Senat zaczął poprawianie nowelizacji kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W piątek po południu Senat rozpoczął omawianie nowelizacji Kodeksu karnego, która zaostrza wiele kar, w tym m.in. kary za przestępstwa m.in. dotyczące pedofilii. W czwartek późnym wieczorem senackie komisje zarekomendowały ponad 30 poprawek do tej nowelizacji.

24.05.2019

Ustawa o kuratorach sądowych - planowana na trzeci kwartał 2019 r.

Wymiar sprawiedliwości

Upoważnienie kuratora sądowego do składania wniosków w sprawach rodzinnych i opiekuńczych, uściślenie jego uprawnień i obowiązków w czasie udziału w kontaktach rodzica z dzieckiem, wprowadzenie nowego czwartego stopnia służbowego - to niektóre założenia planowanej ustawy o kuratorach sądowych

24.05.2019

Polska zapłaci za brutalne traktowanie przez policję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 23 maja 2019 r. uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego w trakcie i po zatrzymaniu podejrzewanego. Zdaniem Trybunału zatrzymanie było brutalne, a podejrzenia wobec niego bezpodstawne. Skarżący dostanie 25 tys. euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.

24.05.2019

Kodeks etyczny radców prawnych do zmiany? - samorząd chce dyskusji

Wymiar sprawiedliwości

Większa konkurencja na rynku może wymusić zmiany nie tylko w zakresie Kodeksu Etyki Radców Prawnych. Samorząd przed przyszłorocznym zjazdem chce przedyskutować, czy powinny nastąpić zmiany w zakresie zakazu success fee, zakresu informowania o radcowskich usługach i m.in. możliwości tworzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

24.05.2019

Legalność dowodów rzutuje na rzetelność procesu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Podejście do tego, czy dowody uzyskane sprzecznie z prawem mogą być wykorzystywane w procesie karnym, rzutuje na efektywność ochrony praw jednostki, a także na legitymizację procesu karnego w społeczeństwie - twierdzi dr Wojciech Jasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

24.05.2019

PiS poprawia swoją nowelizację kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rezygnacja z obowiązku orzekania przez sąd w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, zmiana przepisu dotyczącego czynu "doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego" oraz przywrócenie dotychczasowego brzmienia artykułu 212 kk - to niektóre z 30 poprawek PiS

23.05.2019

TSUE za miesiąc wyda wyrok w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

24 czerwca wydany zostanie wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę dotyczącej Sądu Najwyższego - zapowiedział w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Rzecznik generalny TSUE stwierdził w swojej opinii, że przepisy obniżające wiek przejścia w stan spoczynku sędziów są sprzeczne z prawem Unii.

23.05.2019

RPO: Za szybkie przedawnienie przy roszczeniach w trybie karnym

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli ktoś chce w trybie karnym wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie, to ma to tylko rok. Tymczasem w procedurze cywilnej obowiązuje trzyletni okres przedawnienia podobnych roszczeń.

23.05.2019

Elektroniczna skrzynka w sądach administracyjnych od 31 maja

Wymiar sprawiedliwości

Od 31 maja br. do sądów administracyjnych będzie można składać pisma procesowe nie tylko w postaci papierowej, jak to ma miejsce dotychczas, ale również w formie dokumentu elektronicznego. Forma pisemna będzie także dopuszczalna.

23.05.2019

Od soboty kary za cofanie licznika - mimo błędu w noweli kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejmowe prace nad nowelizacją kodeksu karnego zaostrzającego m.in. kary za pedofilię były tak szybkie, że z tym samym oznaczeniem co kary za cofanie liczników wprowadzono przepis dotyczący m.in. wyłudzania kredytu czy odszkodowania w wielkiej wartości. Prawnicy apelują do Senatu o poprawienie błędu.

23.05.2019

Piebiak: Skuteczna mediacja to szybciej rozstrzygane spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza kolejnych propozycji zmian legislacyjnych w zakresie mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I dodaje, że chodzi o takie rozwiązania, które w przyszłości pozwolą kierować do niej jeszcze więcej spraw.

