united kingdom
ukraine

Prof. Agnieszka Grzelak: Polska prezydencja w czasie umiarkowanej praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można jeszcze mówić o pełnym przywróceniu stanu praworządności. Jednak nie można jej przywracać bez przestrzegania obowiązujących procedur stanowienia prawa. Zdecydowanie łatwiej jest niszczyć niż budować na nowo, ponieważ destrukcja wymaga jedynie chwili, podczas gdy odbudowa to proces wymagający czasu. Stan praworządności w Polsce może mieć istotny wpływ na przebieg polskiej prezydencji – uważa dr hab. Agnieszka Grzelak, profesor Akademii Leona Koźmińskiego.

18.12.2024

Rewolucja instytucji biegłego niepotrzebna i niebezpieczna

Wymiar sprawiedliwości

Od wielu lat obserwuje się galopujące „ulepszanie” przepisów prawa, zbyt często wynikające z błędnych założeń o konieczności wprowadzenia nowych regulacji. Nierzadko powoduje to chaos prawny. Tymczasem zmiany powinny stanowić pokłosie wnikliwej analizy, że rzeczywiście przyniosą coś dobrego. Zamiast tego pokutuje błędne przekonanie, że najlepszą receptą na poprawę sytuacji jest nowelizacja prawa, tak jakby świetnie brzmiąca „na papierze” regulacja miała sama w sobie moc sprawczą - pisze dr Paweł Opitek, prokurator.

17.12.2024

Komornik popracuje do 70. roku życia - MS zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik zostaje obligatoryjnie odwołany z zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65. rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić i wrócić do poziomu 70 lat - projekt trafił już do wykazu prac legislacyjnych rządu.

17.12.2024

Powstaje raport dotyczący ochrony praw człowieka w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości uczestniczy w konsultowaniu treści raportu o ochronie przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Projekt w marcu 2025 r. zostanie przedstawiony polskim władzom, w tym Ministerstwu Sprawiedliwości, a jego ostateczna treść będzie ogłoszona w czerwcu przyszłego roku na forum Rady Praw Człowieka ONZ.

16.12.2024

Tłumaczenia dla oskarżonych w rozszerzonej wersji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prawo do obrony przed sądem polskim ma każdy oskarżony, nawet nieznający naszego języka. W dużej nowelizacji kodeksu postępowania karnego znalazły się przepisy uściślające to prawo. Niepokoi to Związek Prokuratorów RP. Obawiają się oni kolosalnych wydatków Skarbu Państwa i zablokowania postępowań. Tłumacze przysięgli uważają, że ten alarm jest nadmierny. Nowe przepisy służą harmonizacji przepisów.

16.12.2024

Prof. Łętowska: Komisja Wenecka pomaga w przywróceniu ładu konstytucyjnego w Trybunale

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W opublikowanej właśnie opinii Komisja Wenecka przyznaje, że polski Trybunał Konstytucyjny wymaga naprawy, ale wyznacza granice działań sanacyjnych. Odwołuje się do konstytucyjnej zasady nieodwołalności sędziów, sugeruje również doprecyzowanie zasad karencji wobec działalności politycznej przed powołaniem, granic immunitetu i odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, w tym jaśniejsze wskazanie, jakie przewinienia dyscyplinarne mogą prowadzić do usunięcia z urzędu – mówi prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku, była rzecznik praw obywatelskich.

16.12.2024

Prof. Sibiga: Obowiązek skrzynki e-doręczeń dla prawników wątpliwy prawnie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Do 1 stycznia 2025 r. wszyscy adwokaci i radcy prawni obowiązkowo muszą posiadać aktywne konto do e-doręczeń. Ich sytuacji w tym zakresie nie zmienia ostatnia nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych z 21 listopada 2024 r. W początkowym okresie użytkowania konta prawnicy mogą być jednak zawiedzeni niewielką skalą ich wykorzystania przez władze publiczne oraz ciągłym funkcjonowaniem alternatywnych sposobów obligatoryjnej komunikacji elektronicznej w poszczególnych postępowaniach - pisze prof. Grzegorz Sibiga, adwokat, partner w kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy.

16.12.2024

Prof. Załucki: Upowszechniajmy wiedzę o sporządzaniu testamentów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

W Polsce niewiele osób sporządza testamenty. Być może pewnej liczby testamentów nie udaje się odnaleźć, ale na pewno część osób ich nie sporządza z uwagi na brak znajomości przepisów prawa spadkowego. W związku z tym sądy nieczęsto mają okazję, aby zajmować się wykładnią przepisów o formie testamentów. Tymczasem praktyka może wpłynąć na uelastycznienie przepisów w tym obszarze - wskazuje prof. Mariusz Załucki, sędzia Sądu Najwyższego.

14.12.2024

Sędzia Piekarska-Drążek nadal ma kłopoty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarządzenia o natychmiastowej przerwie w orzekaniu wydane przez ministra Zbigniewa Ziobro nadal są w obiegu prawnym - chociaż uznane zostały za nielegalne. Stale więc ma kłopoty sędzia, która zmierzała do zapewnienia stronie prawa do sądu w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Rzecznik ad hoc umorzył już to postępowanie, wobec braku podstaw do złożenia wniosku o ukaranie dyscyplinarne.

13.12.2024

Prokuratura już nie zablokuje prywatnego oskarżenia

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje uproszczenie procedury wnoszenia do sądu subsydiarnego aktu oskarżenia, gdy odmawia tego prokuratura. Ma być krócej i łatwiej, ale przede wszystkim zniesione ma zostać nadane w 2019 r. prokuratorowi nadrzędnemu, a nie sądowi, prawo do rozpoznania zażalenia na odmowę wszczęcia lub umorzenie postępowania przygotowawczego.

