Sądy już wiedzą, jak płacić odszkodowania, pieniądze są, ale wcześniej muszą zapaść wyroki

Prawnicy

W tym roku odszkodowania z tytułu niesłusznego aresztowania, za przewlekłość postępowań i z tytułu niewypłacania należnych wynagrodzeń sędziom mogą być większe niż w latach ubiegłych – przewidują sędziowie. Ministerstwo Sprawiedliwości już w zeszłym roku zabezpieczyło się przed roszczeniami finansowymi, wysyłając do prezesów sądów instrukcje, jak gromadzić pieniądze na te cele.

23.02.2023

Prezydent Duda gotowy do wyznaczenia prezesa TK

Prawnicy

Wobec konfliktu w Trybunale Konstytucyjnym prezydent Duda jest gotowy wskazać prezesa. Trybunał musi się "odkłócić" i wziąć do roboty - podkreślił w dzisiejszym wywiadzie telewizyjnym. Dodał, że każdy konstytucyjny organ państwa – a takim organem jest też Trybunał Konstytucyjny - ma swoją odpowiedzialność za sprawy państwowe, ma swój wymiar zadań i te zadania powinien realizować.

22.02.2023

Kandydaci na prokuratorów muszą się pogodzić z niekompletnym egzaminem

Prawnicy Prokuratura

Asystenci prokuratorów skarżą się, że zasady egzaminu wstępnego na aplikację prokuratorską uzupełniającą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nie zapewniają obiektywnych kryteriów oceny. Interweniował w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich, ale resort sprawiedliwości odpowiedział, że kandydatom zapewniono równe szanse dostępu do kształcenia, a ustawodawca nie jest zobowiązany do unifikacji zasad naboru na wszystkie aplikacje.

22.02.2023

Nowa ustawa ma usprawnić procedurę naboru do służby więziennej

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Poprawa funkcjonowania oraz efektywności pracy w Służbie Więziennej - to cel proponowanej przez ministra sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają usprawnić m.in. procedurę naboru do formacji. Uproszczone zostaną także procedury związane z przydzielaniem funkcjonariuszom Służby Więziennej kwater tymczasowych.

21.02.2023

RPO chce doprecyzowania zasad doliczania VAT do taksy notarialnej

Prawnicy VAT

Notariusze od 28 lat praktykują doliczanie podatku od towarów i usług do taksy notarialnej. Ponieważ jednak przepisy podatkowe mogą budzić wątpliwości, a obowiązujące prawo nie pozwala na podwyższenie wynagrodzenia notariusza o VAT, rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwraca się do posłów i senatorów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dla uregulowania tej kwestii.

21.02.2023

Sąd ukarany za zagubienie dokumentów z danymi osobowymi

Wymiar sprawiedliwości RODO

W Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum doszło do zagubienia trzech nośników danych typu pendrive: jednego służbowego – szyfrowanego oraz dwóch prywatnych – nieszyfrowanych. Na zagubionych nośnikach znajdowały się projekty orzeczeń i uzasadnień z okresu od grudnia 2004 r. do sierpnia 2020 r., zawierające dane osobowe. Sąd został za to ukarany przez UODO karą w wysokości 30 tys. zł.

21.02.2023

Nowe wykroczenia w ustawie lombardowej i "sądowe" uprawnienia KNF

Prawo cywilne

Zastrzeżenia prawników budzą nowe, bardzo wysokie kary grzywny za nieprzestrzeganie ustawy o działalności lombardowej. Stoją bowiem one w sprzeczności z kodeksem wykroczeń, który przewiduje za te same błędy grzywny - do 5 tys. złotych. Co więcej - kary wskazane w ustawie może orzec wyłączenie sąd, a projekt zakłada tu udział Komisji Nadzoru Finansowego. A kar za wykroczenia skarbowe nie określa się kwotowo.

21.02.2023

Spada liczba Niebieskich Kart, a dzieci są coraz bardziej zagrożone przemocą

Prawo karne Prawnicy

Służby działają rutynowo i nie wykorzystują wszystkich możliwości, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo wtedy, kiedy to jest jeszcze możliwe. Sytuacja dzieci zagrożonych przemocą domową systematycznie się pogarsza. W 2021 roku służby musiały zabrać z rodzin 1335 dzieci, ponieważ groziło mi poważne ryzyko utraty zdrowia lub życia. Prawa dzieci nie są też przestrzegane w trakcie przesłuchań z ich udziałem.

20.02.2023

Od poniedziałku tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 20 lat obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie ma miejsce Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (20-26 lutego), podczas którego liczne instytucje i organizacje będą udzielać bezpłatnych porad, m.in. prawnych i psychologicznych. Przez cały rok można je uzyskać ośrodkach pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.

