RPO: Proces niepełnosprawnego skazanego za zabójstwo trzeba powtórzyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niepełnosprawny intelektualnie mężczyzna został skazany, na podstawie własnych zeznań, za zamordowanie dwóch kobiet. W sprawie interweniuje rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem wyrok powinien być uchylony i przekazany do ponownego osądzenia.

24.12.2018

Prezydent zmiany w ustawie o SN podpisał, bo musiał

Wymiar sprawiedliwości

Odesłanie sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę było jak najbardziej uzasadnione - twierdzi prezydent Andrzej Duda. I wyjaśnia, że ustawę przywracającą ich do orzekania podpisał pod presją, ponieważ od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska nie ma już gdzie się odwołać.

24.12.2018

Forum sędziów: Rzecznicy naruszają sędziowską niezawisłość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To ingerencja w sferę niezawisłości sędziowskiej, niedopuszczalna forma nacisku na sędziów z powodu wydanych przez nich orzeczeń, przejaw niedozwolonego nadużycia przysługujących uprawnień oraz próbę zastraszania całego środowiska sędziowskiego

23.12.2018

Prezydent o TSUE: zbyt daleko ingeruje w sprawy państw UE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, to są praktyki groźna dla suwerenności Unii Europejskie i niebezpieczne. Jego zdaniem nie ma czegoś takiego, że orzeczenie TSUE uchyla czy zawiesza obowiązujące Polsce prawo, bo to jest decyzja polskiego parlamentu.

22.12.2018

Nowi sędziowie SN kwestionują status "starych" prezesów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie odbyło się zaplanowane na piątek 21 grudnia Kolegium Sądu Najwyższego, ponieważ nie przybyli na nie sędziowie kierujący pracami dwóch nowych izb SN oraz reprezentanci tych izb. Wyjaśnili, że nie będą brać udziału w pracach tego organu dopóki nie zostanie opublikowana nowelizacja ustawy o SN.

21.12.2018

Prawa procesowe nie zawsze dostępne na posterunku

Prawo karne Policja

Prawa procesowe nie zawsze są przestrzegane w jednostkach policji - wynika z opublikowanego właśnie raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Brakuje m.in. systemu pomocy prawnej dla osób zatrzymanych, są problemy z dostępnością tłumacza przysięgłego rzadkich języków, a pouczenia dla osób zatrzymanych trudno zrozumiałe.

21.12.2018

RPO: Tłumacz nie jest potencjalnym "źródłem dowodowym"

Jeśli istnieją przeszkody prawne uniemożliwiające przesłuchanie w postępowaniu przygotowawczym rozmówców osobiście, to próba obejścia tego stanu poprzez przesłuchanie tłumacza na okoliczność treści ich rozmów zdaje się być nadużyciem prawa - uważa rzecznik praw obywatelskich. Chodzi o powołanie przez prokuraturę na świadka tłumaczki, która brała udział w rozmowach pomiędzy Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem

21.12.2018

Pracownicy prokuratur też protestują, chcą podwyżek

Prokuratura

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 20 grudnia, pracownicy prokuratur w całym kraju, podczas 20-minutowych przerw, protestowali domagając się podniesienia płac i systemowych zmian - m.in. przyjęcia planu modernizacji prokuratury. Jej kierownictwo zapewnia, że działania zmierzające do poprawy sytuacji już trwają.

20.12.2018

Rzecznicy badają, czy sędzia kandydujący w wyborach powinien zrzec się urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Kandydując w wyborach na prezydenta miasta sędzia powinien rozważyć zrzeczenie się urzędu przed kampanią wyborczą - uznała Krajowa Rada Sądownictwa. Podkreśliła, że sędzia pozostający w służbie czynnej nie może jednocześnie prowadzić kampanii wyborczej i sprawować wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem RPO wystarczy, by wziął na ten czas urlop

20.12.2018

Kancelaria Bird&Bird zwiększa zespół

Rynek

Do kancelarii Bird&Bird dołączyła Marta Kwiatkowska-Cylke, adwokat z ponad jedenastoletnim doświadczeniem zawodowym. Wzmocniła zespół ochrony danych osobowych i prywatności kierowany przez Izabelę Kowalczuk-Pakułę, partnera kancelarii.

20.12.2018

I prezes SN zażenowana wypowiedzią prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stwierdzenie, że nie stosujemy się do prawa chyba wynika z takiego niezrozumienia tego, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i obowiązują nas orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. I dodała, że jest zażenowana słowami prezydenta.

20.12.2018

Reforma postępowania cywilnego idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Reforma ma usprawnić pracę sądów. Wprowadza postępowanie przygotowawcze, obowiązek tworzenia harmonogramu rozpraw, a także oddzielną procedurę gospodarczą. Dla firm może oznaczać wyższe koszty i trudniejsze procesy.

19.12.2018

KE w styczniu oceni zmiany w polskim Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Polska powinna do 17 stycznia 2019 r. przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. W tym czasie swoją ocenę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przygotuje też Komisja Europejska. KE na razie nie wypowiada się na temat możliwości wycofania skargi z TSUE.

19.12.2018

Podwyżki dla pracowników sądów z dodatków sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fundusze na obiecane pracownikom sądów podwyżki i nagrody mają pochodzić m.in. z likwidacji z dodatków dla sędziów, w tym z dodatku mieszkaniowego - poinformował w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. I dał do zrozumienia, że to reakcja na poparcie, jakiego żądaniom płacowym pracowników sądów udzieliły stowarzyszenia sędziowskie.

19.12.2018

MS zaoferowało pracownikom sądów podwyżki i nagrody

Prawo pracy

Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło we wtorek porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac dla pracowników sądów. Jak poinformował resort, podwyżka od stycznia wyniesie 200 złotych, a dodatkowo przed świętami wszyscy pracownicy sądów otrzymają po 1000 zł brutto nagrody.

18.12.2018