- Dzisiaj podpisałem komunikat o ustaleniu terminu na powszechne wdrożenie usługi e-Doręczeń na 1 stycznia 2025. W tym czasie przeprowadzimy zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania. Ruszamy w Polskę, żeby przekazywać jak najwięcej informacji. Dzisiaj startujemy  - poinformował wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podczas piątkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

________________________________________
E-doręczenia już wkrótce będą obowiązkowe dla podmiotów publicznych i przedsiębiorców. Sprawdź, jaki jest harmonogram wdrożenia e-doręczeń i na kim już wkrótce będzie ciążył obowiązek ich stosowania. Szczegóły w artykule:  E-doręczenia, czyli nowy sposób komunikowania się z administracją publiczną >
----------------------------------------------------

Od dnia wejścia w życie obowiązku e-Doręczeń podmioty publiczne są zobowiązane stosować przepisy tej ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) lub publicznej usługi hybrydowej (PUH).

W konferencji prasowej, dotyczącej systemu e-Doręczeń w działalności komorników sądowych, uczestniczyli również wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart oraz prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik, którzy zapowiadali nowe rozwiązanie, które docelowo ma zastąpić system ePUAP, istniejący od 17 lat.

- Cyfrowy świat dotyczy także wymiaru sprawiedliwości. Usługa, która działa już od 1 lipca (dotycząca e-Doręczeń komorniczych - PAP), polega na tym, że dzięki temu, że założymy sobie e-konto, będziemy mogli być powiadamiani w sposób cyfrowy. To ułatwia życie obywateli, ułatwia pracę komorników oraz obniża koszty" - podkreśliła wiceminister Maria Ejchart.

- Komornicy dołączają do pionierów e-Doręczeń, do pionierów rozwiązań cyfrowych - dodał Dariusz Standerski.

Prezes KRK Sławomir Szynalik przekazał, że Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Cyfryzacji oraz Pocztą Polską jako pierwszy samorząd zawodowy uruchomiła i udostępniła dla każdej kancelarii komorniczej w Polsce możliwość korzystania z systemu e-Doręczeń.

 

- Jest to rewolucja w zakresie wymiany dokumentów. Jest to system nowoczesny, bezpieczny, zapewniający szybki dostęp do informacji. Zachęcamy do założenia konta dla e-Doręczeń. Jest to szybka czynność wymagająca jedynie paru minut. Składamy elektronicznie wniosek w aplikacji mObywatel. Podpisujemy również elektronicznie i aktywujemy konto - stwierdził. 

Czytaj też: Doręczenia elektroniczne, czyli kompleksowo o przyszłości polskiego biznesu i administracji

System e-Doręczeń (PURDE) to nowoczesny sposób wymiany pism komorniczych, będący elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki usłudze e-Doręczeń podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać doręczeń elektronicznych. Docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i przedstawiciele zawodów zaufania publicznego będą mieli obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych i prowadzenia korespondencji za pośrednictwem e-Doręczeń. W okresie przejściowym, jeśli odbiorca nie będzie posiadał skrzynki elektronicznej, Poczta Polska wydrukuje przesyłkę elektroniczną i doręczy w tradycyjny sposób (przesyłka hybrydowa - PUH).

Zgodnie z zapowiedzianą nowelizacją w pierwszym roku obowiązywania e-Doręczeń będą funkcjonowały dwa systemy - ePUAP oraz system e-Doręczeń. Unia Europejska wprowadza wyższe standardy bezpieczeństwa (eIDAS 2.0), których nie spełnia ePUAP, a spełnia skrzynka e-Doręczeń. Z tego względu ePUAP będzie stopniowo wygaszany. 

________________________________________
E-doręczenia już wkrótce będą obowiązkowe dla podmiotów publicznych i przedsiębiorców. Sprawdź, jaki jest harmonogram wdrożenia e-doręczeń i na kim już wkrótce będzie ciążył obowiązek ich stosowania. Szczegóły w artykule:  E-doręczenia, czyli nowy sposób komunikowania się z administracją publiczną >
----------------------------------------------------