SN: Adwokat przez 5 lat zwodził klientkę, że sprawa się toczy - zapłaci karę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat w sposób rażący naruszył swoje obowiązki - najpierw nic nie robił w sprawie, a potem składał wnioski o zasiedzenie nieruchomości w sposób nieprofesjonalny, nie uiszczając opłaty sądowej. Został za to ukarany finansowo. Był to czyn ciągły, który przedawni się dopiero w lipcu 2025 roku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

05.11.2024

Adwokat Aleksander Gut ponownie dziekanem krakowskiej izby

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Aleksander Gut został ponownie wybrany na stanowisko dziekana krakowskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Emocje sięgały zenitu nie tylko z powodu kandydatów, ale i formy przeprowadzenia wyborów. Wbrew wnioskom części członków krakowskiej ORA, zgromadzenie odbyło się bowiem tylko stacjonarnie i to w dzień roboczy. Sam dziekan Gut zastrzegał w rozmowie z Prawo.pl, że stacjonarne były też zgromadzenia w innych izbach, a taka forma wynika z regulaminu.

05.11.2024

Sędzia Laskowski: Powołanie nowego Sądu Najwyższego może mu przywrócić autorytet

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uważam, że najlepszą drogą do naprawy Sądu Najwyższego jest zmiana jego ustroju, czyli rozwiązanie i stworzenie od nowa - mówi dr Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes kierujący Izbą Karną. I dodaje, że przy takim rozwiązaniu wszyscy sędziowie przeszliby w stan spoczynku, a potem ruszyłby nabór do nowego, najlepiej mniejszego zespołu. Konieczne byłyby też zmiany w kognicji SN.

05.11.2024

Postępowania apelacyjne bywają zmorą frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Ciągle większość spraw frankowych znajduje finał w apelacji, a na rozprawę apelacyjną zwykle trzeba dość długo poczekać, czasem nawet ponad dwa lata. Z punktu widzenia kredytobiorców jedynym plusem są odsetki, które są naliczane bankowi i dodatkowe koszty zastępstwa procesowego. Same banki czasem cofają apelacje, ale nadal jest to rzadkie.

04.11.2024

Dr Malicki: Nie zawsze prokurator decyduje o statusie podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli osoba zgłaszająca się do adwokata twierdzi, że toczy się bądź też toczyć się może postępowanie w sprawie, które dotyczy jej jako osoby będącej albo też mogącej potencjalnie być w kręgu zainteresowania organów ścigania, od tego momentu mamy do czynienia z obroną merytoryczną, tj. realizacją prawa do obrony. Od tego też momentu tej osobie przysługują uprawnienia podejrzanego, zaś po stronie obrońcy aktualizują się przewidziane ustawowo obowiązki – twierdzi dr Andrzej Malicki, adwokat.

04.11.2024

SN: Składka OC od błędów medycznych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Ubezpieczenia

Obowiązkiem ubezpieczonej placówki medycznej jest wskazanie konkretnych błędów w kalkulacji składki OC od błędów medycznych. Na przykład podanie, co ubezpieczyciel uwzględnił niezgodnie z własną taryfą (np. zawyżył liczbę łóżek szpitalnych). Skarżący nie wyjaśnił, które dane przyjęte do kalkulacji, są w rzeczywistości inne, ze względu na likwidację szpitala – orzekł Sąd Najwyższy, odmawiając rozpoznania kasacji.

02.11.2024

Nowa definicja podejrzanego ułatwi prowadzenie obrony

Wymiar sprawiedliwości

Podejrzanym - zgodnie z nową definicją - ma być osoba, co do której zebrane dowody dostatecznie uzasadniają podejrzenie popełnienia przez nią przestępstwa i wobec której podjęto czynność procesową ukierunkowaną na jej ściganie - to propozycja zawarta w projekcie ustawy naprawczej, który trafił do opiniowania. W praktyce oznacza uzyskanie uprawnień procesowych, nawet jeśli zarzuty formalnie nie zostały przedstawione.

02.11.2024

Ekshumacja będzie zaskarżalna - MS zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Najbliżsi osoby zmarłej będą mieć prawo zaskarżenia decyzji prokuratury albo sądu o jej ekshumacji. Co więcej, zażalenie w tym zakresie wstrzyma wykonanie postanowienia w przedmiocie wyjęcia zwłok z grobu do czasu jego rozpatrzenia. Sąd będzie miał na to nie więcej niż 7 dni od przekazania mu dokumentów. Stosowna zmiana znalazła się w ustawie naprawczej, która trafiła do opiniowania.

01.11.2024

Prof. Łętowska: Komisja Wenecka pozwala na weryfikację sędziów, ale z ograniczeniami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdziwienie budzą wypowiedzi jakoby opinia Komisji Weneckiej rujnowała koncepcję Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie weryfikacji neosędziów. Przeciwnie, ona otwiera drogę do sanacji wszystkich wątpliwych powołań, jednocześnie wskazując warunki brzegowe tych działań. Dopuszcza np. zbiorcze oceny całych grup takich osób, ale wymaga indywidualizacji choćby w postaci odwołania do organu niezależnego o cechach sądu – twierdzi prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzecznik praw obywatelskich.