19.02.2023

Jest wyrok TK w sprawie utrudniania kontaktów z dzieckiem, nie ma przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Osiem miesięcy minęło odkąd Trybunał Konstytucyjny zakwestionował częściowo stosowanie przepisów dotyczących nakazu zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktu z dzieckiem w sytuacjach, kiedy ono samo go nie chce. Sądy radzą sobie jak mogą, ale sędziowie i pełnomocnicy dostrzegają potrzebę zmian w przepisach. Postuluje o to też Rzecznik Praw Obywatelskich, który w tej sprawie napisał do Ministra Sprawiedliwości.

18.02.2023

Kto winny rozwodu - sędziowie woleliby nie orzekać, ale zmiany łatwe nie będą

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kilkadziesiąt tomów akt, kilkudziesięciu świadków - ustalenie, kto jest winny rozpadu małżeństwa, może trwać latami. Wyniszczając strony, pogłębiając rodzinne konflikty i uderzając w dobro dzieci rozstających się małżonków. Jedynym wymiernym zyskiem jest możliwość uzyskania alimentów dla niewinnego małżonka, przy czym w wielu przypadkach chodzi tylko o odwet, a nie o pieniądze.

18.02.2023

Radcy chwalą się wyszukiwarką szukajradcy.pl, Adwokatura szykuje się do zmian w reklamie

Prawnicy

Ogólnopolska wyszukiwarka szukajradcy.pl działa już od maja ubiegłego roku i jak zapewnia Krajowa Izba Radców Prawnych działa, bo pozwala połączyć radców prawnych z potencjalnymi klientami. Ci, którzy z niej korzystają, zapewniają, że zgłoszenia od klientów są, i to co ważne - dotyczące konkretnych specjalizacji. Tymczasem Adwokatura w maju chce przyjąć zmiany swojego Kodeksu w zakresie reklamy.

17.02.2023

TSUE: Polska nie może wstrzymywać wydania dziecka - to wbrew Konwencji Haskiej

Wymiar sprawiedliwości

Wymóg skuteczności i szybkości, który obowiązuje przy wydawaniu orzeczenia zarządzającego powrót dziecka, wiąże również w ramach wykonywania takiego orzeczenia. Prawo Unii stoi na przeszkodzie temu, by organy krajowe mogły uzyskać, bez uzasadnienia, wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia zarządzającego powrót dziecka - orzekł właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE.

16.02.2023

KE "wytyka" Polsce zakaz reklamy adwokackiej, a Adwokatura kończy prace nad zmianami

Prawnicy

Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Malcie, Polsce i Słowenii z powodu sprzecznego z dyrektywą usługową całkowitego zakazu reklamy działalności przedstawicieli zawodów prawniczych. W przypadku Polski chodzi o adwokatów, taki zakaz znajduje się nadal w ich zasadach etyki. NRA zapewnia jednak, że zmiany są na finiszu, planuje je przyjąć w maju.

16.02.2023

Polskie samorządy prawnicze nie chcą rosyjskiego w CCBE

Prawnicy

Polska delegacja do CCBE - Council of Bars and Law Societies of Europe - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy - wzywa do pozbawienia samorządu adwokackiego z Rosji statusu obserwatora w tej Radzie. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 16 lutego, podczas sesji plenarnej CCBE w Wiedniu.

15.02.2023

TSUE oceni antyunijne orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionującymi pierwszeństwo prawa unijnego. - Trybunał Konstytucyjny naruszył tymi wyrokami ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdza KE.

15.02.2023

RPO: Mogą być międzynarodowe skutki ignorowania zabezpieczeń ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Apelacyjnego nie wykonuje zabezpieczenia ustanowionego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie przeniesienia sędziów do innych wydziałów bez ich zgody. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich niewykonanie postanowienia ETPC może wiązać się z odpowiedzialnością międzynarodową Polski za naruszenie art. 34 Konwencji Praw Człowieka.

15.02.2023

Trybunał Konstytucyjny sam w kryzysie, a ma ratować fundusze unijne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kilka dni temu jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, tę samą, która miała pomóc w odblokowaniu dla Polski funduszy unijnych. Regulacja od początku budziła spore wątpliwości, także prezydenta. Teraz ma zająć się nią Trybunał, który sam jest w kryzysie i który budzi wątpliwości unijnych instytucji.

15.02.2023

Prezes NRA: Zmiany w zakresie "urzędówek" nieuniknione

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona, ponieważ zasadnicza wysokość stawek adwokackich pozostaje niezmienna od 20 lat - wskazuje w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati. Zwraca też uwagę na konieczność współpracy przy opracowaniu zmian.

14.02.2023

Policja zakaże zbliżania się i kontaktowania "przemocowca" z osobą, którą krzywdzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Policjanci i żandarmii wojskowi będą mieć nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy. Chodzi o zakaz zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscach, gdzie przykładowo - pracują i uczą się osoby pokrzywdzone. Ustawa antyprzemocowa 2.0 - tzw. Lex Romanowski została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a rozwiązania wejdą w życie za sześć miesięcy.

14.02.2023