Rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych za pośrednictwem portalu informacyjnego zacznie obowiązywać 14 marca 2024 r.
Przypomnijmy: ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Prawo o Adwokaturze, ustawa o Radcach Prawnych) wprowadza na stałe e-doręczenie przez portal informacyjny sądu, których obecnie podstawą są przepisy covidowe. Co więcej, od 14 marca 2024 r., adwokat i radca prawny wykonujący zawód będzie musiał posiadać konto w portalu informacyjnym sądu.
Czytaj: E-rozprawy i e-doręczenia na stałe, przepadek auta pijanego i mocniejszy Prokurator Krajowy >>
Czas na e-apelację - NRA postuluje poprawki do zmian dotyczących e-doręczeń >>
Co się zmienia?
Zasadniczo chodzi o dopisanie art. 131(1a), zgodnie z którym w razie niemożności doręczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, sąd doręcza adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu, prokuratorowi, organowi emerytalnemu określonemu przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, pisma sądowe, wyłącznie poprzez umieszczenie ich treści w portalu informacyjnym w sposób umożliwiający uzyskanie przez odbiorcę dokumentu potwierdzającego doręczenie (par. 1). Nie dotyczy to pism, które podlegają doręczeniu wraz z odpisami pism procesowych stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od sądu, chyba że sąd dysponuje ich kopią utrwaloną w postaci elektronicznej.
Co więcej - w myśl tego przepisu - takie pismo uznaje się za doręczone w chwili wskazanej w dokumencie potwierdzającym doręczenie, a w przypadku braku dokumentu potwierdzającego doręczenie, doręczenie uznaje się za skuteczne po upływie 14 dni od dnia umieszczenia treści pisma w portalu informacyjnym w sposób, o którym mowa w par. 1 zdanie pierwsze. Przewodniczący może zarządzić odstąpienie od doręczenia pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego, jeżeli dokonanie go w taki sposób jest niemożliwe ze względu na charakter pisma, w szczególności jeżeli zachodzi potrzeba wydania stronie uwierzytelnionego odpisu orzeczenia lub tytułu wykonawczego.
------------------------------------------------------------------------------
Zastanawiasz się, jak e-doręczenia wpłyną na Twoją pracę jako radcy prawnego czy adwokata? Przeczytaj artykuł i poznaj opinie ekspertów: Zmiany w e-doręczeniach z perspektywy sądów, radców prawnych i adwokatów >
------------------------------------------------------------------------------
Odbiór pisma, czyli zapoznanie się z nim
Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych za pośrednictwem portalu informacyjnego, który jest obecnie w opiniowaniu wprowadza m.in. definicję. Użytkownikiem konta w portalu informacyjnym będzie osoba fizyczna wykonująca zawód adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego, albo prokuratora, organ emerytalny określony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei uwierzytelnienie ma oznaczać proces elektroniczny, który umożliwia identyfikację elektroniczną użytkownika konta w portalu informacyjnym.
Rozporządzanie ma uregulować też kwestie odbioru pisma. Ma ono oznaczać pierwsze zapoznanie się przez użytkownika z pismem podlegającym doręczeniu za pośrednictwem portalu informacyjnego w stosownej zakładce służącej doręczaniu pism ze skutkiem, o którym mowa w art. 131(1a), w sposób umożliwiający uzyskanie przez odbiorcę dokumentu potwierdzającego doręczenie, chyba że zapoznanie się z treścią pisma nie było możliwe z przyczyn związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem tego systemu. Chodzi o zakładkę „Moje doręczenia”. Co więcej, ma być tam umieszczone w taki sposób, by nie budziło to wątpliwości, że pismo podlega doręczeniu. Sam użytkownik ma otrzymać na adres poczty elektronicznej informację, że pismo zostało do niego przesłane przez portal informacyjny.
Z projektu wynika też, że pismo doręcza się poprzez umieszczenie jego treści w postaci pliku edytowalnego lub pliku do odczytu, przy czym umieszczanie w treści pisma pieczęci sądu, pozostałych pieczęci, albo drukowanych na piśmie informacji, zastępujących pieczęcie imienne lub pieczęcie z danymi sądu lub jego komórek organizacyjnych, nie jest konieczne dla skuteczności doręczenia.
Jak liczony będzie termin odbioru? Jak wynika z opiniowanej propozycji, po odbiorze pisma, na koncie, na którym umieszczono pismo pojawi się prezentowana data odbioru, a w przypadku nieodebrania pisma w terminie 14 dni od daty umieszczenia pisma na koncie - data, w której upłynął 14-dniowy termin.
Sąd dowie się automatycznie
Rozporządzenie przewiduje, że sąd automatycznie otrzyma elektroniczne potwierdzenie odbioru korespondencji za pośrednictwem portalu informacyjnego.Takie elektroniczne potwierdzenie odbioru będzie zawierało: oznaczenie doręczonego pisma, informację o czasie jego odbioru, nazwę użytkownika konta, któremu doręczono pismo, albo – jeśli pismo nie zostanie odebrane – informację, że pismo uznano za doręczone, informację o czasie umieszczenia pisma w portalu informacyjnym razem z oznaczeniem doręczonego pisma.
Co więcej, pismo w portalu informacyjnym podlegające doręczeniu użytkownikowi konta może być mu doręczone za pośrednictwem wskazanego przez niego innego użytkownika upoważnionego do odbioru pism.
Sądy opiniowaniem jeszcze się nie zajęły. Rozmówcy Prawo.pl podkreślają jednak, że powinna zostać również ujednolicona praktyka w zakresie sfery informacyjnej - np. termin udzielania dostępu do sprawy czy to, jakie informacje można udostępniać. - Różnie z tym bywa, chodzi oczywiście nie o pełnomocników a osoby, które dla informacji chcą z portalu skorzystać - wskazuje jeden z sędziów.
E-doręczenia to nie tylko nowe przepisy, ale także szansa na usprawnienie pracy Twojej kancelarii. Sprawdź, jakie korzyści niosą ze sobą w praktyce e-doręczenia. Przeczytaj artykuł: Zmiany w e-doręczeniach z perspektywy sądów, radców prawnych i adwokatów >
Cena promocyjna: 71.6 zł
|Cena regularna: 179 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 134.25 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.