Była to trzecia i udana próba wyłączenia sędzi Małgorzaty Bednarek, o co wnosił adwokat Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Lidia K.-M. to członkini założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis. Została skazana na trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu za nieudostępnienie informacji publicznej. Sąd uniewinnił jednocześnie samego kapłana i innego członka fundacji, który zasiadł na ławie oskarżonych.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zabiegała o wyłączenie neosędzi Małgorzaty Bednarek, nie tylko z powodu jej powołania w wadliwej procedurze noe-KRS, ale także - jak wskazywała - ze względu na jej związki ze Zbigniewem Ziobrą.

- Były minister sprawiedliwości jeszcze nim ruszyło postępowanie sądowe, głośno mówił o tym, że Zarząd Fundacji Lux Veritatis nie popełnił żadnego przestępstwa – wyjaśnia  radca prawny Adam Kuczyński, pełnomocnik Watchdog przed SN..

Trzy próby wyłączenia sędziego

Dalej adwokat wyjaśnia: W Sądzie Najwyższym jako sprawozdawczyni została wylosowana sędzia Małgorzata Bednarek — bliska współpracownica Zbigniewa Ziobry, powołana do Sądu Najwyższego w wadliwej procedurze z udziałem neo-KRS. W takiej sytuacji złożyliśmy wniosek o wykonanie tzw. testu niezależności, który jednak został odrzucony przez Prezesa Sądu Najwyższego Zbigniewa Kapińskiego. Ten sędzia, zupełnym zbiegiem okoliczności, także został powołany do Sądu Najwyższego w wadliwej procedurze z udziałem neo-KRS. Nie poddawaliśmy się jednak i złożyliśmy wniosek o wyłączenie sędzi Małgorzaty Bednarek od rozpoznawania sprawy, powołując się przy tym obszernie na orzecznictwo trybunałów europejskich.

Czytaj też w LEX: Indywidualny test niezawisłości sędziego powołanego z naruszeniem prawa – uwagi na tle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego >

- Mogliśmy złożyć taki wniosek, bowiem tzw. test niezależności i wyłączenie sędziego na ogólnych zasadach to dwie odrębne procedury. Innego zdania był sędzia Marek Motuk — powołany do Sądu Najwyższego w wadliwej procedurze z udziałem neo-KRS, który pozostawił nasz wniosek bez rozpoznania. My jednak byliśmy konsekwentni i ponowiliśmy wniosek o wyłączenie sędzi Małgorzaty Bednarek. Mogliśmy to zrobić, bowiem orzeczenia wydane przez tzw. neosędziów zasiadających w Sądzie Najwyższym są obarczone wadą prawną i jako nieważne nie wywołują skutków prawnych. Za trzecim razem się udało i legalna sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Gierszon 6 marca 2024 r. wydała postanowienie o wyłączeniu sędzi Małgorzaty Bednarek od rozpoznawania sprawy – wskazuje mec. Kuczyński.

Czytaj też w LEX: Status prawny Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego oraz test bezstronności sędziego – uwagi do ustawy z 9.06.2022 r. >

Warto dodać, że były sprawy karne, w których wyłączenia sędzi Małgorzaty Bednarek z powodu braku jej bezstronności nie uwzględniono. Tak się zdarzyło np. 31 października 2023 r. Sędzia Antoni Bojańczyk orzekł też, że w zakresie dotyczącym żądania wyłączenia z powodu okoliczności towarzyszących powołaniu sędziego Sądu Najwyższego i jego postępowania po powołaniu – należy wniosek pozostawić bez rozpoznania (V KK 358/23).

Czytaj też w LEX: Znaczenie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dla naprawy wymiaru sprawiedliwości po kryzysie praworządności w Polsce >

 

W Izbie Pracy też są wyłączenia

Dzień wcześniej -  6 marca, sędzia Maciej Pacuda z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wyłączył postanowieniem trzech sędziów. Była to sprawa z odwołania J. Z. ‎od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno - Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ‎o wysokość emerytury policyjnej i policyjnej renty inwalidzkiej.

Sędzia Pacuda rozpoznał na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wniosek powoda o wyłączenie SSN: Agnieszki Żywickiej, Leszka Bieleckiego i Romualda Dalewskiego od rozpoznania wniosku o wyłączenie.  A więc był do kolejny wniosek odwoławczy w sprawie tych sędziów.

Sędzia Maciej Pacuda był powołany do Sądu Najwyższego 12 stycznia 2011, a zaczynał karierę sędziego od stanowiska w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, a następnie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Sędzia Pacuda wyłączył Agnieszkę Żywicką (powołaną przez prezydenta w listopadzie 2023 r. do SN), Leszka Bieleckiego (powołanego do SN 5 maja 2020)  i Romualda Dalewskiego ( powołanego do SN ,8 sierpnia 2020 r.) od rozpoznania wniosków o wyłączenie sędziów wyznaczonych do rozpoznania sprawy III USKP 91/23.

Czytaj też w LEX: Perspektywa prawa jednostki do sądu należycie ustanowionego: zastosowanie testu Ástráðsson w Polsce >

 

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 70.3 zł