Strasburg: Organizacja pozarządowa nie może płacić za wysokich kosztów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Obciążenie organizacji pozarządowej wysokimi kosztami postępowania sądowego, bez uwzględnienia proporcjonalności wysokości kosztów do indywidualnych okoliczności sprawy, stanowiło naruszenie podstawowego prawa do poszanowania mienia - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 15 grudnia br.

18.12.2020

TSUE: Można uzależniać wydanie podejrzanego od sytuacji w polskich sądach, ale nie automatycznie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

17.12.2020

SN: Nie można zakazać dostępu do akt obwinionemu prokuratorowi

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się z zastrzeżeniem Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, że udostępnienie dokumentów obrońcy i obwinionemu o popełnienie przestępstwa prokuratorowi utrudni prowadzenie śledztwa. Według SN dostęp do dowodów nie zakłóci postępowania w sprawie uchylenia immunitetu i ustalenia czy został popełniony czyn zabroniony.

15.12.2020

Emil Wąsacz po latach uniewinniony, bo działał na korzyść Skarbu Państwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po prawie czterech latach procesu i 15 latach postępowania uniewinnieniem zakończył się proces przeciwko Emilowi Wąsaczowi, ministrowi skarbu w latach 1997 - 2000. Sąd nie tylko nie uznał zarzutów prokuratury o niedopełnienie w 1999 r. obowiązków przy prywatyzacji PZU, ale wręcz stwierdził, że oczywiste jest, że oskarżony działał na korzyść Skarbu Państwa.

14.12.2020

Strasburg: Wolność wypowiedzi sędziego nie jest nieograniczona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sankcja dyscyplinarna dla sędzi - autorki artykułu prasowego, w którym ostro i nie przebierając w słowach skrytykowała przewodniczącą rumuńskiego Sądu Najwyższego, w tym odniosła się do jej życia prywatnego - nie stanowiła naruszenia prawa do wolności słowa - uznał w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.

14.12.2020

SA: Poprawna postawa osadzonego nie wystarczy do warunkowego przedterminowego zwolnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo, że skazany w warunkach izolacji więziennej zachowuje się poprawnie, to okoliczność ta nie przemawia jeszcze za uwzględnieniem jego wniosku o udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia - wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uzasadnił, że z dobrodziejstwa tej instytucji może skorzystać ten, kto wykazuje się szczególnym zaangażowaniem w proces odbywania kary.

12.12.2020

SN kontynuuje postępowanie przeciwko sędziemu oskarżonemu o zbrodnię komunistyczną

Prawo karne Prawnicy

Instytut Pamięci Narodowej nie ustaje w ściganiu sędziów stanu wojennego, skazujących opozycjonistów na kary pozbawienia wolności. Oskarża się ich o zbrodnię komunistyczną, która jak zbrodnie przeciwko ludzkości - nie ulega przedawnieniu. Tym razem 11 grudnia br. Izba Dyscyplinarna SN nie zgodziła się na zawieszenie postępowania wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku.

12.12.2020

SN: Sąd odwoławczy nie może bez powodu uchylić orzeczenia sądu pierwszej instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na etapie postępowania odwoławczego uczestnik składał oświadczenia, które rzutowały na ustalenia co do składu i wartości majątku w sprawie o jego podział. Okoliczność ta nie oznacza jednak, że sąd okręgowy mógł uchylić postanowienie sądu rejonowego i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Byłoby to dopuszczalne, gdyby sąd rejonowy nie rozpoznał istoty sprawy, ale stan ten nie miał miejsca

10.12.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia nie zniesławił adwokata przy uzasadnieniu orzeczenia

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się na uchylenie immunitetu sędziemu, który został posądzony o zniesławienie i znieważenie pełnomocnika podczas wygłaszania ustnych motywów wyroku. Adwokat nie udowodnił, że sędzia pod pozorem dokonywania czynności służbowych zmierzał swoją wypowiedzią do poniżenia pokrzywdzonego w opinii publicznej - dodał SN.

09.12.2020

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN poparła wyrok Izby Pracy wbrew stanowisku prokuratora

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

„Wewnętrzne” naruszenie kompetencji Izb w Sądzie Najwyższym nie mogło powodować unieważnienia zaskarżonego orzeczenia Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie dalszego zajmowania stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - tak orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i oddaliła kasację Prokuratora Generalnego.

09.12.2020

Strasburg: Proces prowadzony przez sędziego powołanego z naruszeniem prawa jest nierzetelny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 1 grudnia uznał, że wadliwe powołanie sędziego do orzekania w sądzie apelacyjnym, sprzeczne z obowiązującymi wówczas przepisami proceduralnymi, sprowadza się do naruszenia prawa do rzetelnego procesu i zagraża podważeniem społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

01.12.2020

Uchwała SN: Sąd nie odrzuca źle skierowanego zażalenia poziomego

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Sąd niewłaściwy, czyli sąd drugiej instancji, do którego profesjonalny pełnomocnik skierował zażalenie, które powinno być skierowane do innego składu sądu pierwszej instancji, przekazuje zażalenie do rozpoznania sądowi właściwemu, czyli sądowi pierwszej instancji - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

01.12.2020

SN spór o wpis do księgi wieczystej przy unieważnieniu umowy

Prawo cywilne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę, według której wykreślenie z księgi wieczystej wpisu własności na rzecz dłużnika w następstwie wyroku uwzględniającego powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, nie skutkuje niedopuszczalnością uprzednio skierowanej do tej nieruchomości egzekucji ze względu na jej przedmiot.

27.11.2020

SN: Od uchwały izby adwokackiej w sprawie składek nie przysługuje druga instancja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skargi Ministra Sprawiedliwości na uchwały organów samorządu adwokackiego nie są rozpatrywane przez Sąd Najwyższy ani w pierwszej instancji, ani też w ogóle w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i skargę Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie składek odrzuciła. Sąd orzekał w jednoosobowym składzie.

27.11.2020

SN: Zawieszony radca pisał kasacje i kierował izbą skarbową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radcy prawnemu, który mimo zawieszenia w czynnościach sporządzał kasacje i inne pisma procesowe, a także pełnił funkcję dyrektora izby skarbowej grozi wydalenie z zawodu. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zgodziła się z ministrem sprawiedliwości, iż kara 25 tys. zł jest niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu.

25.11.2020

SN: Pochopne uniewinnienie w sprawie o przywłaszczenie pieniędzy klienta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sąd rejonowy wydał wyrok skazujący, uznając że oskarżony przywłaszczył pieniądze swojego klienta. Natomiast sąd okręgowy uniewinnił oskarżonego. Ustalenia sądu odwoławczego były jednak błędne. Sąd ten naruszył zasady oceny dowodów. Nie było podstaw do kwestionowania wiarygodności zeznań pokrzywdzonego - orzekł Sąd Najwyższy.

25.11.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Notariusz nie może prostować aktu, którego nie widział

Prawo karne Prawnicy

Notariusz, który dysponuje jedynie wypisem aktu notarialnego, nie jest uprawniony do sprostowania aktu obciążonego błędem. Został ukarany upomnieniem za zbyt pochopnie i bez rozwagi uwzględnienie żądania strony i jej interesu prawnego, bo dokonał czynności wbrew obowiązującym przepisom, co Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zaakceptowała.

24.11.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia Tuleya pozbawiony immunitetu

Prawo karne

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya będzie sądzony przez sąd karny za korzystanie z prawa do ujawnienia przebiegu posiedzenia. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała w środę, że istnieją poważne podejrzenia, że popełnił przestępstwo ujawnienia informacji z postępowania przygotowawczego jako funkcjonariusz publiczny.

18.11.2020