Krakowski Sąd Apelacyjny pyta, czy nowi sędziowie SN mogą uchylać jego wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Krakowie postanowił skierować pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE o to, czy nowi sędziowie Sądu Najwyższego są sędziami w rozumieniu prawa unijnego. Decyzję taką SA podjął w związku ze skierowanym do niego wydanym z udziałem nowych sędziów wyrokiem SN, nakazującym ponowne rozpatrzenie sprawy.

08.10.2019

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019

KE przygotowuje skargę w sprawie sędziowskich dyscyplinarek w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska przygotowuje skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w związku z nowym systemem dyscyplinarnym sędziów. Wniosek wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa ma być omawiany podczas zaplanowanego na środę posiedzenia kolegium komisarzy.

07.10.2019

Sędzia Kozielewicz pokieruje Państwową Komisją Wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego, który zakończył swoją misję 29 marca br. ponieważ ukończył 70 lat.

07.10.2019

WSA: Dopóki nie zapadł skazujący wyrok, aplikant ma nieskazitelny charakter

Prawnicy Strefa aplikanta

Nie każde wniesienie aktu oskarżenia przeciwko aplikantowi powoduje utratę nieskazitelnego charakteru i rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił decyzję ministra sprawiedliwości, która naruszała prawo.

07.10.2019

TSUE: Za miesiąc wyrok o stanie spoczynku polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE 5 listopada wyda wyrok w sprawie wprowadzonych nowelizacją z lipca 2017 roku ustawy o ustroju sądów powszechnych zasad przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Rzecznik generalny TSUE w wydanej 20 czerwca br. opinii stwierdził, że zasady te są sprzeczne z prawem unijnym.

07.10.2019

RPO broni sędziego przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Bartłomiej Starosta ma postępowanie dyscyplinarne, bo nie stawił się jako świadek przed sędziowskim rzecznikiem dyscyplinarnym. Nie przyszedł, bo uznał, że wezwanie było nieprawidłowe. Wspiera go w tym rzecznik praw obywatelskich, który przypomina zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, że nie może on wzywać sędziów na świadków w ramach czynności wyjaśniających.

05.10.2019

Pracownia Liderów Prawa zaprasza na kolejną edycję programu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Udział w zajęciach prowadzonych przez cenionych wykładowców, praktyków i trenerów, warsztaty prowadzone przez prawników z najlepszych kancelarii oraz menedżerów z największych polskich firm, a także treningi umiejętności autoprezentacji, wystąpień publicznych, zarządzania projektami

03.10.2019

Prezes PiS: Będziemy zmieniać sądy i Unia nam w tym nie przeszkodzi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polskie sądownictwo trzeba naprawić. Potrzebna jest reforma polskiego sądownictwa i ta reforma ma podstawy w konstytucji - stwierdził w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. I zastrzegł, że Unia Europejska nie może w tym polskim władzom przeszkadzać, bo to nie należy do wspólnotowych kompetencji.

02.10.2019

NSA: Nie będzie dyscyplinarki dla Ireny Kamińskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowił umorzyć postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej krytyczną wypowiedzią dotyczącą m.in. działań rządu PiS oraz zamian wprowadzanych w polskim wymiarze sprawiedliwości.

02.10.2019

KRS nie oceni antysemickich wpisów swojego członka, bo nie ma danych z prokuratury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie zajęła się sprawą rzekomych antysemickich wpisów jej członka, sędziego Jarosława Dudzicza. Powodem ma być brak informacji ze śledztwa, które prowadzi w tej sprawie prokuratura. Nie dostarczyła ich, mimo żądania ze strony KRS, Prokuratura Krajowa. Szef Rady wystąpi o nie ponownie.

01.10.2019

MS ma przeprosić sędziego za uwłaczający komunikat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał we wtorek, że Ministerstwo Sprawiedliwości musi przeprosić warszawską sędzię Justynę Koskę-Janusz za komunikat opublikowany trzy lata temu na stronie resortu, w którym stwierdzono, że była ona "niekompetentna i nieudolna". Komunikat nie zostanie jednak usunięty z internetu.

01.10.2019

Małe i średnie firmy unikają prawników, wolą pomoc księgowych

Prawnicy Małe i średnie firmy

Dla przedsiębiorców szukających pomocy pierwszym punktem wsparcia są zwykle księgowe. Do prawnika idą, kiedy spór jest na ostrzu noża i sami nie są już w stanie go rozwiązać. Ich zdaniem pomoc prawna jest droga i co ważniejsze nie zawsze dobrej jakości. Tak wynika z raportu „Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorstw”.

01.10.2019

Deklaracja arbitra - arbitrzy chwalą, ale niezbyt chętnie podpisują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Deklaracja Arbitra ma pomóc w ujednoliceniu standardów w arbitrażu i wspomóc jego klientów - przedsiębiorców, by mogli sprawdzić, kto ją podpisał i tym samym zobowiązał się do przestrzegania zasad. Mimo jednak, że od jej ogłoszenia minęły trzy miesiące podpisało ją tylko kilkudziesięciu prawników.

01.10.2019

Sędziowie administracyjni: Prezes NSA powinien wyjaśnić swoje układy z KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego powinien się ustosunkować do doniesień medialnych o jego rzekomych rozmowach z przewodniczącym nowej KRS dotyczących sposobu rozpoznania odwołań od wyników konkursu do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - domagają się członkowie Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych.

30.09.2019

Egzaminy na aplikacje - najlepsze wyniki w Szczecinie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu

Prawnicy Strefa aplikanta

Znane są już wstępne wyniki sobotnich egzaminów na aplikacje prawnicze. Kandydaci na adwokatów najlepiej zdawali w Szczecinie, gdzie pozytywny wynik uzyskało 74,5 procent zdających, na aplikację radcowską w Łodzi - 64,8 proc., na notarialną w Gdańsku i we Wrocławiu – 58,3 proc., a na komorniczą w Łodzi – 42,3 proc.

30.09.2019

Sondaż: Niskie oceny sądów i prokuratury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Praca sądów pozytywnie oceniana jest obecnie tylko przez 31 proc. badanych, prokuratury - 30 proc., a Trybunału Konstytucyjnego - 27 proc. - wynika z najnowszego badania Centrum Badań Opinii Społecznej. Autorzy raportu podkreślają, że opinie o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości są istotnie zdeterminowane przez polityczne usytuowania badanych.

30.09.2019

Adwokaci i przedsiębiorcy dyskutowali o prawnych aspektach biznesu

Prawnicy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blisko pół tysiąca prawników i przedsiębiorców z całego kraju wzięło udział w zorganizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców debacie „Adwokat dla przedsiębiorcy" na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

27.09.2019

Adwokaci: Tajemnica zawodowa jak sejf z tektury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Poszanowanie tajemnicy adwokackiej jest fundamentem naszego zawodu. Przepisy zobowiązują nas do zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym dowiedzieliśmy się w związku z udzieleniem pomocy prawnej - wskazują w komentarzu dla Prawo.pl adwokaci Przemysław Rosati i Wojciech Bergier, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej.

27.09.2019