Zdecydowałem się na kandydowanie na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. To ważna funkcja, duża odpowiedzialność, odpowiedzialność za - zgodnie z art. 208 konstytucji - stanie na straży praw i wolności człowieka, obywatela w sytuacji naruszenia ich przez władze publiczne. Jestem do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji doświadczenia społecznego, służbie drugiemu człowiekowi - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Sejmie Wróblewski.

Jeśli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich będę się starał pomóc każdemu człowiekowi, niezależnie od wieku, przekonań politycznych, zapatrywań światopoglądowych, stanu zdrowia, czy orientacji. Nikt nie może być w Polsce dyskryminowany - powiedział Wróblewski.

Czytaj: 
Rusza kolejna procedura wyboru nowego RPO>>

Nie wybrano następcy - Adam Bodnar zostanie rzecznikiem na dłużej>>

Kolejne podejście do wyboru rzecznika

Poseł Wróblewski został zgłoszony przez PiS w ramach kolejnej procedury. Nowy nabór jest konieczny, ponieważ 18 lutego br. Senat nie wyraził zgody na powołanie kandydata PiS Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego powołaniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 51, jeden senator wstrzymał się od głosu.

Pod koniec grudnia partia ta zgłosiła kandydaturę Piotra Wawrzyka, posła tej partii i wiceministra spraw zagranicznych i 21 stycznia br. Sejm go powołał. Odpadły w tym głosowaniu kandydatury - wysuniętego przez PSL i Konfederację Roberta Gwiazdowskiego oraz zgłoszonej przez KO i Lewicę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.  Wybór Wawrzyka musiał potwierdzić Senat, do czego jednak nie doszło. W tej sytuacji procedura wyboru nowego Rzecznika musi rozpocząć się od nowa.

Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września 2020 r., jednak zgodnie z ustawą o RPO pełni on funkcję do czasu wyboru przez parlament jego następcy.

Czytaj: Sejm nadal nie wybiera nowego RPO>>

Rząd popiera kandydata partii, opozycja nie

Uważam, że poseł Bartłomiej Wróblewski jest dobrym kandydatem na RPO i mam nadzieję, że uzyska poparcie. Jest niezależny, potrafi bronić swoich przekonań, ma odpowiednie kompetencje merytoryczne – przekonuje szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Natomiast wicemarszałek Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska-PSL), przekazał, że w KP zapadła decyzja, że nie będą popierali "czynnego polityka partii rządzącej na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich". - Dlatego, że rzecznikiem z samej istoty i filozofii działania tego urzędu, powinna być osoba, która nie będzie w proweniencji rządzących, bo często będzie musiała wchodzić w spory z władzą, bo taka jest po prostu istota działania tego urzędu - wyjaśnił.

Koalicja Obywatelska nie poprze kandydatury posła Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w poniedziałek szef klubu KO Cezary Tomczyk. Ocenił, że Wróblewski bardziej nadaje się na "rzeźnika praw obywatelskich" niż na RPO.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski zadeklarował w poniedziałek, że - jeśli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich - będzie apolityczny, a swą działalność oprze na współdziałaniu. Zapowiedział także, że jako kandydat na RPO chce rozmawiać ze wszystkimi klubami parlamentarnymi.

 

Cena promocyjna: 15.92 zł

|

Cena regularna: 19.9 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Bartłomiej Wróblewski (ur. 1975) ukończył w 2000 studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 uzyskał magisterium z prawa porównawczego, kończąc studia podyplomowe na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Kształcił się także w zakresie europejskiego prawa wspólnotowego na Uniwersytecie Ottona i Fryderyka w Bambergu. Odbywał staże naukowe w Strasburgu i Berlinie. W 2011 na UAM uzyskał stopień doktora nauk prawnych.

W latach 2001–2009 był pracownikiem naukowym Instytutu Zachodniego w Poznaniu, gdzie zajmował się prawem europejskim oraz polskim i niemieckim prawem konstytucyjnym. Następnie od lutego do sierpnia 2010 pracował jako konstytucjonalista w Biurze Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP. W 2011 został dyrektorem Instytutu Prawa na poznańskim Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (przekształconej w SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny). 

W 2011 został członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. 

W wyborach parlamentarnych w 2015 wystartował do Sejmu w okręgu poznańskim i uzyskał mandat posła VIII kadencji. W 2019 roku stanął na czele grupy 119 posłów PiS, Konfederacji, PSL-Kukiz '15, którzy złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie, czy aborcja z powodu choroby lub uszkodzenia płodu jest zgodna z konstytucją[35]. W październiku 2020 Trybunał Konstytucyjny uznał tę argumentację, co doprowadziło do protestów ulicznych przeciw zaostrzeniu prawa. Jest przeciwnikiem małżeństw homoseksualnych i prawa do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

We wrześniu 2020 został przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zawieszony w prawach członka partii za złamanie dyscypliny klubowej, głosując przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt; zawieszenie wygasło w listopadzie tegoż roku.