Trudne początki e-doręczeń - niejasne przepisy, nie w pełni funkcjonalny system

Wymiar sprawiedliwości

Od soboty, 3 lipca, sądy mają możliwość doręczania pism sądowych poprzez portal informacyjny sądu. Prawnicy wskazują, że przepisy są niejasne, a w aktach wykonawczych są luki. Jedni wieszczą Armagedon w wydziałach, sekretariatach i kancelariach, inni apelują o szybkie zmiany. Do tego dochodzi problem adwokatów i radców, którzy z portalu dotąd nie korzystali - może ich być nawet 30 tysięcy.

05.07.2021

Oświadczenie 75 sędziów SN: Izba Dyscyplinarna to nie sąd, rozstrzygnięcie ws. Iwulskiego nieważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a jej decyzja o uchyleniu immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu nie jest rozstrzygnięciem - stwierdza w oświadczeniu 75 sędziów Sądu Najwyższego, czynnych i w stanie spoczynku. Od wydanej w piątek uchwały przysługuje zażalenie do drugiej instancji (w ramach Izby Dyscyplinarnej), ale jest ona wykonalna natychmiast.

03.07.2021

Sędzia w hotelu przy plaży ogłosi wyrok? Od soboty nie musi być w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia podczas e-rozprawy w sprawach cywilnych nie będzie musiał przebywać w budynku sądu - takie rozwiązanie wprowadza obowiązująca od soboty - 3 lipca, nowelizacja procedury cywilnej i tarczy antykryzysowej. Z nowych rozwiązań cieszą się sędziowie, są też tacy, którzy planują już wkrótce wprowadzić je w czyn. Będą musieli jednak pamiętać, by nie uchybić przy tym godności urzędu.

03.07.2021

Sędziowie Izby Cywilnej SN apelują o pełną obsadę

Prawo cywilne Prawnicy

Sędziowie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwrócili się do Pierwszej Prezes Małgorzaty Manowskiej o uzyskanie od prezydenta informacji o stanie postępowań w kwestii obsady wolnych stanowisk oraz podjęcie przez nią wszystkich możliwych działań zmierzających do ich merytorycznego zakończenia.

02.07.2021

Nie tylko e-doręczenia - od soboty w sprawach cywilnych posiedzenia niejawne i jednoosobowe składy

Wymiar sprawiedliwości

Od 3 lipca w sprawach cywilnych zasadą mają być rozprawy online i posiedzenia niejawne, a wyjątkiem rozprawy stacjonarne. Takie rozwiązanie wprowadzane jest na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich. Co więcej w I i II instancji sąd ma rozpoznawać sprawy w jednoosobowym składzie.

02.07.2021

Prof. Strzembosz: Sędzia Iwulski po stanie wojennym miał dobrą opinię środowiska

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Pracy Józef Iwulski, powołany 31 lat temu do Sądu Najwyższego, nie cieszył się w środowisku złą opinią - zeznał prof. Adam Strzembosz. - Byli sędziowie, którzy w stanie wojennym robili kariery i zachowywali się paskudnie, ale nie sędzia Iwulski - dodał i podkreślił, że dla niego pojęcie sędziowie stanu wojennego nie jest pejoratywne, bo większość zachowała się przyzwoicie.

01.07.2021

Służby będą mogły blokować e-doręczenia pod pretekstem czynności operacyjno-śledczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Klient pana Kowalskiego jest na bakier z prawem, więc Kowalski może nie dostać adresowanych do niego e-przesyłek z urzędów. Choć brzmi to zgoła nieprawdopodobnie, taka możliwość w ocenie ekspertów znalazła się w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Mało tego, nowe uprawnienie dostały wszystkie służby - począwszy od policji, poprzez ABW, po Krajową Administrację Skarbową.

01.07.2021

Mecenas Agata Kowalska z tytułem Filantropa Krakowa

Prawnicy

Radca prawny Agata Kowalska, partner w kancelarii Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy i wiceprezeska Stowarzyszenia Piękne Anioły otrzymała tytuł Filantropa Krakowa "Za najciekawszą formę i efektywność filantropii". Nagrodę przyznano jej m.in. za propagowanie ideę pomocy dzieciom z uboższych rodzin.

