Adwokatki protestują przeciw wyrokowi TK

Wymiar sprawiedliwości

Zespół ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w swoim stanowisku protestuje i głęboko nie zgadza się z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przesłanka do usunięcia ciąży z powodu ciężkich wad lub nieuleczalnej choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją.

24.10.2020

Radcy z Białegostoku liderami Turnieju Negocjacyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Radcy prawni Marta Drabiuk i Rafał Rybnik zajęli pierwsze miejsce w Turnieju Negocjacyjnym. Zawody - z powodu epidemii - odbyły się online, ich głównym celem było podnoszenie i sprawdzenie praktycznej wiedzy w tym obszarze, oraz zachęcanie prawników również do tej metody rozwiązywania sporów. W finale najlepsze zespoły zmierzyły się w grze negocjacyjnej.

24.10.2020

Zbyt łagodny wyrok za zabójstwo? Kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Student politechniki Piotr R. zadał swojemu sąsiadowi śmiertelny cios nożem, gdy ten próbował zareagować na zakłócanie ciszy nocnej. Choć tłumaczył, że doszło do wypadku, Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał go na 13 lat więzienia za zabójstwo, a apelacja wyrok utrzymała. W ocenie prokuratury stopień szkodliwości społecznej nie uzasadnia tak łagodnej kary.

24.10.2020

Fundacja Helsińska: Nie uznawajcie aborcyjnego wyroku TK 

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Tak zwane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stanowi bezprecedensowy atak na prawa kobiet, prawa rodziny i wolność jednostki od nieludzkiego i poniżającego traktowania - stwierdza w opublikowanym w piątek oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I apeluje do lekarzy i sędziów, by nie brali tego wyroku pod uwagę.

23.10.2020

Zembrzuski, Dziurda: Po roku obowiązywania zmian, Kpc potrzebuje pilnej i rozsądnej nowelizacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Mankamentem ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej jest to, że chciano zmienić zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Efekt to luki i rozbieżności. Niedoregulowane – a niekiedy przeregulowane – zostały przepisy, które co do zasady wprowadziły rozwiązania przydatne i pożądane. Praktyka nie rozstrzygnie wszystkich wątpliwości, potrzebna jest nowelizacja – oceniają profesorowie Tadeusz Zembrzuski i Marcin Dziurda

23.10.2020

Sejm po raz kolejny nie wybrał rzecznika praw obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem kandydaturę adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. A ponieważ innych kandydatów nie było, stanowisko to wciąż nie jest obsadzone i swoje obowiązki nadal pełni dotychczasowy rzecznik - prof. Adam Bodnar.

22.10.2020

Eksmisja maltretowanej b. żony - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prokuratura

Sprawa dotyczy próby eksmisji byłej żony i niepełnosprawnych dzieci. Dom - na skutek - zawartego przed laty aktu notarialnego był najpierw własnością byłego męża, potem - w celu uniknięcia płacenia alimentów - został przekazany bratu. Kobieta chciała unieważnić obie umowy, sąd jednak oddalił powództwo. Prokurator Generalny zarzucił wyrokowi m.in. "naruszenie konstytucyjnych zasad ochrony rodziny".

22.10.2020

Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi z Opola 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odrzuciła w środę 21 października 2020 r. zażalenie prokuratury na decyzję Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, jako sądu pierwszej instancji, odmawiającą uchylenia immunitetu sędzi Irenie Majcher z Sądu Rejonowego w Opolu.

21.10.2020

3 lata więzienia za zgwałcenie 12-latki - kasacja prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna miał doprowadzać dziewczynkę do odbywania z nim stosunków seksualnych oraz poddania się innym czynnościom seksualnym. Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał go na 3 lat więzienia i orzekł zakaz zbliżania się do niej na okres 7 lat. Apelacyjny określił jedynie, że chodzi o zbliżanie się na odległość nie mniejszą niż 50 metrów. Prokurator Generalny uważa, że wyrok nie spełnia wymogów prewencji indywidulanej i ogólnej.

21.10.2020

Sądy potrzebują nowych technologii, ale priorytetem prawa stron

Wymiar sprawiedliwości LegalTech Koronawirus

Koronawirus wymusza zmiany także w sądownictwie. Informatyzacja może pomóc choćby przy nadrabianiu zaległości i w walce z przewlekłością postępowań. Problemem są jednak bariery w podejściu sędziów, stron, pełnomocników i także brak woli politycznej decydentów, ale wstępem powinna być dygitalizacja akt - podkreślali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

20.10.2020

UE: Większość Europejczyków popiera wiązanie funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Aż 77 proc. Europejczyków popiera powiązanie funduszy Unii Europejskiej z poszanowaniem zasad państwa prawa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Tylko nieco mniej Polaków wyraża takie zdanie, bo 72 proc. ankietowanych w naszym kraju.

