Populizm penalny kwitnie w najlepsze

Prawo karne

Za jazdę po pijanemu grozi wkrótce wyłącznie kara więzienia, zaś rok po wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego - utrata samochodu. Zaostrzanie kar następuje często po jednym, głośnym czy brutalnym zdarzeniu i prowadzi niekiedy do absurdów - takich jak zrównanie odpowiedzialności za kradzież impulsów telefonicznych z gwałtem. Populizm penalny jest sprzeczny z Konstytucją - uważa prof. Włodzimierz Wróbel.

30.07.2022

Polska policja powinna korzystać z Reguł Mendeza - uważa RPO

Policja

Istnieje potrzeba upowszechnienia wiedzy na temat tzw. Reguł Mendeza, dotyczących prowadzenia przesłuchań osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy państwowych - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o opublikowane 17 maja 2021 r. zasady, międzynarodowe wytyczne odnoszące się do sposobu prowadzenia rozmów dochodzeniowo-śledczych i wywiadowczych oraz zbierania informacji przez przedstawicieli władzy publicznej.

29.07.2022

Sądy utknęły na testach bezstronności - problemy ze stosowaniem i pouczaniem stron

Wymiar sprawiedliwości

Chaos, tak w skrócie można opisać to, co dzieje się w sądach, w związku z przepisem umożliwiającym zbadanie bezstronności sędziego. Nowe narzędzie już "wyczyściło" wokandy w Sądzie Najwyższym, a w sądach powszechnych trwa analiza, czy i jak pouczać strony. Adwokaci i radcy prawni gorączkowo przygotowują wnioski dotyczące starych spraw, bo na ich złożenie - zgodnie z przepisem przejściowym - mieli 14 dni od wejścia w życie zmian, więc tylko do 29 lipca.

29.07.2022

Wynagrodzenia sędziów i referendarzy - w nowym roku planowane zgodnie z ustawą

Wymiar sprawiedliwości

Związki zawodowe pracowników sądów i prokuratur już postulują, by w 2023 r. nastąpił wzrost ich wynagrodzeń o 20 proc. O przyszły budżet i swoje wynagrodzenia obawiają się też m.in. sędziowie i referendarze. Ministerstwo Sprawiedliwości pytane przez Prawo.pl zapewnia jednak, że podczas prac nad przyszłorocznym budżetem naliczanie wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, asesorów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku i ich rodzin, odbywa się zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

29.07.2022

„Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego” - nowa odznaka Ministra Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ustanowienia honorowej odznaki „Za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości”, która ma być opatrzona napisem „MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU” oraz maksymą „NEMINEM CAPTIVABIMUS NISI IURE VICTUM EST”, czyli „Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego”. Prace nad rozporządzeniem mają zakończyć się w III kwartale tego roku.

28.07.2022

W Kodeksie karnym łagodniej za narażenie na wirus HIV, chyba że chodzi o kilka osób

Wymiar sprawiedliwości

Za umyślne bezpośrednie narażenie innej osoby na zarażenie wirusem HIV będzie teraz grozić do 5 lat pozbawienia wolności, czyli tyle ile za narażenie na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu - choćby COVID. Zmianę przewiduje nowela Kodeksu karnego, którą na początku sierpnia zajmie się Senat. Co ważne, w przypadku kilku pokrzywdzonych, zagrożenie wzrośnie do 10 lat.

28.07.2022

Prof. Manowska protestuje przeciwko ostrym słowom sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przechodzenie sędziów ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do innych Izb budzi wiele emocji. Najczęściej negatywnych. Sędziowie wybrani przed grudniem 2017 r. przez Krajową Radę Sądownictwa krytykują zmiany. Pierwsza Prezes prof. Małgorzata Manowska w najnowszym oświadczeniu wyraziła oburzenie brakiem powściągliwości i taktu niektórych sędziów wypowiadających się w mediach.

27.07.2022

Pięcioro sędziów zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej pozostanie w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sześciu sędziów Sądu Najwyższego z 11 orzekających wcześniej w zlikwidowanej Izbie Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. Zatem w czterech pozostałych Izbach - Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Izbie Karnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izbie Cywilnej zasiądzie pięcioro sędziów.

27.07.2022

Potrzebne postępowanie? Zadecyduje Europol

Wymiar sprawiedliwości Policja

Europol zyskał nowe uprawnienia - będzie mógł zaproponować danemu państwu członkowskiemu możliwość wszczęcia postępowania przygotowawczego i przetwarzać dane osobowe w celu wsparcia takich postępowań. Więcej będzie też mógł pozyskiwać dane od osób prywatnych, a dotyczące zamieszczanych w internecie treści - np. pedofilskich czy terrorystycznych.

