Ławnik SN: Sąd nie musi wiedzieć, kto przysłuchuje się rozprawom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowania dyscyplinarne w Sądzie Najwyższym powinny być jawne z wyjątkiem spraw dotyczących osobistego zdrowia czy kwestii prywatnych - uważa Marek Popowicz, ławnik Sądu Najwyższego. - Legitymowanie publiczności nie ma podstaw prawnych, więc to jest reżim i próba inwigilacji - dodaje.

20.09.2019

SN: Biegli zeznają w sprawie sędziego obwinionego o oszustwo na 30 zł

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odbyła się 18 września br. rozprawa w sprawie sędzi Sądu Okręgowego w Szczecinie, której postawiono zarzut oszustwa, polegającego na przeklejaniu w sklepie cen na książkach z 14,99 na 4,99 zł. Sędziemu grozi najsurowsza kara - złożenie z urzędu

19.09.2019

Zmiany w kpc - uwaga na nowe przepisy o doręczeniach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jeśli po 7 listopada 2019 r. profesjonalny pełnomocnik nie zamieści w piśmie odpowiedniej formuły oświadczenia, sąd będzie musiał je zwrócić bez wzywania do usunięcia braku formalnego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego wszystkie sprawy, niezależnie od tego, kiedy zostały wszczęte, będą objęte jednolitą regulacją w tym zakresie.

19.09.2019

Sędziowie gliwickiego sądu nie chcą Cichockiego jako prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Grupa sędziów Sądu Okręgowego w Gliwicach, którego prezesem jest wiązany z aferą hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusz Cichocki, domaga się natychmiastowego zawieszenia go w czynnościach. Protestują też przeciwko wyznaczeniu na odległy termin Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego, na którym chcieli postawić ten wniosek.

18.09.2019

Fundacja Helsińska: Przewlekłość postępowań wciąż problemem 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie władze wciąż nie rozwiązały problemu przewlekłości postępowań sądowych - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która skierowała wystąpienie w tej sprawie do Komitetu Ministrów Rady Europy. I przypomina, że problemem jest zarówno praktyka jak i przepisy mające zapobiegać przewlekłości.

18.09.2019

Zacharski: Wierzę, że efekt mrożący nie dotknie sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dobrze, że jest grupa adwokatów broniących ludzi represjonowanych za publiczne prezentowanie swoich poglądów. Ale ważniejsze jest to, że są wciąż sędziowie mający odwagę wydawać w takich sprawach orzeczenia zgodne z Konstytucją - mówi adwokat Michał Zacharski z kancelarii Dubois i Wspólnicy.

18.09.2019

Jest odpowiedź w sprawie dyscyplinarek dla sędziów - szykuje się kolejna skarga do TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd przekazał do Brukseli we wtorek odpowiedź w związku z postępowaniem o naruszenie prawa unijnego w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Jej treści nie podano, ale prawdopodobnie nie usatysfakcjonuje ona Komisji Europejskiej, która może skierować wobec Polski sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

17.09.2019

KRS - komisja bada sprawę antysemickich wpisów sędziego Dudzicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja etyki Krajowej Rady Sądownictwa rozpoczęła badanie zarzutów wobec członka Rady sędziego Jarosława Dudzicza, który pod pseudonimem miał zamieszczać antysemickie komentarze w internecie. Komisja do piątku ma przedstawić stanowisko w tej sprawie.

17.09.2019

Opozycja zapowiada "akt ochrony demokracji" po wyborach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Uchwalenie "aktu ochrony demokracji" oraz zatrzymanie "nadprodukcji prawa" i ekspresowego ustawodawstwa - to niektóre z elementów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Jej przedstawiciele zapowiadają m.in. rozdzielenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

17.09.2019

Timmermans: Nowa KE będzie bronić zasad praworządności 

Wymiar sprawiedliwości

Ci, którzy myśleli, że nowa Komisja Europejska Ursuli von der Leyen będzie miała inne podejście w kwestii praworządności niż poprzednia, zdziwią się lub rozczarują - stwierdził wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. I przypomniał, że przewodnicząca elekt powiedziała w Parlamencie Europejskim, że będzie nadal pracować w tym kierunku.

16.09.2019

Podejrzewany o antysemickie wpisy sędzia Dudzicz nie jest już zastępcą rzecznika KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Jarosław Dudzicz oświadczył, że zawiesza wykonywanie funkcji zastępcy rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa. Powodem są informacje medialne, że jest on autorem antysemickich wpisów w internecie. W sprawie toczy się od czterech lat postępowanie prokuratorskie, ale nie zostało ono dotąd zakończone.

