- W sprawie Ireny Kamińskiej rzecznik dyscyplinarny NSA postanowieniem z dnia 27 sierpnia 2019 r. umorzył postępowanie - poinformował w srodę wydział informacji sądowej NSA.

Chodzi o wypowiedź z połowy stycznia br. podczas konferencji "Jak przywrócić państwo prawa", organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego. Sędzia - Będę szczera, pragnę zemsty. Dlatego, że mnie arogancja tej władzy, ta bezczelność, to lekceważenie po prostu tak irytuje, że ja pragnę zemsty" oraz "w ramach obowiązującej konstytucji i tego, co da się z niej wyinterpretować, można bardzo wiele rzeczy naprawić - powiedziała wtedy sędzia Kamińska.

Stanowisko w sprawie tej wypowiedzi zajęła Krajowa Rada Sądownictwa, która wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego NSA o przeprowadzenie pełnego postępowania dyscyplinarnego zakończonego wnioskiem o ukaranie sędzi w związku z jej publiczną wypowiedzią. - Sędzia, jak każdy obywatel, ma prawo do posiadania własnych przekonań polityczno-ideowych, do wyznawania religii lub do bezwyznaniowości, lecz nie może czynić z tego okoliczności wpływającej na sprawowanie urzędu – stwierdziła Rada.

Czytaj: KRS chce ukarania sędzi Kamińskiej>>
Podczas tej konferencji sędzia Kamińska udzieliła wywiadu Prawo.pl, w którym stwierdziła m.in. że "jeśli kiedyś, po zmianie władzy, przywracane będą w Polsce rządy prawa, trzeba będzie zweryfikować wszystkie powołania dokonane z naruszeniem konstytucyjnych zasad".  I dodała, że jej zdaniem nie do przyjęcia byłoby zachowanie w obrocie prawnym takich decyzji.
- Nie do przyjęcia jest, żeby ludzie, którzy sprzeniewierzyli się podstawowym zasadom i wartościom konstytucyjnym,  mogli osiągać z tego tytułu  trwałe korzyści. Jeśli zostali awansowani, są sędziami sądu wyższej rangi, mimo niespełniania kryteriów merytorycznych, to nie można będzie akceptować pozostawienia im wszystkich owoców tego sprzeniewierzenia się. Uważam, że to powinno być w jakiś sposób, zgodny z konstytucją, im odebrane. Rezygnacja z tego byłaby złym sygnałem na przyszłość - mówiła. Więcej>>

Irena Kamińska, która w styczniu 2018 roku na własny wniosek przeszła w stan spoczynku, była sędzią sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, w latach 2008–2009 była prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, a w latach 2010–2018 prezesem Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, była też w latach 1998–2002 członkiem i rzecznikiem prasowym Krajowej Rady Sądownictwa. 
 

Cena promocyjna: 103.2 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł