Strasburg rozpozna skargę prof. Grzegorczyka

Prawnicy

Skarga prof. Pawła Grzegorczyka, sędziego Sądu Najwyższego, została przyjęta do rozpoznania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Teraz polski rząd ma obowiązek przedstawić swoje stanowisko: czy decyzja prezydenta o odmowie uwzględnienia odwołania w sprawie orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej ingeruje w niezawisłość sędziowską skarżącego.

15.03.2024

Dzień Edukacji Prawnej już po raz ósmy

15 marca przypada już ósmy Dzień Edukacji Prawnej, który jest zwieńczeniem całorocznej akcji edukacyjnej prowadzonej przez sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich z „Iustitia” i ich partnerów. Celem jest promocja wiedzy prawniczej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości.

15.03.2024

Sędzia Wojciech Postulski z rekomendacją na dyrektora KSSiP

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Wojciech Postulski otrzymał rekomendację na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jest to decyzja specjalnego Zespołu, który przez trzy dni oceniał i wysłuchiwał w sumie 10 osób kandydujących. Teraz kandydatura sędziego zostanie przedstawiona ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi.

14.03.2024

Dariusz Korneluk jest już prokuratorem krajowym

Prokuratura

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko prokuratora krajowego Dariusza Korneluka, który uzyskał najlepszy wynik w konkursie zorganizowanym zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował, że prezydent nie wyraził opinii w sprawie tej zmiany. Zgodnie z przepisami wystąpienie o taką opinię jest wymagane, ale nie jest ona wiążąca.

14.03.2024

Świadek chce być przesłuchany zdalnie? Strona będzie mogła się sprzeciwić

Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy, a konkretnie rozprawy hybrydowe, stają się już stałym, a nie covidowym, elementem postępowań w sprawach cywilnych. Równocześnie od 14 marca obowiązuje przepis, zgodnie z którym strona będzie mogła sprzeciw się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej zawnioskował. Regulacja budzi duże wątpliwości wśród sędziów, bo jak podkreślają jest dobrym narzędziem do obstrukcji procesowej.

14.03.2024

Owoce zatrutego drzewa potrzebują uregulowania

Wymiar sprawiedliwości

Dowody uzyskane w sposób niezgodny z prawem to od lat w Polsce sprawa kontrowersyjna. Kiedyś były dopuszczalne, w 2013 roku zostały zakazane, ale po dojściu w 2015 roku do władzy Zjednoczonej Prawicy wróciły do procedury karnej. Teraz temat wraca, bo zmiany postuluje Naczelna Rada Adwokacka. Kiedy miałoby to nastąpić, na razie nie wiadomo - prace legislacyjne jeszcze nie zostały podjęte.

13.03.2024

Kierowca straci auto za jazdę "na podwójnym gazie"

Wymiar sprawiedliwości

Mimo krytyki i apeli o nowelizację, od 14 marca pijany kierowca będzie mógł straci samochód. O przepadku decydować będzie sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila. Przy spowodowaniu wypadku ta granica będzie niższa - do konfiskaty wystarczy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, a jeśli kierowca nie będzie właścicielem auta, w grę wchodzić będzie jego równowartość. Eksperci wieszczą wzrost opłat za leasing i ubezpieczenia, ale też wskazują niekonstytucyjność przepisów.

13.03.2024

Tomoko Akane nowym prezesem Trybunału Karnego w Hadze

Prawnicy

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, zajmujący się ściganiem zbrodniarzy wojennych i przeciwko ludzkosci wybrał na trzyletnią kadencję prezesa trybunału japońską sędzię Tomoko Akane. Jest ona jedną z trojga sędziów, którzy w 2023 roku wydali nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Drugim z nich był Rosario Salvatore Aitala, a trzecim - Sergio Gerardo Ugalde Godinez z Kostaryki.

12.03.2024

Egzamin notarialny dyskryminuje kandydatów

Prawnicy

Osoby po aplikacji notarialnej mogą zdawać egzamin wyłącznie w izbie, w której odbyły aplikację. Natomiast kandydaci, którzy przystępują do egzaminu notarialnego na podstawie alternatywnych kryteriów, mogą go zdawać w izbie zgodnej z miejscem zamieszkania. Zdaniem RPO sytuacja wszystkich kandydatów powinna być równa, a obie grupy powinny mieć możliwość zdawania egzaminu w dowolnie wybranej izbie notarialnej.

12.03.2024

Prof. Manowska murem za Piotrem Schabem

Prawnicy

Wyrażam solidarność z prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędzią Piotrem Schabem i jego zastępcami oraz wzywam Ministra Sprawiedliwości do powstrzymania się od działań łamiących prawo i godzących ostatecznie w dobro obywateli – napisała w swoim oświadczeniu dr hab. Małgorzata Manowska, pierwsza Prezes SN. Podziela ona pogląd, że odwołanie prezesa Schaba nie wywołało skutków prawnych. Każdy z sędziów, który podejmie próbę objęcia funkcji – popełni przestępstwo i delikt dyscyplinarny.

12.03.2024

Dowód z dokumentu - czym właściwie jest?