13.12.2024

Prawnik od stycznia ma mieć e-skrzynkę, ale jej brak mu raczej nie zaszkodzi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Do 1 stycznia 2025 r. adwokaci i radcy prawni mają obowiązek zarejestrowania adresu do doręczeń elektronicznych i aktywowania e-skrzynki. Będą w ten sposób komunikować się m.in. z administracją publiczną. Tyle w teorii, bo podmioty publiczne dostały dodatkowy rok na uporanie się z e-doręczeniami. Prawnicza e-skrzynka może więc w tym czasie świecić pustkami. Dodatkowo - choć istnieje obowiązek posiadania, to nie przewidziano żadnych konsekwencji za jej brak.

13.12.2024

Likwidacja ubezwłasnowolnienia coraz bliżej - projekt w opiniowaniu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, żeby w 2025 r. udało się przyjąć zmiany likwidujące instytucję ubezwłasnowolnienia. Gdyby tak się stało, od 2026 r. zastąpiłby ją model wspieranego podejmowania decyzji. Dotychczasowi opiekunowie osób ubezwłasnowolnionych staną się wówczas tymczasowymi kuratorami reprezentującymi, a po pięciu latach sąd zweryfikuje, czy rzeczywiście są potrzebni - zakłada to projekt noweli, który właśnie trafił do opiniowania.

12.12.2024

Jest wyrok TSUE: WSA rozpatrzy wszystkie skargi kredytobiorców Getinu, szansa na odszkodowanie

Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

12 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie będzie musiał rozpatrzyć 10 tysięcy skarg kredytobiorców na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A., a nie tylko jedną podmiotu nadzorującego restrukturyzację GNB. Nie zamknął też drogi kredytobiorcom do odszkodowań od Skarbu Państwa. Zadecyduje o tym WSA. Szanse nie są jednak duże.

12.12.2024

Sędzia Iwaniec kwestionuje delegację prokuratorską z powodu prokuratura Bilewicza

Wymiar sprawiedliwości

W sądach trwa batalia nie tylko o sędziów powołanych po 2018 r., ale też prokuratorów, w których delegowaniu lub powołaniu brali udział jako prokuratorzy krajowi Dariusz Barski, Jacek Bilewicz, a nawet Dariusz Korneluk. Sędzia Jakub Iwaniec uwzględnił właśnie wniosek o przepadku poprzez zniszczenie dowodu rzeczowego kwestionując równocześnie status prokuratora, który go wniósł. Powód? Jego akt delegacji podpisał prokurator okręgowy powołany przez Bilewicza.

12.12.2024

Zagrożenie wysoką karą - przesłanka do ograniczenia

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego mają ograniczyć nadużywanie w Polsce tymczasowego aresztowania. Jednak najbardziej krytykowana z przesłanek stosowania tego środka zapobiegawczego, czyli zagrożenie wysoką karą, ma zostać w kodeksie. Zdaniem wielu prawników, a także rzecznika praw obywatelskich, proponowane ograniczenia nie wystarczą i należy z tej przesłanki zrezygnować.

12.12.2024

Prokurator Ewa Wrzosek odwołana z delegacji do resortu sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Ewa Wrzosek poinformowała w środę, że szef Ministerstwa Sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar odwołał ją z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz do Krajowej Rady Prokuratorów. Wrzosek w resorcie sprawiedliwości pełniła funkcję radcy ministra ds. warunków służby prokuratorskiej. Prawniczka poinformowała o tym na platformie X.

11.12.2024

Kolejna odsłona buntu sędziego Staryka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na dzień 11 grudnia br. w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wyznaczono pięć spraw dyscyplinarnych z udziałem sędziego SN Krzysztofa Staryka. W czterech z nich był sprawozdawcą. Na żadną z nich nie stawił się, nie przesłał też zwolnienia lekarskiego, choć ma już 127 zaległych spraw. Strony nie były zawiadomione, że skład sędziowski jest niepełny i rozprawy nie odbędą się.

11.12.2024

Komisja Wenecka: Sprawa dublerów do rozwiązania legislacyjne ale zgodnie z rządami prawa

Wymiar sprawiedliwości

Cel przywrócenia legalnego składu Trybunału Konstytucyjnego i generalnie naprawy zasad praworządności jest prawnie uzasadniony, ale kroki wybrane przez polskie władze, by ten cel osiągnąć, muszą pozostać zgodne z europejskimi standardami i rządami prawa - wskazuje Komisja Wenecka w swojej opinii dotyczącej rozwiązań w zakresie TK. Przypomina, że takim standardem jest "nieusuwalność sędziów prawidłowo powołanych".

11.12.2024

Prezes TK chce kompromisu, minister Bodnar nie widzi szans

Wymiar sprawiedliwości

Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski zapowiedział po powołaniu, że chciałby przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej, "aby spróbować osiągnąć jakiś kompromis w zakresie funkcjonowania i działania TK". Minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie widzi jednak szans na kompromis z nowym prezesem TK, bo jak mówi, nie ma do niego zaufania.

11.12.2024

SN: Od odmowy rozłożenia składek na raty przysługuje odwołanie do sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odmowa uwzględnienia wniosku płatnika o rozłożenie na raty składek na ubezpieczenia społeczne następuje na podstawie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do sądu - tak brzmi najnowsza uchwała podjęta przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Jednak sąd nie może ingerować w trybie odwoławczym w treść umowy z płatnikiem w sprawie spłaty rat.

11.12.2024