30.06.2021

17-latek rzucił kamieniem w 3-latka - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

3-latek odniósł poważne obrażenia, a nastolatek został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Sąd zasądził też od niego zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. zł. Prokurator Generalny w kasacji wskazał, że kara jest zbyt niska, bo sprawca działał celowo, kamień rzucił w grupę dzieci i mógł przewidzieć, że naraża je niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

30.06.2021

Od 1 lipca rejestr notarialny łączy się z sądowym

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Od 1 lipca ma nastąpić połączenie systemu Centralnego Rejestru Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Jak wyjaśnia Prawo.pl Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej, od tego dnia wypis aktu notarialnego, np. umowa spółki, która ma być zarejestrowana, nie będzie już przekazywany do sądu w postaci papierowej.

30.06.2021

"Nowi" sędziowie przechodzą do "starych" izb - czy potrzebne są roszady w SN

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich miesiącach sześciu sędziów z Izb Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej zostało przeniesionych do Izby Karnej i Cywilnej. Rzecznik SN tłumaczy to zaległościami w "starych" izbach i próbą wsparcia orzekających w nich sędziów. Ci ostatni uważają jednak, że może się za tym kryć przygotowanie do likwidacji "nowych" izb, ale też do wyboru prezesa Izby Cywilnej.

30.06.2021

Izbie Cywilnej SN nie udało się wybrać prezesa. Prof. Manowska oburzona

Prawnicy

We wtorek 29 czerwca 2021 r. odbyły się dwa Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Pierwsze Zgromadzenie przyjęło informację roczną z działalności Izby Cywilnej za rok 2020. Przedmiotem drugiego Zgromadzenia był wybór trzech kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej, ale obrady odroczono.

29.06.2021

E-doręczenia coraz bliżej, adwokaci piszą do ministerstwa

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” wystąpiło właśnie do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniami dotyczącymi przygotowania portalu informacyjnego sądu do zbliżającego się wejścia w życie przepisów dotyczących e-doręczeń. To efekt m.in. niedawnej odpowiedzi z wrocławskiego sądu na pytania jednej z adwokatek, że prace nad dostosowaniem portalu trwają i mogą potrwać jeszcze co najmniej kilka tygodni.

29.06.2021

Wniosek o uzasadnienie do sądu, ale nie do drugiej strony - sądy zwracają pisma

Wymiar sprawiedliwości

Część pełnomocników, którzy złożyli wnioski o uzasadnienie wyroku, ale nie przesłali odpisu drugiej stronie, zostało zaskoczonych ich zwrotem z powodu braku formalnego. Choć praktyka nie dotyczy sądów w całym kraju, przykłady płyną już m.in. z Konina, Rzeszowa i Warszawy. Co więcej, pytanie w tej sprawie trafiło do Sądu Najwyższego. Sądy tłumaczą się tym, że uzasadnienie jest obecnie konieczne przy apelacji.

29.06.2021

Greenberg Traurig zwycięzcą nagrody Kancelarii Roku 2021 Women in Business Law Awards w Polsce

Rynek

Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Greenberg Traurig otrzymało prestiżową nagrodę Kancelarii Roku 2021 w Polsce przyznaną w rankingu Euromoney Legal Media Group “Women in Business Law Awards 2021 Europe”. Chodzi o uhonorowanie kancelarii, które rozwijają nowatorskie inicjatywy wspierające różnorodność płciową, a także prawniczki aktywne w sektorze usług prawnych.

28.06.2021

Dentons doradza Globe Trade Centre przy emisji zielonych obligacji

Rynek

Kancelaria Dentons doradzała Globe Trade Centre (GTC) przy pierwszej emisji niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 milionów euro. Termin wykupu obligacji przypada na 23 czerwca 2026 r. Wysokość odsetek jest stała i wynosi 2,25 proc. w skali roku.

28.06.2021

Krakowskie Zeszyty Sądowe po 30 latach zakończyły działalność

Wymiar sprawiedliwości

Miesięcznik Krakowskie Zeszyty Sądowe, zawierający tezy orzeczeń dotyczących spraw karnych, bieżącą legislację i m.in. biogramy sędziów, wychodził nieprzerwanie od 1991 roku. Decyzję o zawieszeniu działalności podjęło nowe kierownictwo krakowskiej apelacji, a twórcy zeszytów zdecydowali, że w takim razie czas na jej zakończenie.

28.06.2021

Mobbing sądów nie oszczędza, pracownicy mówią dość

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Najciemniej pod latarnią, więc i w sądach, stojących na straży prawa, coraz częściej zdarzają się sytuacje, które pracownicy określają jako mobbing lub dyskryminację. Co więcej - jak mówią - o prawa pracownicze walczy się tu zdecydowanie trudniej, bo brakuje regulaminów, szkoleń i przeświadczenia, że można wygrać. A sprawy nie ułatwiają braki kadrowe i pandemiczne zaległości.

28.06.2021