Arbitraż też sądzi zdalnie - wielka międzynarodowa wiedeorozprawa w KIG

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przesłuchanie 19 świadków i 10 zespołów biegłych, zorganizowanie konferencji biegłych, w których brali udział także tłumacze z języka angielskiego i hiszpańskiego. W sumie 16 dni i 8 godzin trwała zakończona niedawno w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej wideorozprawa, w której uczestnicy łączyli się z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech oraz kilku miast Polski.

18.03.2021

Klauzule abuzywne, więc „frankowa” umowa kredytowa nieważna - skarga nadzwyczajna RPO 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jeden sąd uznał, że klient banku ma prawo do zwrotu nadpłaconych pieniędzy, ponieważ w umowie kredytu „frankowego” były klauzule abuzywne. Zdaniem sądu drugiej instancji – nie, bo generalna abuzywność klauzuli nie przesądza o sytuacji konkretnej umowy kredytowej. Rzecznik Praw Obywatelskich składa w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

18.03.2021

Sędziowie pokoju przy starostwach i "pod okiem" prezesów sądów rejonowych - jest projekt MS

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sędziowie pokoju mieliby być wybierani w wyborach bezpośrednich, ich liczba uzależniona byłaby m.in. od liczby spraw i mieszkańców w danym powiecie. Zajmowaliby się sprawami cywilnymi, w których wartość przedmiotu sporu wynosiłby do 10 tys. zł, wykroczeniami i najprostszymi sprawami karnymi - wynika z projektu Ministerstwa Sprawiedliwości.

18.03.2021

Ministerstwo proponuje zmiany w aplikacjach notarialnych

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Rady izb notarialnych nie będą już musiały występować do ministra sprawiedliwości o zmianę terminu rozpoczęcia zajęć seminaryjnych. Same będę go wyznaczać, z uwzględnieniem weekendowego trybu systemu prowadzenia zajęć i liczebności aplikantów, pod warunkiem jednak, że nie później niż do 21 stycznia - wynika z projektu rozporządzenia, które resort skierował do opiniowania.

18.03.2021

Adw. Ziobrowski: Kończy się dobra kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, mimo pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Upływająca kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w latach 2016-2020 była wyjątkowa. Wpłynęło i zostało zakończone postanowieniami lub orzeczeniami najwięcej spraw w historii sądownictwa dyscyplinarnego Adwokatury, a w stosunku do poprzedniej kadencji rozpoznano o 300 spraw więcej. Wszystko to mimo trwającej pandemii i ograniczeń związanych z funkcjonowaniem kancelarii WSD

18.03.2021

Skarga nadzwyczajna topi sądowe archiwa

Wymiar sprawiedliwości

Skarga nadzwyczajna od początku ma swoich zwolenników i przeciwników. Obowiązuje od trzech lat, cieszy się sporym zainteresowaniem, choć pozytywny finał przyniosła dotąd w nielicznych sprawach. Teraz, gdy parlament kończy prace nad wydłużeniem czasu na jej wniesienie, sądy stają przed palącym problemem - pękających w szwach archiwów. Bo akta "czekają" w nich na ewentualny wniosek o... skargę.

18.03.2021

Izba Dyscyplinarna: Dwa delikty adwokata - musi być kara łączna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach adwokata na osiem miesięcy - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - nie narusza poczucia sprawiedliwości, ale wyrok musi być uchylony, bo sąd dyscyplinarny drugiej instancji nie wymierzył kary łącznej. A były do tego podstawy, ponieważ obwiniony prowadził kancelarię mimo zawieszenia, a do tego nie rozliczał się z klientem.

18.03.2021

Nowela kpc wprowadzająca e-licytacje i e-doręczenia do komisji sejmowej

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Projekt ma wprowadzić m.in. e-licytacje nieruchomości, a przy okazji zmienia zapisy tarczy antykryzysowej, dotyczące spraw cywilnych. Propozycje te są na tyle kontrowersyjne, że przedstawiciele samorządów prawniczych od kilku tygodni zwracają się nie tylko do resortu sprawiedliwości, ale i prezydenta - teraz projekt skierowano do prac w komisji.

17.03.2021

Sąd pracy zdecyduje, czy sędzia Juszczyszyn wróci do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna złożył w środę wniosek do sądu pracy o natychmiastowe nakazanie dopuszczenia go do orzekania. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki odmawia i twierdzi, że decyzja w tej sprawie nie leży w jego gestii. - W tej sprawie wiąże mnie decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - powiedział.

17.03.2021

Strasburg: Niedopuszczalna sankcja dla prokuratora za publiczną wypowiedź o sprawach sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sankcja dyscyplinarna w postaci przeniesienia do innego miasta dla prokuratora, który skrytykował przebieg postępowań sądowych, stanowiła m.in. naruszenie wolności wyrażania opinii, prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do rzetelnego procesu - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Turcji, ale wkrótce ETPC zajmie się podobnymi skargami z Polski.

