Czajkowska: Sprawiedliwość naprawcza sposobem na skuteczną resocjalizację

Wymiar sprawiedliwości

Polityka karna w Polsce nadal skupia się głównie na restrykcyjności kar. Tymczasem zgodnie ze europejskimi standardami sprawca powinien brać odpowiedzialność za swojej czyny i w miarę możliwości je wynagradzać poszkodowanemu, bądź społeczeństwu - choćby poprzez różnego rodzaju prace - mówi dr Honorata Czajkowska

21.11.2019

Przeciążenie sądów może uderzyć w posiedzenia przygotowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone przez nowelizację procedury cywilnej posiedzenie przygotowawcze miało - co do zasady - zachęcać do ugody i usprawniać postępowanie. Obłożeni pracą sędziowie, nie kryją jednak, że będą go unikać, bo czasu im nie starcza nawet na stare sprawy. Pozwala na to sama ustawa, przewidując "wyjątek" - czyli szczególne okoliczności.

21.11.2019

Organizacje apelują o wykonanie wyroku TSUE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący niezależności Izby Dyscyplinarnej SN i KRS nie zostanie zrealizowany szybko i w zgodzie ze standardami europejskimi, zasadą pewności prawa, a także z poszanowaniem praw obywateli, którzy pokładali zaufanie w polskim systemie sądownictwa, to nieuchronnie dojdzie do bezprecedensowego chaosu w systemie prawnym

20.11.2019

Po wyroku TSUE wątpliwy status Izby Dyscyplinarnej, a wyroki do podważenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok unijnego trybunału w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej SN, a pośrednio także Krajowej Rady Sądownictwa dotyczyć będzie tylko tych spraw, o które pytał Sąd Najwyższy - twierdzą zwolennicy zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ich przeciwnicy uważają natomiast, że wszystkich, w których orzekają wadliwie powołani sędziowie.

20.11.2019

SN: Niezależnością Izby Dyscyplinarnej zajmiemy się zaraz po otrzymaniu wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy już wkrótce wróci do sprawy, której dotyczy wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości - zapowiada sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN. I podkreśla, że sugerowanie, że to Trybunał Konstytucyjny miałby oceniać, co robić z tym orzeczeniem, jest nieuprawnione. - Trybunał nie ma kompetencji w tych sprawach - dodaje.

20.11.2019

Prof. Biernat: Wyrok TSUE może być początkiem przywracania praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości rozczarował z jednej strony tych obserwatorów, którzy spodziewali się że dokona bezpośrednio krytycznej oceny Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i KRS. Ale nieuzasadniona jest radość tych, którzy uznali wyrok za wyraz désintéressement Unii w sprawach sądownictwa w Polsce, albo wręcz za aprobatę obecnego stanu rzeczy - twierdzi prof. Stanisław Biernat.

20.11.2019

Za nielegalną adopcję grozi nawet pięć lat więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - tyle od środy grozi rodzicom, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Tak samo jest w przypadku osób, które zdecydują się na taką adopcje. Z szacunków ekspertów wynika, że rocznie w Polsce, nielegalnie adoptowanych jest nawet kilka tysięcy dzieci.

20.11.2019

Sędzia TK niekoniecznie z nieskazitelnym charakterem

Wymiar sprawiedliwości

Brak kultury i obiektywizmu oraz obraźliwe wypowiedzi publiczne wcale nie są przeszkodą na drodze do zasiadania w Trybunale Konstytucyjnym, choć prawdopodobnie mocno utrudniłyby start do kariery w którymś zawodów prawniczych. Niewielkie są też szanse, że osoba o wyrazistych poglądach na temat powiązany z rozstrzyganą sprawą zostanie wyłączona ze składu.

20.11.2019

Lekarze rodzinni do ministra: To lekarz sądowy powinien wystawiać zaświadczenia

Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia protestują przeciwko nałożeniu na nich obowiązku wystawiania zaświadczeń lekarskich stwierdzających, że stan zdrowia osoby, która udzieliła pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych, nie pozwala jej zrobić tego osobiście.

19.11.2019

TSUE: Sąd Najwyższy ma ocenić, czy Izba Dyscyplinarna jest niezależna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE zakwestionował też tryb wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa.