23.05.2019

Kościół zapewnia, że będzie przeciwdziałał pedofilii

Wymiar sprawiedliwości

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych – zapewnił prymas Polski abp Wojciech Polak. Znowelizowane mają zostać wytyczne dotyczące ochrony - jak podano - małoletnich.

22.05.2019

Eksperci: Nowelizacja kodeksu zawęża karalność za pedofilię! Minister: To kłamstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona przez Sejm i czekająca na decyzję Senatu nowelizacja Kodeksu karnego znosi karalność czynu polegającego na doprowadzeniu małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego. Taki błąd w ustawie wykryli eksperci, ale minister sprawiedliwości twierdzi, że to nieprawda. - To kłamstwo i manipulacja - stwierdził Zbigniew Ziobro.

22.05.2019

Szybko zmieniony kodeks z licznymi wadami

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już kilkadziesiąt wad znaleźli eksperci w uchwalonej niedawno przez Sejm i czekającej na przyjęcie przez Senat nowelizacji kodeksu karnego. To efekt stanowienia prawa na łeb na szyję, bez analiz i konsultacji, nawet bez solidnej pracy w komisjach sejmowych. Bo było polityczne zapotrzebowanie na szybką reakcję na głośne wydarzenie.

22.05.2019

MS za usunięciem przepisu dodanego do art. 212 Kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości nie podziela krytycznych uwag związanych z uchwaleniem dodatkowego przepisu do art. 212 Kodeksu karnego, który rozszerza zakres penalizacji pomówienia w mediach, ale zapowiada zaproponowanie w Senacie wykreślenia nowego paragrafu. Senat ma zająć się tą ustawą na posiedzeniu w piątek.

22.05.2019

Związkowcy z prokuratury i sądów proszą prezydenta o mediację w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości

Bez nas nie może być mowy o uszczelnieniu systemu podatkowego i walki z „szarą strefą" - piszą do prezydenta związkowcy pracowników wymiaru sprawiedliwości. Podkreślają, że znalezienie środków na podwyżki dla nich jest kluczowe, bo w przeciwnym razie dojdzie do paraliżu prokuratur i sądów.

22.05.2019

Sądy orzekają koszty, choć pełnomocnik jest zatrudniony na etacie

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniach sądowych skarbówka reprezentowana jest przez profesjonalnych pełnomocników zatrudnionych w organach podatkowych na umowę o pracę. Pisanie skarg powinno być ich obowiązkiem pracowniczym, a tym samym koszty postępowania nie powinny być orzekane i nie powinno się nimi obciążać podatników.

22.05.2019

MS i samorządy za kolejnymi zachętami do mediacji

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa zmiany, które pozwolą na kierowanie do mediacji większej liczby spraw. Także samorządy prawnicze są za zmianami - m.in. szerokim stosowaniem obowiązkowych spotkań informujących o mediacji przed procesami. A adwokatura zamierza w tym roku powołać centra mediacji przy każdej izbie.

22.05.2019

Media zaniepokojone zaostrzeniem art. 212 kk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W uchwalonej przez Sejm 16 maja br. nowelizacji Kodeksu Karnego znalazł się nowy przepis rozszerzający zakresu art. 212 Kodeksu karnego. Szefowie resortu sprawiedliwości zapewniają, że nie będzie on wykorzystywany przeciwko dziennikarzom. Ci natomiast przypominają im, że obiecywali zniesienie art. 212.

21.05.2019

SA: Ze skargą na przewlekłość postępowania nie należy zwlekać

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Gdy postępowanie sądowe zakończy się prawomocnie, to strona nie może już złożyć skutecznej skargi na przewlekłość postępowania. Badanie tego czy proces jest prowadzony opieszale jest zastrzeżony jedynie dla spraw będących w toku. W orzecznictwie uznaje się, że nie można przywrócić terminu do złożenia skargi - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

21.05.2019