17.03.2021

RPO: Wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Tuleyi bezzasadny

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa wystąpiła do Izby Dyscyplinarnej SN o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei, w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich nastąpiło to z naruszeniem konstytucji i prawa europejskiego. Dodaje, że sprawy dotyczące tego typu decyzji procesowych nie należą do właściwości tej Izby.

17.03.2021

Adwokat Fertak: Wyroków Izby Dyscyplinarnej nie można wykonać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zapanował chaos prawny w wymiarze sprawiedliwości i jest pogłębiany. Jeśli rada adwokacka nie skreśli obwinionego adwokata z listy, to jak długo mamy czekać z wykonaniem tego orzeczenia, które jest przecież prawomocne. Tyle, że przepis Prawa o adwokaturze wstrzymuje wykonanie tego orzeczenia. Czy Rada ma akceptować wyrok sądu, którego legalność kwestionujemy?

17.03.2021

Długie postępowania w NSA - podatnicy na sprawiedliwość czekają latami

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny od niemal czterech lat nie wydaje wyroku m.in. w sprawie rozliczeń VAT. Podatnicy wygrali wcześniej w WSA, ale orzeczenia ciągle są nieprawomocne, bo sprawa utknęła w NSA. W rezultacie firmy mają zablokowane pieniądze i nie mogą odzyskać zapłaconego podatku. A związane z tym wątpliwości dotyczą także wszystkich podmiotów rozliczających transakcje zagraniczne.

17.03.2021

KE zapowiada działania w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju - stwierdził we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska jest zdeterminowana, by wykorzystać wszystkie narzędzia w jej dyspozycji, by zareagować na te obawy. - Kontynuujemy naszą analizę. Będziemy działali stanowczo - ostrzegł. A europosłowie apelowali do KE o jednoznaczne działania.

16.03.2021

Przemoc wobec dzieci nadal polskim problemem - braki na każdym etapie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Śmierć dziecka, która jest wynikiem stosowania przemocy w środowisku rodzinnym jest ogromną porażką państwa, na którym spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia ochrony każdemu dziecku - wskazuje w swoim stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce. I powołuje się na konstytucję, zgodnie z którą zapewnienie ochrony praw dziecka jest powinnością państwa.

16.03.2021

Gujski: SN uznaje kontrakty menedżerskie, ale oczekuje dobrych umów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Kontrakty menedżerskie są ciągle przedmiotem sporów sądowych. Jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego w tej sprawie jest już dość konsekwentne. A jego ważnym elementem jest oczekiwanie, by sam kontrakt i spisane w nim uprawnienia, w tym odprawy i rekompensaty za zakaz konkurencji, miały oparcie w prawidłowo zawartej umowie, np. by nie było w niej wadliwej reprezentacji - mówi adwokat Waldemar Gujski.

16.03.2021

Co pedofilowi się "upiecze", nastolatkowi niekoniecznie - wpis do rejestru nawet za zdjęcie

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, link do filmu pornograficznego, erotyczny wiersz, "nagie" zdjęcie - nastolatkom coraz częściej się to zdarza, a konsekwencje są poważniejsze niż stawienie się przed sądem rodzinnym. Wprawdzie sprawy te zazwyczaj kończą się udzieleniem upomnienia, czy zobowiązaniem do przeprosin, ale dane sprawcy - skądinąd dziecka - z mocy prawa trafiają do tzw. rejestru pedofilów.

16.03.2021

PiS teraz chce posła Wróblewskiego na urząd RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski będzie kolejnym kandydatem na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Twierdzi, że jest do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji doświadczenia społecznego i deklaruje, że będzie rzecznikiem niezależnym. Opozycja zarzuca mu ortodoksję obyczajową i firmowanie wszystkich elementów polityki PiS.

15.03.2021

15 marca Dzień Edukacji Prawnej, tym razem pod hasłem praworządności

Wymiar sprawiedliwości

"Łączy nas praworządność" - to motto przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej. Zaplanowane zostały m.in. trzy webinary dotyczące praw nieletnich, osób zatrzymanych i praw zwierząt, ale poruszane będą też inne tematy. Jak podkreślają organizatorzy, 2020 rok wpłynął pozytywnie na świadomość prawną Polaków, ale nadal jest wiele do zrobienia.

15.03.2021

Za przemoc w rodzinie "na bruk" - bez kluczy, ale z laptopem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Od 30 listopada obowiązuje nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie mogą nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja ma być umieszczana na drzwiach. Przepisy już są stosowane, efekt - to niemal 800 decyzji.

15.03.2021