Najważniejsze rozwiązania projektowanej ustawy:
-
Wprowadzone zostaną zmiany do orzecznictwa lekarskiego kandydatów do służby w Służbie Więziennej. W proces rekrutacji będą mogły być włączone jednostki służby medycyny pracy SW.
- Zmiana pozwoli na usprawnienie procedury naboru, co zachęci nowych kandydatów do wstąpienia do Służby Więziennej.
- Nowe rozwiązanie pozwoli również na odciążenie Rejonowych Komisji Lekarskich, podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, które obecnie realizują zadania związane z orzecznictwem lekarskim kandydatów do SW.
- Uproszczony zostanie proces kwalifikacji kandydata do SW. Pozwoli to w znacznym stopniu skrócić czas oczekiwania na wydanie orzeczenia o zdolności kandydata do pełnienia służby oraz pozwoli w sposób płynny prowadzić rekrutację do formacji.
- Wprowadzone zostaną rozwiązania, które umożliwią funkcjonariuszom oraz pracownikom Służby Więziennej uzyskanie potrzebnej pomocy psychologicznej, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom ich pracy.
- Usprawniony zostanie proces gospodarowania zasobem kwater tymczasowych Służby Więziennej. Pozwoli to na efektywniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych funkcjonariuszy SW, którzy są uprawnieni do otrzymania takich kwater.
- Nastąpi zmiana nazwa uczelni służby państwowej nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości – Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na „Akademię Wymiaru Sprawiedliwości”. Zmiana nazwy uczelni ma nastąpić 1 września 2023 r.
Czytaj też: Postępowanie dyscyplinarne w sprawach funkcjonariuszy Służby Więziennej >>>
Czytaj też: Współczesne problemy więziennictwa z perspektywy funkcjonariuszy Służby Więziennej >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.