Lista ostrzeżeń publicznych KNF – kto i na jak długo może na nią trafić?

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Brak konsekwencji w konstruowaniu treści wzmianek powoduje, że po pierwsze osłabieniu ulega transparentność listy, a po drugie podmioty wpisywane na listę są nierówno traktowane, ponieważ w odniesieniu do części z nich opinia publiczna może dowiedzieć się - na podstawie listy - jakie w sprawie zapadło rozstrzygnięcie, a w odniesieniu do części już nie - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.

19.06.2024

Weryfikacja list sankcyjnych to dla firm podstawowe minimum

Rynek Spółki Małe i średnie firmy

Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że powinni weryfikować swoich kontrahentów i klientów pod kątem obecności na listach sankcyjnych. Jeszcze mniej wie, że taka weryfikacja powinna mieć szeroki charakter, wykraczający ponad formalną weryfikację list - pisze Robert Socha, prawnik, specjalizujący się m.in. w “białym wywiadzie” (OSINT) i weryfikacji sankcyjnej.

19.06.2024

Jak media widzą osoby 50 plus na rynku pracy - badanie

Rynek

Z jednej strony najczęściej media przestawiają "silversów" w kontekście różnorodności i korzyści płynących z ich zatrudniania, a z drugiej strony często mówią o ich wykluczeniu cyfrowym, ageizmie i stereotypach na ich temat. Najwięcej materiałów o silversach pojawiło się w internecie, ale to te w tradycyjnych mediach dotarły do największej liczby odbiorców.

14.06.2024

TSUE: Znak towarowy można zarejestrować, jeśli ryzyko pomyłki jest niskie

Rynek Prawo unijne Własność przemysłowa

Jeśli używanie jednego znaku towarowego nie będzie powodowało czerpania nienależnej korzyści z charakteru odróżniającego lub renomy znaku już funkcjonującego na rynku, nie ma przeszkód, by go zarejestrować. Każda taka sprawa jest jednak badana indywidualnie. To kluczowy wniosek z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

12.06.2024

UOKiK tłumaczy, jak nie narazić się na zarzut "wrogiego przejęcia" firmy

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przepisy nakładające w niektórych wypadkach na przedsiębiorców obowiązki związane ze zgłaszaniem np. zamiaru nabycia lub osiągnięcia znaczącego uczestnictwa w danej firmie, obowiązują już od kilku lat, w praktyce wciąż budzą jednak wątpliwości inwestorów. To o tyle problematyczne, że sankcje za naruszenia są dotkliwe. Pomocą dla przedsiębiorców mają być najnowsze wyjaśnienia prezesa UOKiK, w których odniesiono się do najistotniejszych wątpliwości.

07.06.2024

UE: Firmy wezmą większą odpowiedzialność za łańcuchy dostaw

Rynek Prawo unijne

Ministrowie krajów członkowskich UE w piątek ostatecznie zatwierdzili dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD). Nowe przepisy utrudnią dużym firmom przerzucanie na dostawców odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i szkodzenie środowisku.

24.05.2024

Kupno gazet regionalnych przez Orlen to tajemnica

Rynek Prawo gospodarcze

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaskarżyła do sądu administracyjnego bezczynność spółki Orlen. Spółka odmówiła ujawnienia umów zakupu wydawnictwa Polska Press. W skardze Sieć wskazała, że Orlen jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji, a zakup przez spółkę Skarbu Państwa koncernu wydającego 20 regionalnych tytułów jest przedmiotem debaty publicznej. Sądy nie podzieliły racji aktywistów i uznały, że te dane nie stanowią informacji publicznej.

11.05.2024

Szerokie uprawnienia dla KNF po wejściu w życie "warzywniaka" budzą wątpliwości

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Postępowanie wyjaśniające w obecnym kształcie bardziej przypomina postępowanie karne niż administracyjne. Jednocześnie osobom wzywanym nie przysługują uprawnienia z kodeksu postępowania karnego dotyczące podejrzanego. Należałoby się zastanowić, czy wskazane osoby powinny korzystać z gwarancji podobnych do podejrzanego, które pozwoliłyby zachować proporcjonalność pomiędzy uprawnieniami Komisji Nadzoru Finansowego a osób wezwanych - pisze Denis Jankowski, prawnik w Dziale Prawa Karnego Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

02.05.2024

UOKiK ukarał firmy za zmowy przetargowe

Zamówienia publiczne Rynek

Prezes UOKiK wydał cztery decyzje dotyczące zmów przetargowych. Łączne kary wyniosły blisko 650 tys. zł. Przedsiębiorcy usiłowali wpłynąć na wyniki zamówień publicznych na usługi remontowo-budowlane i dowóz dzieci do szkół. Maksymalna kara za zmowę przetargową może wynieść 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

24.04.2024

Cenzura internetu coraz bliżej? Przepisy mało precyzyjne, a ochrona pozorna

Prawo karne Rynek Prawo unijne

Według Komisji Europejskiej Polska nie wykonuje przepisów dotyczących usuwania z internetu treści o charakterze terrorystycznym. Teraz to się zmieni – blokowanie będzie łatwiejsze. Rodzi się jednak pytanie, na ile nowe przepisy będą chronić firmy i użytkowników przed nieuzasadnionym działaniem służb. Zdaniem prawników prawo do zaskarżania decyzji o usunięciu treści do sądu administracyjnego w praktyce nie zadziała właściwie.

