WSA: Prawo do prywatności nie blokuje udostępnienia wyroków

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Udostępnienie wyroków i ich uzasadnień w sprawach o naruszenie dóbr osobistych wymaga zaawansowanego procesu anonimizacji. Prezes sądu powinien więc pozbawić orzeczenia informacji, które umożliwiałyby identyfikację osób fizycznych. Odmowa udostępnienia jest możliwa dopiero, gdy anomimizacja nie jest w stanie zapewnić dostatecznej ochrony prywatności.

27.02.2021

SA: Sędzia Tuleya może orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania - stwierdził w wydanym w środę 24 lutego orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sąd uznał, że uchylenie immunitetu może nastąpić na podstawie prawomocnego orzeczenia niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu

26.02.2021

SN: Aresztowanie za granicą, a zadośćuczynienie w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługuje oskarżonemu w wypadku niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania na skutek wydania przez polski sąd europejskiego nakazu aresztowania lub na wniosek ekstradycyjny uprawnionego polskiego organu - uznał Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów.

25.02.2021

SN: Sąd pracy może ustalać umyślność czynu, związany jest tylko w części wyrokiem karnym

Prawo karne Prawo cywilne

Związanie sądu w postępowaniu cywilnym ustaleniami wyroku wydanego w sprawie karnej nie jest całkowite, to jeden z elementów ustaleń faktycznych. Sąd cywilny wiążą tylko zawarte w sentencji wyroku karnego skazującego ustalenia dotyczące osoby sprawcy, czynu przypisanego oskarżonemu i przedmiotu przestępstwa - uważa Izba Pracy Sądu Najwyższego.

24.02.2021

SN: Po zmianie kpc zwolnienie z kosztów sądowych spraw w toku w apelacji

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych złożony z apelacją rozpoznaje sąd drugiej instancji - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Nie ma w tej mierze znaczenia okoliczność, że uprzednio sprawa została rozpoznana w postępowaniu upominawczym, w którym przed wejściem w życie ustawy nowelizującej doszło do wydania nakazu zapłaty - dodał SN.

23.02.2021

WSA: Sędziowskie oświadczenia o przynależności do organizacji zgodne z RODO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Obowiązek składania przez sędziów i prokuratorów oświadczeń o członkostwie w zrzeszeniu lub w stowarzyszeniu oraz ich upubliczniania w Biuletynie Informacji Publicznej nie jest sprzeczny z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Oddalił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję UODO w tej sprawie.

22.02.2021

WSA: Była policjantka nie zwróci pieniędzy, bo sąd nie uznaje rozporządzenia

Policja Prawo pracy

Komendant wezwał funkcjonariuszkę do zwrotu pieniędzy, które dostała na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Przyczyną było jej przejście z Policji do Straży Granicznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał jednak, że rozporządzenie, które było podstawą decyzji wykracza poza delegację ustawową. Minister mógł w tym akcie uregulować tylko kwestie proceduralne, a nie przesłanki materialne.

20.02.2021

SN uchyla uchwałę KRS o przejściu sędziego w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Interes wymiaru sprawiedliwości nie może być sprzeczny ze słusznym interesem sędziego do skorzystania z przewidzianej ustawą możliwości dalszego pełnienia służby sędziowskiej po osiągnięciu ustawowego wieku przejścia w stan spoczynku, w sytuacji gdy spełnia wszystkie wskazane w ustawie wymogi formalne - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i uchyliła uchwałę KRS.

18.02.2021

WSA: Sprawozdania z wizytacji zakładu karnego to informacja publiczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dyrektor zakładu karnego odmówił udostępnienia sprawozdań sędziego penitencjarnego. Zasłaniał się wewnętrznym charakterem tych dokumentów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zwrócił uwagę, że są to także dokumenty urzędowe, więc nie są wyłączone z zakresu przedmiotowego ustawy, a o ich udostępnieniu decyduje ich treść.

17.02.2021

Izba Dyscyplinarna: Adwokat chciał zamknąć usta ofierze księdza, proces toczy się od nowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok w sprawie zawieszonego na trzy lata adwokata Michał K. z Oławy uchyliła Izba Dyscyplinarna SN, aby rzetelnie wyjaśnić sprawę. Obwiniony jako pełnomocnik archidiecezji wrocławskiej dążył do reprezentowania w tym samym czasie i poszkodowanego i pozwanej instytucji. Sąd dyscyplinarny uznał jego winę. Ale po złożonej kasacji Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła wyrok

10.02.2021

SN: Podział majątku małżonków za granicą jak uznanie za zmarłego?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie problem prawny podziału majątku między małżonkami, gdy ich nieruchomość wspólna znajduje się za granicą. Gdyby przyjąć, że może o tym rozstrzygać sąd państwa obcego, to trzeba by posłużyć się analogią do przepisów kodeksu postępowania cywilnego w sprawach uznania za zmarłego.