31.10.2024

Praca w sądzie nie popłaca - pracownicy chcą zmian w wynagrodzeniach

Wymiar sprawiedliwości

Dyskusja nad podwyżkami dla pracowników sądów i prokuratury otworzyła puszkę Pandory. Pracownicy sądów alarmują, że ich wynagrodzenia są na tyle niskie, że już nie opłaca się pracować w sądzie. Na nowo pojawia się postulat, by zmienić model kształtowania ich płac, uzależniając je od średniego wynagrodzenia lub pensji sędziego. MS zapewnia, że sprawa będzie analizowana, ale po przywracaniu praworządności.

30.10.2024

Bez zagrożenia dożywociem? Kara do 15 lat więzienia - chyba że sąd zdecyduje inaczej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w ręce sędziów oddaje decyzję o tym, czy w danych okolicznościach można wobec oskarżonego zastosować karę powyżej 15 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z projektem, który trafił właśnie do opiniowania, taki wymiar kary ma być co do zasady maksymalny w przypadku przestępstw, które nie są zagrożone dożywociem. Jest też furtka - wyjątkowe okoliczności.

30.10.2024

Kontakt z obrońcą bez cenzury?

Wymiar sprawiedliwości

Kto z adwokatów czytał w zarządzeniach, że udostępnienie mu akt postępowania może służyć do bezprawnego utrudniania postępowania, ten się w cyrku nie śmieje. Pisałem już wielokrotnie w poprzednich komentarzach, że – owszem – w każdym zawodzie (w tym w adwokackim) zdarzają się czarne owce, ale robienie z adwokatów en masse potencjalnych wspólników potencjalnie nieuczciwie postępujących osadzonych nie było i nie jest słuszną drogą - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

30.10.2024

Sędziowskie dyscyplinarki w przyszłości bez udziału ministra

Wymiar sprawiedliwości

Nowy model sądownictwa dyscyplinarnego dla sędziów, który ma powstać w ramach przygotowywanych obecnie projektów naprawy wymiaru sprawiedliwości, nie będzie przewidywał specjalnych sądów dyscyplinarnych, ani rzeczników dyscyplinarnych ministra. Sędziowie dyscyplinarni byliby wyznaczani spośród sędziów sądów apelacyjnych, a rzecznicy dyscyplinarni wskazywani przez samorząd sędziowski.

29.10.2024

Uzasadnienie na formularzu nie będzie obowiązkiem - sędzia zdecyduje

Wymiar sprawiedliwości

Formularze uzasadnień od samego początku budzą wiele kontrowersji wśród sędziów i stron. Projekt tzw. ustawy naprawczej zakłada, że to sędzia zdecyduje czy zastosuje formularz, pisząc uzasadnienie, czy też nie. Sam projektodawca przyznaje, że taka forma nie zawsze była jasna, a mogła utrudniać np. złożenie apelacji.

29.10.2024

Projekt o zmianach w sądach za kilka tygodni – z uwzględnieniem opinii Komisji Weneckiej

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze kilka tygodni trzeba poczekać na propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące zmian w sądach i uregulowania statusu tzw. neo-sędziów. Zaproponowane przez resort i Komisję Kodyfikacyjną ds. Ustroju Sądów i Prokuratury rozwiązania mają uwzględniać warunki wskazane przez Komisję Wenecką - poinformowała o tym konferencji na Uniwersytecie Łódzkim, której patronem są Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl, sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych MS.

25.10.2024

Sędzia Zaradkiewicz w obronie sędziego Greli – pyta TSUE, oskarżając sędziego Płóciennika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o bezstronność sędziego powołanego przez Radę Państwa w PRL. Zagadnienie prawne powstało w związku z tzw. testem niezawisłości i bezstronności wobec sędziego SN Jacka Greli oraz okoliczności wskazane przez stronę, które w jej ocenie świadczyć mogą o braku niezawisłości i bezstronności przez tego sędziego. Sprawę sędziego Greli miał rozpoznawać sędzia Izby Karnej Waldemar Płóciennik.

25.10.2024

W Łodzi o przyszłym kształcie wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Jak ma wyglądać przyszły kształt ustroju sądownictwa i prokuratury oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów, zastanawiać się będą uczestnicy konferencji "Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej”, która odbędzie się w piątek, 25 października w Łodzi.

25.10.2024

Nadmiar obowiązków, konflikty rodzinne, luki w przepisach - wyzwaniem dla kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Mało czasu, nadmiar obowiązków, sprawy dotyczące głęboko zakorzenionych konfliktów rodzinnych, brak przepisów ułatwiających kuratorską pracę i problemy ze współpracą z innymi instytucjami - to, jak wskazują kuratorzy, główne wyzwania w ich pracy w sprawach rodzinnych. Jak dodają, do tego dochodzi m.in. konieczność wykonywania dużej liczby wywiadów środowiskowych w miejscach i z ludźmi, o których nie mają podstawowych informacji, np. dotyczących ich zdrowia psychicznego.

25.10.2024

Lekarzy sądowych coraz mniej - prezes NRA apeluje do ministra

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zaapelował do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o pilne działania zmierzające do zapewnienia dostępności lekarzy sądowych w każdym okręgu sądowym, a przede wszystkim zapewnienia ich w takiej liczbie, by mogli realizować powierzone im zadania. A chodzi o usprawiedliwianie niestawiennictwa z powodu choroby m.in. w sądzie. Według analiz NRA obecnie w 10 okręgach sądowych jest problem z ich dostępnością.

24.10.2024