20.10.2020

TK jednak nie zajmie się dziś przepisem o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która zgodnie z Konstytucją wynosi 5 lat. Kadencja obecnego RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września. Do tej pory nie wybrano jego następcy. Rozprawa w TK, zaplanowana na 20 października, została odwołana z powodu choroby jednego z sędziów.

20.10.2020

Sądowy lockdown w liczbach - tysiące odwołanych spraw i wielomiesięczne opóźnienia

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W czasie wiosennego lockdownu masowo odwoływano i odraczano sprawy, zmniejszył się też ich wpływ do sądów - wynika z najnowszego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W ocenie prawników skutki nie byłyby tak poważne, gdyby informatyzacja sądów była faktem, nie perspektywą. Nie mają też wątpliwości: pospieszne działania niewiele dadzą. A sądy po cichu szykują się na drugą koronawirusową falę.

20.10.2020

Dr Ziółkowski: Sąd Najwyższy i wszystkie sądy mogą oceniać niezależność sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Z uwagi na najwyższą moc obowiązującą Konstytucji, jej bezpośrednie stosowanie oraz konstytucyjną istotę normy kompetencyjnej, Sąd Najwyższy jest zawsze upoważniony do odmowy zastosowania przepisów ustawy, która jest sprzeczna z konstytucyjnymi przepisami wyrażającymi istotę kompetencji sądu - twierdzi dr Michał Ziółkowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

20.10.2020

Międzynarodowy Instytut Ombudsmana: Nie ruszajcie Bodnara do wyboru następcy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przepis przedłużający kadencję Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy nie został wybrany jego następca, jest zgodny z zasadami międzynarodowymi, a także powszechny w wielu państwach europejskich – głosi stanowisko Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana. Taka sytuacja ma miejsce w Polsce, ale posłowie PiS chcą, by Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tę zasadę.

19.10.2020

Pierwszy wyrok dotyczący zbiorowego zatrucia salmonellą w sieci kawiarni w 2018 roku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Warszawski sąd zasądził na rzecz jednej z osób, które dwa lata temu w kawiarni "Green Caffe Nero" zatruły się salmonellą, około 13 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania wraz z odsetkami (poza kwotami wypłaconymi dobrowolnie już wcześniej). W ten sposób sąd potwierdził, że kwoty, które otrzymali wcześniej poszkodowani były zaniżone i nie odpowiadały krzywdzie.

19.10.2020

Monika Horna-Cieślak: Prawa dzieci lepiej chronione, ale jest jeszcze o co walczyć 

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miniony rok, od zwycięstwa w poprzedniej edycji konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra”, był dla mnie okresem ciężkiej pracy, ale też wielu sukcesów w walce o prawa dzieci i lepsze ich traktowanie przez wymiar sprawiedliwości - mówi adwokat Monika Horna-Cieślak. I dodaje, że jej osobiste osiągnięcie ułatwiało interwencje w takich sprawach.

19.10.2020

Sąd odmawia aresztowania Krauze, Giertychowi prokuratura zabrania wykonywania zawodu

Wymiar sprawiedliwości

Poznański sąd rejonowy nie uwzględnił w sobotę wieczorem wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych ws. wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. W stosunku do Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju i dozoru policji.

17.10.2020

Izba Dyscyplinarna trzy razy uchylała immunitety w trybie 24-godzinnym

Wymiar sprawiedliwości

Wraz ze zmianami legislacyjnymi z lutego 2020 roku w Sądzie Najwyższym pojawiły się zupełnie nowe postępowania przypominające postępowania aresztowe w sądach rejonowych. To procedura zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego lub prokuratora ujętego na gorącym uczynku, która wymaga podjęcia decyzji w ciągu 24 godzin. Wszystkie dotychczasowe przypadki dotyczyły prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

17.10.2020

RPO chce odroczenia rozprawy ws. przedłużenia jego kadencji

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny powinien odroczyć rozprawę wyznaczoną na 20 października i to co najmniej do 12 listopada. Wskazuje przy tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może się ona odbyć wcześniej niż po 30 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o terminie. Jemu doręczono je zaś 13 października.

17.10.2020