Od 10 grudnia samorządy terytorialne i podmioty publiczne muszą stosować e-doręczenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna e-Doręczenia

Od 10 grudnia 2023 r. podmioty publiczne, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe będą zobowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego wynika z komunikatu ministra cyfryzacji 29 maja 2023 r.

07.06.2023

Na stałe e-doręczenia, e-rozprawy i szybciej przepadek auta pijanego kierowcy - rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Wielkimi krokami zbliża się kolejna nowelizacja procedury cywilnej. W sprawach cywilnych na stałe zostaną wprowadzone e-rozprawy, adwokaci, radcy prawni będą musieli mieć konto w portalu informacyjnym sądu. Projekt kilku nowelizacji przyjęty właśnie przez rząd zakłada też wzmocnienie roli prokuratora krajowego i przyspieszenie przepadku aut pijanych kierowców. "Odwieszony" ma też zostać bieg przedawnienia karalności.

09.05.2023

SN: Elektroniczne doręczenia rodzą nadal wiele pytań

Prawo cywilne e-Doręczenia

Wprowadzenie doręczeń pism procesowych za pomocą portalu informacyjnego ułatwiło w czasie epidemii działanie wymiaru sprawiedliwości, ale wywołało wiele wątpliwości. Nie wyjaśniono ich do dziś. Izba Cywilna Sądu Najwyższego stoi przed zadaniem rozstrzygnięcia, jaka data końcowa obowiązuje w przypadku braku zapoznania się przez odbiorcę z pismem umieszczonym w portalu informacyjnym w dniu umieszczenia tam pisma.

15.04.2023

W styczniu wróci problem z e-doręczeniami? MS ogranicza prezesów sądów

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce odebrać prezesom sądów możliwość samodzielnego kształtowania katalogu pism, które można doręczać bez podpisu. Tłumaczy to tym, że takie rozwiązanie jest niedozwoloną subdelegacją i to w obszarze dotyczącym praw stron i uczestników postępowań. Problem jednak w tym, że zarządzenia prezesów pomagały, gdy sądy nie wiedziały, jak stosować e-doręczenia, a rozporządzenia w tym zakresie, jak nie było, tak nie ma.

27.12.2022

E-doręczenia wpisały się w prawniczą codzienność, ale przepisy nadal "czasowe"

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

E-doręczenia przeszły niełatwą drogę. Początkowo budziły wątpliwości wśród adwokatów i radców prawnych, ale też i sędziów. Wymagały dostosowań w zakresie portalu informacyjnego i zarządzeń prezesów sądów. Przez półtora roku zdążyły jednak przekonać do siebie większość prawników. Problem w tym, że ich podstawą są nadal covidowe przepisy "czasowe", brakuje też aktów wykonawczych, więc i jednolitej praktyki sądów.

30.11.2022

Rusza moduł doręczeń na Portalu Informacyjnym Sądów

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Od 29 listopada pisma sądowe doręczane adwokatowi i radcy prawnemu przez sąd będą trafiać do specjalnej zakładki "Moje doręczenia". Co ważne te, które nie są równocześnie doręczane w sposób tradycyjny – za pośrednictwem poczty. Odebranie nastąpi dopiero po naciśnięciu ikony "odbierz", a i tak przed pojawi się komunikat, że naciśniecie jej oznacza "doręczenie".

27.11.2021

Od 25 listopada specjalna zakładka na e-doręczenia w Portalu Informacyjnym Sądu

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

To jedna z funkcji Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, na którą czekają adwokaci i radcy prawni. Chodzi o odrębną zakładkę/ skrzynkę doręczeniową do której miałaby trafiać e-pisma sądowe. Z informacji Prawo.pl wynika, że nowa funkcjonalność jest już testowana w sądach, Naczelna Rada Adwokacka poinformowała właśnie, że ma działać od 25 listopada.

15.11.2021

MS rozważa zmiany w zasadach e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Planowane jest, by pisma doręczane za pośrednictwem portalu informacyjnego były przed ich zamieszczeniem scalane do jednego pliku. W praktyce pisma sądowe - wraz z pismem przewodnim - mają być właśnie w ten sposób udostępniane w portalu informacyjnym sądu. Zapoznanie się z takim plikiem będzie wywoływało skutki procesowe - wynika z informacji przekazanej Prawo.pl.

12.07.2021