20.04.2024

Rozwój kancelarii wymaga gry zespołowej - bierność kancelarię zabija

Prawnicy Rynek

Są kancelarie, których całe zespoły grają do jednej bramki. Są i takie, w których bariera pomiędzy starszymi i młodszymi prawnikami jest na tyle duża, że ci ostatni nie podejmują żadnych dodatkowych działań poza pracą merytoryczną na rzecz klientów. Z czego wynika ten brak identyfikacji z kancelarią, a co za tym idzie – bierność w jakiejkolwiek aktywności marketingowej? - analizuje Katarzyna Buczkiewicz, konsultant ds. marketingu prawniczego.

13.04.2024

Prawnicze Targi Praktyk i Pracy już 9 kwietnia

Rynek

9 kwietnia br. w Elektrowni Powiśle odbędą się 13. Prawnicze Targi Praktyk i Pracy. To największe tego typu stacjonarne wydarzenie organizowane w Polsce dla branży prawniczej. Wśród wystawców znajdą się prestiżowe polskie i międzynarodowe kancelarie, czołowe firmy związane z branżą prawną, które mają w swoim portfolio do zaoferowania oferty praktyk, staży oraz pracy.

26.03.2024

UE chce nałożyć na producentów większą odpowiedzialność za marnowanie tekstyliów

Rynek Prawo unijne

Podczas ostatniej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim europosłowie przyjęli wnioski mające na celu lepsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów w całej UE. Zakładają one m.in. bardziej ambitne cele na 2030 rok w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności oraz zwiększenie odpowiedzialności producentów za produkty tekstylne, odzież i obuwie. Kształt przepisów ma wypracować nowy parlament.

18.03.2024

Reklamacja towaru po zmianach - jak z niej skorzystać?

Rynek i konsument Rynek Prawo unijne

Na skutek implementacji dyrektywy Omnibus zaczęły obowiązywać przepisy, które wprowadziły zmiany istotne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców - także w obszarze reklamacji. Tłumaczymy, o czym pamiętać, kiedy i w jaki sposób skorzystać z nowych przepisów dotyczących niezgodności z umową, kiedy powoływać się na rękojmię i czego można żądać od sprzedawcy. Wyjaśniamy również, jak interpretować najniższą cenę z ostatnich 30 dni.

14.03.2024

Firmy nie płacą w terminie. Ustawa antyzatorowa nie pomogła

Rynek Finanse

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom transakcjach płatniczych, która weszła w życie w 2023 roku, miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej sferze widać w zakresie wielkości i liczby kar nałożonych przez UOKiK w minionym roku. Oczekiwań nie spełniły natomiast zmiany w zakresie korzystania z cesji wierzytelności.

13.03.2024

Kancelaria Kopeć&Zaborowski ze strategią ESG

Rynek ESG

Kancelaria Kopeć Zaborowski (KKZ) przyjęła strategię ESG na lata 2023-2025. W obszarze ekologii - planuje do 2025 roku zmniejszyć ślad węglowy względem 2022 r., a OZE uczynić głównym źródłem energii w kancelarii, będzie też stawiać na zaangażowaną i odpowiedzialną społeczność, oraz zwiększenie zadowolenia pracowników i usprawnienie procesów zarządzania.

06.03.2024

Eksperci: Polski rynek nieruchomości biurowych czeka niewielkie ożywienie

Rynek Nieruchomości

Wraz z oczekiwanym spadkiem kosztów finansowania, stałym wzrostem wartości czynszów oraz oswojeniem się inwestorów z sytuacją geopolityczną, polski rynek nieruchomości biurowych może przyciągnąć większe niż w ostatnich latach zainteresowanie międzynarodowych inwestorów - uważają eksperci kancelarii Baker McKenzie. Według nich, głównym wyzwaniem staje się konieczność modernizacji starszych budynków biurowych i dostosowania ich do wymogów zrównoważonego rozwoju.

04.03.2024

UOKiK: Doszło do zmowy cenowej przy sprzedaży węgla

Rynek

UOKiK nałożył blisko 2,5 mln zł kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. Firma narzucała swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla. W efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Dystrybutorzy pozornie byli związani z Atex umowami agencji, w rzeczywistości byli jednak niezależnymi podmiotami, które powinny mieć swobodę ustalania cen.

28.02.2024

Andrzej Dycha prezesem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Administracja publiczna Rynek

Andrzej Dycha został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Wiceprezesem Agencji została Magdalena Skarżyńska. PAIH zajmuje się przyciąganiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz wspiera współpracę międzynarodową polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie poprzez Zagraniczne Biura Handlowe.

19.02.2024

Czy Polska Grupa Górnicza stosuje nieuczciwe praktyki? Takie zarzuty trafiły do UOKiK

Rynek Prawo gospodarcze

Zawiadomienie w sprawie podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Polską Grupę Górniczą złożyła we wtorek do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla. PGG nie zgadza się z takimi zarzutami. W jej opinii postępuje zgodnie z prawem.

06.02.2024
1  2  3  4  5    164