Wymiar sprawiedliwości

Dziś pojęcie dowód z dokumentu ma inne znaczenie niż 10 lat temu. Dlaczego? Ustawodawca musi stale nowelizować przepisy wychodząc naprzeciw rozwojowi technologii i informatyzacji społeczeństwa, które determinują to, jakimi środkami dowodowymi strony posługują się w celu dochodzenia roszczeń bądź obrony w procesie - pisze Ewelina Rogala, radca prawny Kancelaria Kopeć & Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

12.03.2024

Prokuratorski referent chce kandydować do rady, według prokuratury nie może

Prokuratura Wybory

Młodszy referent z jednej z prokuratur postanowił kandydować do rady swojego miasta. Zwrócił się w tej sprawie do przełożonych, a ci poinformowali go, że nie mogą na to wyrazić zgody, bo stoją temu na przeszkodzie przepisy ustawy o pracownikach sądów i prokuratur - zakazujące wykonywania przez urzędnika zajęć podważających zaufanie do prokuratury. Innego zdania są związkowcy, którzy uważają, że w tym zakresie zakazu nie ma i nie trzeba prosić o zgodę.

12.03.2024

Neo-sędzia w sądzie penitencjarnym - sądy umywają ręce od testu niezawisłości

Wymiar sprawiedliwości

Sądy zaczynają się spierać czy można przeprowadzać testy niezawisłości wobec sędziów, w tym tzw. neo-sędziów - z wydziałów wykonawczych. Jeśli przyjąć, że nie sprawują oni wymiaru sprawiedliwości, to na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - nie ma ku temu podstaw. Obrońcy i część sędziów wskazują, że to ślepa uliczka, bo przecież chodzi o kwestie kluczowe z punktu widzenia praw człowieka. A to taki sam sędzia jak każdy inny - musi być bezstronny i niezawisły.

12.03.2024

RPO w obronie opłat aplikantki z niepełnosprawnym dzieckiem

Prawnicy

Samorząd adwokacki odmówił zwolnienia z opłat za aplikację aplikantce, która samotnie opiekuje się dzieckiem z niepełnosprawnością. Argumentował, że niepełnosprawność dziecka powstała przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego, więc sytuacja aplikantki nie jest wyjątkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządu adwokackiego do WSA.

11.03.2024

Kontrola operacyjna wymknęła się... spod kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądowa kontrola czynności operacyjnych służb specjalnych, w tym podsłuchów, jest iluzoryczna. Ale to nie wina sędziów, lecz braku procedur. Trwa wolna amerykanka na użytek polityków. Wniosek o kontrolę operacyjną kierowany do sądu powinien określać cele, zakres i sposób kontroli, a także zakres czasowy gromadzenia danych i ich niszczenia – wskazują prawnicy.

11.03.2024

Mnożą się wnioski o wyłączenia sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wnioski o wyłączenie sędziów zdecydowanie spowalniają rozpoznawanie skarg w Sadzie Najwyższym. W czwartek, 7 marca, sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Gierszon wydała postanowienie o wyłączeniu sędzi Małgorzaty Bednarek od rozpoznawania sprawy oskarżonej z Fundacji Lux Veritatis. A dzień wcześniej sędzia Maciej Pacuda skutecznie wyłączył trzech neo-sędziów Izby Pracy SN.

11.03.2024

Program wspierający pokrzywdzonych zwycięzcą Legal Hackathon 2024

Wymiar sprawiedliwości

Projekt zespołu Five Stars, który miałby umożliwić osobie doświadczającej przemocy, ale też pokrzywdzonej przestępstwem, szybki kontakt ze służbami i równoczesne nagrywania zdarzenia, wygrał tegoroczny Legal Hackathon 2024. Jury nie miało łatwego zadania, gdyż w szranki stanęło 30 zespołów. II miejsce zajął zespół SwarmCheck AI, za narzędzie do weryfikowania tez i przesłanek prawniczych a III - School Street 17 za aplikację umożliwiającą m.in. wycenę usług prawniczych.

10.03.2024

Legal Hackathon 2024 na finiszu - 30 zespołów zaprezentowało swoje projekty

Wymiar sprawiedliwości

Kończy się Legal Hackathon 2024 - w niedzielę, 10 marca, 30 zespołów zaprezentowało swoje projekty umożliwiające wykorzystanie możliwości AI do usprawnienia pracy w kancelariach prawniczych ale też działach prawnych, już wkrótce poznamy zwycięzców. 6. edycja Legal Hackathonu jest rekordowa - samych uczestników było 160.

10.03.2024

SO: Dziecko spowodowało pożar, rodzic odpowiada za szkodę

Wymiar sprawiedliwości

Nastolatka bawiła się z koleżanką zapałkami i spowodowała pożar, wszystko działo się poza jej domem, kiedy teoretycznie miała być pod opieką babci drugiej dziewczynki. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał jednak, że skoro matka miała z nią kontakt, to ponosi odpowiedzialności majątkową za skutki tego zdarzenia. Uwzględnił przy tym w całości powództwo ubezpieczyciela, który domagał się 208 tys. złotych.

09.03.2024

Jak wykorzystać AI w prawniczej codzienności - trwa Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości

Ponad 30 zespołów już drugi dzień intensywnie pracuje nad najlepszymi rozwiązaniami, które wykorzystując możliwości AI, usprawnią prace w kancelariach prawniczych. 6. edycja Legal Hackathonu mocno się rozkręca, a na stole są takie pomysły jak choćby automatyzacja rozwodów czy usprawnienie mediacji. Wielki finał już w niedzielę, a w sobotę - 9 marca - maraton może obserwować publiczność.

09.03.2024