Sędzia Zaradkiewicz zawiesza prezesa SN Zawistowskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dariusz Zawistowski (na zdjęciu), prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego został wstrzymany w wykonywaniu czynności kierowniczych w sprawie dotyczącej pytań do Trybunału Konstytucyjnego. Zdecydował o tym w postanowieniu o zabezpieczeniu sędzia tej izby Kamil Zaradkiewicz.

10.07.2019

Kandydatka na szefową KE za mechanizmem kontroli praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Potrzebujemy mechanizmu pomagającego utrzymywać praworządność w państwach Unii Europejskiej - stwierdziła w środę Ursula von der Leyen, kandydatka na przyszłą szefową Komisji Europejskiej. Zapowiedziała też, że pierwszym wiceprzewodniczącym KE zostanie Frans Timmermans, który dotychczas zajmował się tą problematyką.

10.07.2019

Strasburg: Państwo ma skutecznie chronić kobiety przed przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 9 lipca stwierdził, że na państwie-stronie Konwencji praw człowieka spoczywa obowiązek przyjęcia systemowych i skutecznych rozwiązań chroniących kobiety przed przemocą domową. Skarga dotyczyła Rosji, gdzie zdaniem ETPC zarówno przepisy jak praktyka nie spełniają europejskich standardów.

10.07.2019

Sędzia Mazur: Ujawnić listy poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu, więc listy osób popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być jawne. Nie ma żadnych powodów, by ich nie upublicznić - stwierdził przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Orzeczenie NSA w tej sprawie zapadało 26 czerwca, ale Kancelaria Sejmu czeka na jego uzasadnienie.

10.07.2019

Ziobro: TSUE chce ingerować w sprawy wewnętrzne państw UE

Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Zbigniewa Ziobry działania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Fransa Timmermansa mają na celu wypracowanie mechanizmów ingerowania w sprawy wewnętrzne państw UE, uznawanych przez największych graczy za mniej znaczące".

10.07.2019

Piraci drogowi, cyberprzestępcy, oszuści - polskie więzienia potrzebują zmian

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok do więzień trafia coraz więcej skazanych odbiegających od stereotypów. Są często dobrze sytuowani, wykształceni, z dobrą pracą - a spowodowali wypadek drogowy, dopuścili się oszustwa w firmie lub w cyberprzestrzeni. Polskie programy resocjalizacyjne nie są przygotowane na takie wyzwania - uważają eksperci

10.07.2019

MS uderza w nielegalne adopcje - rząd przyjął projekt zmian

Wymiar sprawiedliwości

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt przewiduje kary dla rodziców, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie i z pominięciem takiego postępowania. Grozić ma za to od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

09.07.2019

Fundacja Helsińska: Polska nie rozwiązała problemu tymczasowych aresztowań

Wymiar sprawiedliwości

Tymczasowy areszt jest nadal w Polsce nadużywany, nie zmieniają się też główne problemy związane z jego stosowaniem - długotrwałość jego stosowania, brak indywidualizacji przesłanek w postanowieniach o zastosowaniu i przedłużaniu, niebranie pod uwagę środków nieizolacyjnych - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

09.07.2019

Raport "Iustitii": Sędziowie pod presją dyscyplinarek

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Powołani przez ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych i jego zastępcy niemal od momentu powołania wzięli na celownik sędziów, którzy sprzeciwiali się niekonstytucyjnym zmianom w wymiarze sprawiedliwości - stwierdza raport przygotowany przez Stowarzyszenie "Iustitia".

09.07.2019

Projekt komisji do spraw pedofilii prawie gotowy 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy dotyczący powołania komisji badającej przypadki pedofilii ma być przedmiotem posiedzenia rządu w przyszłym tygodniu i następnie niezwłocznie, jeszcze w lipcu, trafić na posiedzenie Sejmu. Według projektu, który jest już w wykazie prac rządu, komisja ma być wybierana przez Sejm kwalifikowaną większością głosów.

09.07.2019

Ministerstwo proponuje ograniczenia praw więźniów

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość przeprowadzenia kontroli przez funkcjonariusza Służby Więziennej innej płci, niż osoba kontrolowana, dopuszczenie kontroli manualnej, ograniczenie rozmów telefonicznych i limit zajęć poza zakładem - takie m.in. zmiany proponuje resort sprawiedliwości. A Rzecznik Praw Obywatelskich widzi w tym ryzyko naruszenia praw człowieka.