16.09.2019

Kolejni sędziowie nie stawią się na wezwania krajowych rzeczników dyscyplinarnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Monika Ciemięga, Monika Frąckowiak, Katarzyna Kałwak i Bartłomiej Starosta poinformowali, że nie będą się stawiać na wezwania krajowych rzeczników dyscyplinarnych. To kolejne takie deklaracje po tym, jak w ubiegłym tygodniu odmówił stawienia się na wezwania rzecznika Piotra Schaba sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

16.09.2019

Służba więzienna dostanie nowe uprawnienia wobec osadzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uprawnienia funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy mają bezpośredni kontakt z osadzonymi, będą rozszerzone - zapowiedział nadzorujący więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Nie mówił o szczegółach, ale z kontekstu wypowiedzi można wnosić, że chodzi o uprawnienia represyjne wobec osadzonych.

16.09.2019

Prof. Balcerowicz: Dalsze zmiany w sądownictwie nie gwarantują trwałości demokracji

Wymiar sprawiedliwości

Bardziej mnie oburza próba zamachu na wymiar sprawiedliwości niż to co się dzieje z gospodarką - oświadczył twórca transformacji ustrojowej. - To co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości, to jest w złym sensie tego słowa - terapia szokowa - uważa prof. Leszek Balcerowicz, dr habilitowany nauk ekonomicznych, były wicepremier i minister finansów.

15.09.2019

PiS: Dalsze zmiany w sądownictwie, sędziowie i prokuratorzy bez immunitetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości znalazła się zapowiedź kontynuacji reformy sądownictwa oraz dalszych zmian w prawie karnym i powiązanych z nim procedur. Jest w nim mowa m.in. o zniesieniu immunitetu sędziów i prokuratorów oraz zapowiedź utwardzenia stosunku w tej dziedzinie do organów UE.

15.09.2019

Samorządy sędziowskie krytycznie o kandydatach do Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenia przedstawicieli sędziów kolejnych okręgów negatywnie oceniają kandydowanie sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ostatnich dniach takie uchwały, związane z naborem na wakujące stanowiska w tej izbie, w kontekście wątpliwości co do legalności tej Izby SN, podjęły m.in. zgromadzenia w Warszawie i Szczecinie.

15.09.2019

Prokurator Generalny i Izba Dyscyplinarna SN pozbawią posła immunitetu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, procedurę pozbawienia posła lub senatora immunitetu inicjować będzie Prokurator Generalny, a decyzję podejmować będzie Sąd Najwyższy. Prezydium Sejmu i Komisja Regulaminowa zostaną poinformowane przez Prokuratora Generalnego o wszczęciu takiej procedury.

15.09.2019

WSA: Po uniewinnieniu kierowca poczeka na zwrot prawa jazdy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Kierowca, który został uniewinniony od zarzutu przekroczenia prędkości na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h, poczeka na zwrot prawa jazdy. Jest to bowiem przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego, więc organ będzie musiał rozpatrzyć sprawę jeszcze raz. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.09.2019

Prokurator jak nadsędzia - MS konsekwentnie zwiększa prokuratorskie uprawnienia

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pozycja prokuratora w postępowaniu sądowym została znaczenie wzmocniona. Nie tylko może on cofnąć sprawę, która trafiła do sądu - w celu uzupełniania śledztwa - może też sprzeciwić się wyłączeniu jawności i wstrzymać wyjście z aresztu za poręczeniem majątkowym. Sędziowie tracą kontrolę nad procesem, ministerstwo poprzez prokuraturę zyskuje kontrolę nad sędziami - mówią prawnicy.

13.09.2019

Dobre zmiany w kpc, kontrowersyjny obowiązek przywrócenia do pracy po nieprawomocnym wyroku

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Uchwalony niedawno pakiet zmian w procedurze cywilnej wprowadza też szereg pozytywnych zmian w odniesieniu do spraw z zakresu prawa pracy. Jednak zastrzeżenia, m.in. z punktu widzenia pracodawców, budzą rozwiązania dotyczące przywrócenia pracownika do pracy w przypadku nieprawomocnego orzeczenia sądu pierwszej instancji - pisze radca prawny Justyna Gunia.

13.09.2019