Takie pismo skierował do senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP Przemysław Rosati, prezes NRA, jak wskazał, w  związku z pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy, przekazanej do rozpatrzenia przez Senat, a uchwalonej przez Sejm 7 lipca 2023. Nowela obejmuje Kodeks postępowania cywilnego, ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ale też m.in. Prawa o Adwokaturze. Poza wprowadzeniem sądowych e-doręczeń na stałe, wprowadza też m.in. obowiązek posiadania przez adwokatów i radców kont w Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych. 

------------------------------------------------------------------------------
Zastanawiasz się, jak e-doręczenia wpłyną na Twoją pracę jako radcy prawnego czy adwokata? Przeczytaj artykuł i poznaj opinie ekspertów: Zmiany w e-doręczeniach z perspektywy sądów, radców prawnych i adwokatów >
------------------------------------------------------------------------------

Czytaj: W Portalu Informacyjnym Sądów blisko 300 tys. kont, dostępnych ponad 74 mln spraw>>

  

Nowość
Nowość

Bogdan Fischer, Adam Pązik, Marek Świerczyński

Sprawdź  

Cena promocyjna: 199 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 149.25 zł


Krok po kroku, czyli czas na e-apelacje 

Adwokatura chce, by do noweli wprowadzić poprawki dające możliwość wnoszenia przez adwokatów środków odwoławczych i dalszych pism procesowych składanych w postępowaniach odwoławczych w drodze elektronicznej, tj. za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe lub za pośrednictwem portalu informacyjnego sądów powszechnych. - Postulowane rozwiązanie w procedurze cywilnej winno obejmować możliwość wnoszenia apelacji, zażalenia i skargi na orzeczenie referendarza sądowego oraz dalszych pism w postępowaniu wywołanym ich wniesieniem. W procedurze karnej powinno to odnosić się do apelacji, zażalenia i sprzeciwu, a także dalszych pism w postępowaniu wywołanym ich wniesieniem - wskazuje w piśmie prezes NRA.

Dodaje, że ustawodawca od dwóch lat konsekwentnie wprowadza rozwiązania digitalizujace procesy sądowe. - Zauważyć należy, że w grudniu br. zaczną obowiązywać doręczenia elektroniczne (eDoręczenia) wprowadzone ustawą z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych. Dopuszczenie wskazanej możliwości będzie spójne z podjętymi już rozwiązaniami legislacyjnymi, usprawni i przyśpieszy tok postępowań sądowych, będzie stanowiło kolejny krok w cyfryzacji postępowań sądowych, a także obniży koszty prowadzenia tych postępowań i spowoduje wprowadzenie dwustronnej komunikacji pomiędzy sądami a stronami postępowania, które są reprezentowane przez adwokatów - czytamy.

- Jestem zwolennikiem scyfryzowania możliwości składania pism procesowych od pierwszej czynności skończywszy na Sądzie Najwyższym. Natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że środowisko prawnicze - zarówno sędziowie, adwokaci, radcy jak i prokuratorzy w sposób naturalny potrzebują czasu żeby się oswoić z tym rozwiązaniem, a po drugie małymi krokami - i tu myślę o tych osobach, które czują zrozumiałą niepewność w zakresie e-komunikacji z sądem, przekonać się i zauważyć, dostrzec, że z tego rodzaju sposobu składania pism procesowych będą pozytywne skutki dla wymiaru sprawiedliwości - mówi Przemysław Rosati w rozmowie z Prawo.pl. 

Dodaje, że taka możliwość na etapie postępowań odwoławczych pozwoli na przyzwyczajenie się, przetestowanie i dostrzeżenie pozytywnych aspektów jakie łączą się z składaniem pism procesowych w tym trybie, przy zachowaniu możliwości dotychczasowej tradycyjnej drogi. - Moim zdaniem to pozwoli na to by w niedługim czasie, dajmy na to roku, rozszerzać te możliwości, tak by docelowo możliwa była wzajemna e-komunikacje z sądem. To z kolei przełoży się na pozytywne postrzeganie wymiaru sprawiedliwości przez obywateli, bo to dla nich jest wymiar sprawiedliwości. Przyczyni się też do skrócenia postępowań, ułatwienia wykonywania zawodu adwokata i uprości funkcjonowanie samych sądów - zaznacza prezes.

 

Portal "da radę"  

Prezes przypomina, że choćby postępowania rejestrowe w KRS toczą się od samego początku do samego końca z wykorzystaniem takiej możliwości. - Rozszerzamy również komunikację sądów z pełnomocnikami poprzez szersze wprowadzenie e-doręczeń w trybie k.p.c i k.p.k (mowa o tej samej noweli do której zgłaszamy propozycję poprawki, a którą zajmie się Senat), a w grudniu wchodzą w życie e-doręczenia. Kierunek jest więc oczywisty, z kolei my powinniśmy odważnie i konsekwentnie przyzwyczajać się do tego i to wdrażać. Obawy towarzyszące nam od lat nie mogą być hamulcem w zakresie cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości. Tym bardziej, że w normalnym życiu bez obaw - w służbie zdrowia, w bankowości, w administracji publicznej korzystamy z takich rozwiązań, a wymiarze sprawiedliwości - mam wrażenie jest pewien strach i to zupełnie nieuzasadniony - wskazuje Rosati.  

Dane statystyczne dotyczące portalu zaprezentował na czerwcowej konferencji "Zdalne rozprawy i e-doręczenia w postępowaniu cywilnym - stan de lege lata i de lege ferenda", organizowanej przez Uczelnię Łazarskiego w Warszawie i zastępcę koordynatora krajowego ds. informatyzacji sądownictwa powszechnego, sędzia Grzegorz Karaś z Sądu Okręgowego we Wrocławiu. 

- Problem z doręczeniami nabrzmiał w okresie pandemii. Wybuchła pandemia i zaczęto poszukiwać rozwiązań, które ograniczyłyby kontakty międzyludzkie. Naturalnym wyborem było wysyłanie korespondencji drogą elektroniczną. Skoro wyślemy ją w ten sposób pełnomocnikowi nie będzie musiał iść na pocztę. Ale pełnomocnicy nadal muszą iść na tę pocztę, żeby nadać pismo i to jest główny problem. Pandemia wymusiła jakieś rozwiązania a tym jakimś rozwiązaniem było wykorzystanie Portalu Informacyjnego Sądu, który powstał nie dlatego żeby cokolwiek doręczać tylko by zlikwidować kolejki przed sekretariatami - mówił sędzia. 

Podkreślał, że w jego ocenie, gdyby była możliwość składania pism drogą elektroniczną to szybko udałoby się wprowadzić taką funkcjonalność portalu. I zaznaczył, że ważne jest wprowadzenie takiej możliwości choćby w doręczenia pism między pełnomocnikami. 

Ze statystyk przedstawionych przez sędziego wynika, że w portalu jest obecnie 294 722 konta użytkownika, w tym ponad 202 tys. należące do użytkownika zwykłego (obywatela), 11 tys. to subkonta, 54 930 do pełnomocnika profesjonalnego, 3 032 do sędziów, 20 381 do pracowników sądów i przykładowo 604 założyli komornicy. Z kolei jeśli chodzi o e-doręczenia to średnio generowanych jest ich miesięcznie 483 tys. i najwięcej w apelacji warszawskiej.   

E-doręczenia to nie tylko nowe przepisy, ale także szansa na usprawnienie pracy Twojej kancelarii. Sprawdź, jakie korzyści niosą ze sobą w praktyce e-doręczenia. Przeczytaj artykuł: Zmiany w e-doręczeniach z perspektywy sądów, radców prawnych i adwokatów >