09.07.2019

Ograniczanie dyskryminujących wypowiedzi to nie cenzura

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma różnicy między krzywdą wyrządzaną znieważaniem kogoś z uwagi na kolor skóry, a tą wynikającą ze znieważenia ze względu na orientację seksualną. Przeciwdziałanie dyskryminującym wypowiedziom, przy zachowaniu zasady proporcjonalności, nie jest cenzurą, a uzasadnionym ograniczaniem wolności słowa - pisze adwokat Paweł Knut.

09.07.2019

RPO zajmie się sprawą przeniesienia prokuratora

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator Mariusz Krasoń został decyzją prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, przeniesiony z krakowskiej prokuratury regionalnej do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki. Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą z urzędu, bo jak wskazuje nie uwzględniono przy tym, ani wyjątkowej sytuacji osobistej prokuratora, ani nie dano mu czasu na dostosowanie do zmiany.

08.07.2019

Minister Ziobro nie chce przepraszać sędzi Morawiec - złożył apelację

Wymiar sprawiedliwości

Warszawski Sąd Okręgowy pod koniec stycznia orzekł, że minister sprawiedliwości ma przeprosić byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzię Beatę Morawiec za informacje, które na jej temat pojawiły się na stronie resortu. Oświadczenie ma pojawić się również na stronie internetowej MS, a minister ma wpłacić 12 tys. zł na Fundację Dom Sędziego Seniora. W apelacji podnoszone są błędy natury procesowej i materialnoprawnej.

08.07.2019

Będzie nabór na kolejne 6 wolnych stanowisk w SN

Wymiar sprawiedliwości

Do 12 lipca ma zostać ogłoszone obwieszczenie prezydenta o sześciu wolnych stanowiskach w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jest ono wśród aktów oczekujących na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Tymczasem po wakacjach Trybunał Sprawiedliwości UE ma ocenić, czy Izba ta zapewnia gwarancje niezależności.

08.07.2019

Gdańscy radcowie wspierają kolegów ze Wschodu w walce o praworządność

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polscy prawnicy doradzają kolegom ze Wschodu jak wdrażać europejskie standardy praworządności, a także nowe zasady ochrony prywatności. Podczas konferencji w Gdańsku mówiono o spłacaniu w ten sposób długu zaciągniętego przed laty u zachodnich kolegów, ale przyznawano, że w Polsce też ostatnio są z tym problemy.

08.07.2019

Kuratorzy apelują o lepsze przepisy o kontaktach rodzica z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

Określenie czasu kontaktów przy udziale kuratora, okresu na jaki byłyby orzekane, tego kto może w nich brać udział, w końcu obowiązków samych rodziców i zapisanie możliwości przerwania takiego spotkania w sytuacji zagrażającej dobru dziecka - proponuje Krajowa Rada Kuratorów w opinii do projektu ustawy o kuratorskiej służbie sądowej.

08.07.2019

Prof. Żółtek: Normatywne znaczenie przepisu nie zawsze pokrywa się z jego potocznym odbiorem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obowiązująca treść przepisów bywa często oderwana od ich postrzegania powszechnego – mówi dr hab. Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego. I podkreśla, że szczególnie w prawie karnym to może mieć niekorzystne konsekwencje. Przyznaje jednak , że problem nie sprowadza się tylko do trudnego języka prawniczego.

08.07.2019

Biegli w sprawach cywilnych mogą liczyć na rynkowe stawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W sprawach cywilnych biegły będzie mógł za wydanie opinii otrzymać wynagrodzenie według stawek rynkowych, o ile zgodzą się na nie wszystkie strony postępowania. Takie zmiany wprowadzi reforma postępowania cywilnego, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Nie wszyscy jednak widzą w niej same plusy.

08.07.2019

Prezydent krytycznie o wyroku TK, prof. Biernat pyta, czy przeczytał uzasadnienie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Andrzeja Dudy Trybunał Konstytucyjny złamał konstytucję uznając za dopuszczalne podwyższenie wieku emerytalnego. Krytycznie do tej wypowiedzi odniósł się b. wiceprezes TK Stanisław Biernat. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha uznał tę wypowiedź za niefortunną. Z kolei prof. Biernat spytał, dlaczego Andrzej Duda zataił, że był w tej sprawie wnioskodawcą, czyli stroną.

08.07.2019