc z 4 lipca 2019 r. dopuszczalne jest wydanie dalszego tytułu wykonawczego następcy prawnemu wierzyciela wskazanego w tytule wykonawczym. A także - czy przejście uprawnienia na rzecz nowego wierzyciela może zostać wykazane wyłącznie dokumentem urzędowym lub dokumentem prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.

01.03.2023

Już drugi rok trwa impas w procedurze wyboru polskiego sędziego ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy niedawno już po raz trzeci odrzuciło listę kandydatów przedłożoną przez polski rząd na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Po raz drugi podstawą decyzji było niespełnienie przez żadnego z kandydatów wymogów do pełnienia urzędu sędziego ETPC. To kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej - ocenia Rada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

28.02.2023

RPO: Osadzony też obywatel - powinien mieć dostęp do domeny europa.eu

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że Służba Więzienna zapewniała kiedyś skazanym szerszy dostęp do stron internetowych niż obecnie. Obejmował on nie tylko strony BIP poszczególnych polskich instytucji, ale istotne dla osób pozbawionych wolności strony Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czy instytucji Unii Europejskiej. Dostęp do nich zależy od Służby Więziennej.

28.02.2023

Sąd uchyla decyzję ministra, który odmawia podania kodu do systemu losowego przydziału spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jaki kształt ma kod systemu losowego przydziału spraw w sądach – tego nikt nie wie. Od sierpnia 2017 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska próbuje uzyskać od ministra sprawiedliwości informacje dotyczące kodu źródłowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie właśnie uchylił decyzję ministra odmawiającą udostępnienia tej informacji publicznej.

27.02.2023

Ustawa o dostępie komisji ds. pedofilii do kościelnych dokumentów już obowiązuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dostęp Państwowej Komisji ds. Pedofili do m.in. do akt i dokumentów różnych organizacji, w tym Kościoła to jedna ze zmian w nowelizacji ustawy o tej komisji. Przewiduje ona też możliwość przystąpienia komisji do sprawy przed sądem na prawach oskarżyciela posiłkowego na każdym etapie trwania postępowania. Ustawa obowiązuje od 26 stycznia br.

26.02.2023

Adwokackie stowarzyszenie za przyspieszeniem prac nad nowym kodeksem etyki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie adwokackie Defensor Iuris uważa, że pożądane jest nadzwyczajne przyspieszenie prac nad nowym Kodeksem Etyki Adwokackiej. Przede wszystkim konieczne jest dostosowanie samorządowych regulacji do prawa europejskiego, po to, aby zapobiec ewentualnej ingerencji ministra sprawiedliwości lub Sejmu w tę materię. Prezes Rosati odpowiada: Procedura wymaga przeprowadzenia konsultacji, które planowane są w marcu i kwietniu.

25.02.2023

Już ósmy rok "czasowego" zakazu wstępu do części Puszczy Białowieskiej

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Po raz kolejny, z początkiem roku, na terenie nadleśnictw Białowieża i Hajnówka wprowadzono zakaz wstępu do lasu. Uderza on w mieszkańców, turystów i osoby, które udzielają pomocy humanitarnej cudzoziemcom przedostającym się z Białorusi w poszukiwaniu azylu w Unii Europejskiej. Według prawników powód wskazany przed nadleśnictwa już wygasł, a przedłużany od 2016 r. zakaz budzi duże wątpliwości.

25.02.2023

Konto na sądowym portalu nieobowiązkowe, ale skutki mogą być

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obywatel nie mógł odwołać się od sądowego nakazu zapłaty ok. 50 tys. zł, bo jego adwokatka nie ma konta w sądowym portalu informacyjnym. Prawo nie nakłada obowiązku posiadania takiego konta, a pełnomocniczka została wezwana przez sąd do uzupełnienia formalnych braków pisma w sprawie obywatela – ale jedynie za pośrednictwem sądowego portalu.

24.02.2023

Klincz w SN: Wniosek o wyłączenie wszystkich rzeczników dyscyplinarnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Odpowiedzialności Zawodowej trwa wojna o status jej sędziów oraz stawających przed nią rzeczników dyscyplinarnych. Brak obiektywizmu to najlżejszy zarzut, bo pojawiają się argumenty większej wagi, jak pomówienie o podważanie porządku prawnego w Polsce, czy działanie dla osiągnięcia korzyści osobistej.

24.02.2023

SN: Odrzucenie sprawozdania finansowego partii Hołowni było słuszne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego oddaliła skargę partii politycznej Polska 2050 Szymona Hołowni na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej odrzucającej sprawozdanie jego partii o źródłach pozyskania środków finansowych. Wydatki poniesione ze środków Funduszu Wyborczego w 2021 r. były niejasne, a ponadto partia przyjmowała dary od nieuprawnionych osób.

22.02.2023

NSA: Sędzia powołany przez neoKRS, ale bez obaw o stronniczość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego brak jest jakichkolwiek podstaw, aby zakładać, że sędzia Zbigniew Łoboda "wykorzystał" sposób powołania członków Krajowej Rady Sądownictwa, w celu uzyskania nominacji na sędziego NSA. Brak też jakichkolwiek podstaw do tego, aby zakładać, że sędzia ten będzie się kierował podczas orzekania, wizją dotyczącą zbliżających się wyborów parlamentarnych.

22.02.2023

Nowa ustawa ma usprawnić procedurę naboru do służby więziennej

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Poprawa funkcjonowania oraz efektywności pracy w Służbie Więziennej - to cel proponowanej przez ministra sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają usprawnić m.in. procedurę naboru do formacji. Uproszczone zostaną także procedury związane z przydzielaniem funkcjonariuszom Służby Więziennej kwater tymczasowych.

21.02.2023

Sąd ukarany za zagubienie dokumentów z danymi osobowymi

Wymiar sprawiedliwości RODO

W Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum doszło do zagubienia trzech nośników danych typu pendrive: jednego służbowego – szyfrowanego oraz dwóch prywatnych – nieszyfrowanych. Na zagubionych nośnikach znajdowały się projekty orzeczeń i uzasadnień z okresu od grudnia 2004 r. do sierpnia 2020 r., zawierające dane osobowe. Sąd został za to ukarany przez UODO karą w wysokości 30 tys. zł.

21.02.2023

SN: Ojciec tak wzbraniał się od płacenia alimentów, że nawet sąd się pogubił

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Nie można karać dwa razy za ten sam czyn. A w wypadku skazanego ojca niepłacącego alimentów na syna, sąd skazał go dwukrotnie za ten sam występek popełniony w tym samym czasie – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, zgadzając się z rzecznikiem praw obywatelskich, że trzeba proces powtórzyć. Co więcej - wina i kara zostały orzeczone bez przeprowadzenia procesu, na wniosek prokuratora.

21.02.2023

Dr Mazowiecka: Nie tylko pieniądze pomagają ofiarom przestępstw  

Prawo karne Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości

Budowa dobrego systemu wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwami to ciągle trwający proces i nadal wyzwanie. I nie tylko o pieniądze chodzi, ale także o zrozumienie i właściwe traktowanie problemu w organach ścigania i sądach - mówi dr Lidia Mazowiecka, prezes Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw. I dodaje, że już samo zainteresowanie problemami takiej osoby, jej krzywdą czy traumą, wiele znaczy.  

20.02.2023

Od poniedziałku tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 20 lat obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie ma miejsce Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (20-26 lutego), podczas którego liczne instytucje i organizacje będą udzielać bezpłatnych porad, m.in. prawnych i psychologicznych. Przez cały rok można je uzyskać ośrodkach pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.

19.02.2023