19.11.2019

Prof. Gersdorf: Rząd i parlament powinny poprawić sądowe ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa rząd i parlament powinny usunąć wady i nieprawidłowości prawne - oświadczyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - Należy rozpocząć odbudowywanie zaufania społecznego do sądów i KRS - dodała.

19.11.2019

We wtorek w SN kasacja w sprawie Marka Falenty

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek Sąd Najwyższy zajmie się kasacją ws. Marka Falenty, biznesmena skazanego prawomocnie na 2,5 roku więzienia w związku z tzw. aferą podsłuchową. Obrona wnosi o uniewinnienie oskarżonego z uwagi na oczywistą niesłuszność skazania, ewentualnie o przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

19.11.2019

Podwójna egzekucja komornicza - prokuratura wnosi skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Małżeństwo w czasie licytacji komorniczej nabyło nieruchomość, nie dokonało jednak wpisu do księgi wieczystej. Ten sam komornik ponownie zlicytował tą samą nieruchomość - a nowego nabywcę potwierdził sąd. W ocenie Prokuratora Generalnego doszło jednak do naruszenia Konstytucji.

19.11.2019

Prof. Ereciński: Rygorystyczna procedura ogranicza prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po niedawnej tzw. wielkiej reformie procedury cywilnej znalazło się w niej wiele niepotrzebnych rygorów, które wbrew zapowiedziom niekoniecznie usprawnią postępowania, ale na pewno dla wielu obywateli oznaczać będą ograniczenie prawa do sądowego rozstrzygnięcia sporu - mówi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną.

19.11.2019

35 prawników walczy o tytuł wschodzących gwiazd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawnik zajmujący się prawem antydyskryminacyjnym, urzędnik z Ministerstwa Cyfryzacji, specjaliści od prawa nowych technologii, a nawet prawa kosmicznego - to tylko niektórzy z młodych i obiecujących prawników nominowanych do nagrody Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2019. Laureatów ósmej edycji tego konkursu poznamy podczas uroczystej gali 12 grudnia.

19.11.2019

MS proponuje sądom niepełne i niezrozumiałe pouczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Napisane hermetycznym językiem, niezrozumiałe dla osób bez wykształcenia prawniczego, niespełniające wymogów prawa europejskiego - tak Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia ministerialne projekty wzorów pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach podejrzanego, pokrzywdzonego oraz świadka w sprawach karnych.

18.11.2019

MS: Mediacja także w warunkach izolacji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce coraz szerzej stosować alternatywne wobec procesu sądowego metody rozwiązywania sporów, w tym mediacje. Także w zakładach karnych i aresztach śledczych. O praktycznych aspektach realizacji tego celu dyskutowano w poniedziałek 18 listopada 2019 r. podczas konferencji w Areszcie Śledczym w Lublinie.

18.11.2019

Sędzia już może mówić o planowanym rozstrzygnięciu

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po nowelizacji procedury cywilnej sędziowie mogą na dowolnym etapie postępowania pouczyć strony o tym, w jakim kierunku pójdzie rozstrzygnięcie. Także na ich wniosek. Prawnicy przyznają, że zmiana może przyspieszać bieg spraw, choćby zachęcając do ugód. Sędziowie nie kryją jednak obaw, bo dotychczas obowiązywała ich zasada milczenia aż do wyroku.

18.11.2019

Prof. Tuleja: Konstytucja wymaga zmian, ale do tego potrzebny jest moment konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przywrócenie ładu konstytucyjnego może odbyć się w oparciu o obowiązującą Konstytucję. Jeśli jednak naruszenia Konstytucji będą trwały przez dłuższy czas, konieczne będzie dokonanie dalej idących zmian lub uchwalenie nowej. Do uchwalenia nowej konstytucji potrzebne byłoby szerokie porozumienie społeczne i "moment konstytucyjny" - mówi prof. Piotr Tuleja

18.11.2019

Kancelaria premiera będzie teraz koordynować sprawy unijne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Problematyką związaną z członkostwem Polski w Unii Europejskiej zajmować się będzie wydzielony pion w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a nie jak dotychczas Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kierować tą strukturą ma Konrad Szymański, który robił to dotychczas w ramach MSZ.

16.11.2019