10.02.2021

SN: Strona może bez pomocy zawodowego pełnomocnika cofnąć skargę kasacyjną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Co do zasady strony nie mogą samodzielnie składać pism procesowych w postępowaniu kasacyjnym. Strona może jednak zdecydować o cofnięciu skargi. Nie ma podstaw do kontroli przez sąd wniosku w tym przedmiocie. Postępowanie kasacyjne powinno wtedy ulec umorzeniu - orzekł Sąd Najwyższy.

09.02.2021

SN: Asesor może orzekać w sprawach karnych

Prawo karne

Asesor sprawuje wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych jak sędzia, co nie ulega najmniejszej wątpliwości - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał też, że ustawodawca wprowadzając do porządku prawnego instytucję asesora sądowego w lipcu 2015 r., zrealizował wszystkie wymogi, jakie zostały dla tej instytucji określone w wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

06.02.2021

SN: Kasacja radcy prawnego nie będzie przyjęta, gdy podważa skład sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie zasadnie - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - odmawia przyjęcia kasacji, które podważają obsadę składu sądu orzekającego. Według Izby wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r. przesądza o tym, że sędziowie tej Izby zostali wybrani zgodnie z prawem.

04.02.2021

Izba Dyscyplinarna: Sędzia SN bez immunitetu za skazywanie opozycjonistów

Prawo karne Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Jan Rychlicki został 27 stycznia br. pozbawiony immunitetu. Izba Dyscyplinarna w drugiej instancji uznała, że zachodzi duże prawdopodobieństwo, że przekroczył on swoje uprawnienia jako sędzia orzekający w stanie wojennym. Z siedmiu zarzutów prokuratora IPN, pięć okazało się trafnych - orzekł Sąd Najwyższy.

29.01.2021

WSA: Adwokatura musi ujawnić swoje sprawozdania

Prawnicy

Wymóg jednoczesnego wykonywania władzy publicznej i gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa nie ma zastosowania do organów samorządu gospodarczego i zawodowego lecz do "innych osób i jednostek organizacyjnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tym samym sprawozdanie z działalności adwokatury należy do tych informacji.

28.01.2021

Izba Dyscyplinarna rozpoznaje sprawę immunitetu prof. Gersdorf

Prawo karne Prawnicy

Trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej - Adam Roch jako sprawozdawca, Małgorzata Bednarek, przewodnicząca i Adam Wygoda orzekli, że nie przekażą sprawy uchylenia immunitetu prof. Małgorzaty Gersdorf (na zdjęciu), byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Izby Karnej. Wniosek taki złożyła osoba prywatna jako oskarżyciel subsydiarny w trakcie procesu, który odbywa się w sądzie rejonowym.

27.01.2021

SN: Sędziowie mogą orzekać w sprawie kolegi z tego samego sądu

Prawnicy

Zagrożenie obiektywizmu sądu nie zachodzi każdorazowo wówczas, gdy strona – a w tym przypadku pomawiany sędzia - jest osobą znaną sądowi z kontaktów zawodowych - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że nie trzeba też przekazywać sprawy innemu sądowi orzekającemu, choć wszyscy sędziowie danego sądu muszą się znać.

23.01.2021

SN: Biegły sądowy odpowiada za fałszywą ekspertyzę, jeśli kłamie świadomie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Biegły, by odpowiadać za szkodę wyrządzoną wydaniem ekspertyzy sądowej musi mieć świadomość, że przedstawia nieprawdę, czyli należy wykazać winę umyślną. Musi też przewidywać skutek swoich zeznań dla toczącego się procesu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie, w której powód przegrał, gdyż sąd oparł się na zeznaniach biegłej w sprawie błędów budowlanych.

21.01.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia Zaradkiewicz powinien orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nakazał dopuszczenie Kamila Zaradkiewicza do wykonywania funkcji orzeczniczych sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. - Uniemożliwienie sędziemu orzekania nie może nastąpić poprzez arbitralne, pozbawione podstaw prawnych, a zatem nieuprawnione, działanie Prezesa Izby Cywilnej - orzekła Izba Dyscyplinarna.

20.01.2021