27.07.2022

Instytucja wyzysku poprawiona - dłuższe terminy, ale kryterium nadal nieostre

Prawo cywilne

Poszerzony katalog przesłanek, w których może być zastosowana instytucja wyzysku, również o "brak dostatecznego rozeznania" oraz wydłużenie terminów, w jakich można z niej skorzystać, dla konsumentów do sześciu lat - to główne zmiany w przepisach dotyczących wyzysku. Obowiązują już prawie miesiąc, opisujemy je również w Legal Alert.

27.07.2022

6 lat za przemoc seksualną - prokuratura wnosi apelację

Wymiar sprawiedliwości

Fotograf z Pomorza został skazany na sześć lat pozbawienia wolności za szereg czynów związanych z przemocą seksualną wobec czterech kobiet. W ocenie prokuratury kara jest rażąco niesprawiedliwa. Skierowała więc apelację, domagając się orzeczenia kary łącznej w górnej granicy ustawowego zagrożenia - czyli dwukrotnie wyższej.

27.07.2022

Dwaj sędziowie dyscyplinarni przeszli do Izby Karnej i do Izby Kontroli SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Najwyższego zasiadający do tej pory w Izbie Dyscyplinarnej - Tomasz Przesławski i Adam Roch zostali przeniesieni do innych izb SN. Pierwszy z nich do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, drugi, były prokurator, do Izby Karnej. Jest to zresztą już trzecia osoba, która zasiliła Izbę Karną, opuszczając likwidowaną Izbę.

26.07.2022

Ustawa blankietowa, przeludnienie - opinia NRA ws. skarg pacjentów KOZZD do ETPC

Prawnicy

Bezterminowe pozbawienie wolności na podstawie blankietowej ustawy, warunki przebywania w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie gorsze niż w przypadku jednostek penitencjarnych i... nieprzestrzegane, a dodatkowo problem przeludnienia - to problemy, na które w swojej opinii skierowanej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zwraca uwagę Naczelna Rada Adwokacka.

26.07.2022

Plakat na Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej - jest skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył postępowania przeciwko mężczyźnie, który 1 sierpnia 2020 r. umieścił na Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej plakat z - według prokuratury - wulgarnym gestem. Wskazał przy tym, że takie zachowanie to realizacja prawa do wyrażania własnych, krytycznych poglądów w sprawach publicznych. Prokurator Generalny skierował teraz do SN skargę nadzwyczajną.

26.07.2022

Potrzebna szybka ingerencja Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN

Wymiar sprawiedliwości

Tymczasowo powołana pięcioosobowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN może podejmować decyzje tylko jednoosobowo. Na razie orzeczenia wydaje jedynie sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz. Są już planowane posiedzenia "trójkowe" na wrzesień. Tu poważną barierą dla sprawności orzekania może stać się tzw. test niezawisłości sędziego. A teraz interwencja Sądu Najwyższego powinna być błyskawiczna.

26.07.2022

Od meczów Ligi Mistrzów do przetargów na odbudowę. Tak współpracują polscy i ukraińscy prawnicy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Ukraina

Piłkarze Szachtara Donieck i Dynama Kijów zagrają mecze pucharowe na polskich stadionach, a kijowska uczelnia medyczna przeniesie działalność na Śląsk. W takich przypadkach nie obejdzie się bez współpracy polskich i ukraińskich prawników. Zresztą ci ostatni mają w Polsce sporo pracy także przy mniej spektakularnych sprawach dotyczących uchodźców.

26.07.2022

Obywatel zapłaci notariuszowi za wpis do księgi wieczystej, a za reformę zapłacą... sądy

Zamówienia publiczne

15 mln złotych - tyle w myśl oceny skutków reformy umożliwiającej notariuszom wpis hipotek do ksiąg wieczystych i wydawanie nakazów zapłaty ma kosztować wprowadzanie zmian w życie. Środki te, jak doprecyzowano w trakcie opiniowania, mają pochodzić z części budżetu przeznaczonej na sądy, co już niepokoi pracowników sądów. Tym bardziej że źródłem ponad 4 mln zł na szkolenia notariuszy ma być pula przeznaczona na sądowe wydatki osobowe.

26.07.2022

Kryzys gazowy może dotknąć i więzienia - będą zmiany w rozporządzeniu

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by jednostki penitencjarne nie podlegały ograniczeniom w dostawach gazu ziemnego w przypadku wprowadzenia 12 stopnia zasilania. Numer 12 oznacza całkowite zakręcenie kurka, m.in. w sytuacji gdy zagrożone jest bezpieczeństwo paliwowe państwa lub występują zakłócenia w dostawie gazu ziemnego.

26.07.2022

Sędzia Witkowski przechodzi z Izby Dyscyplinarnej do Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Karnej Sądu Najwyższego będzie zasiadał przeniesiony ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej sędzia Ryszard Witkowski. Sędzia ten nie zastosował się do uchwały trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2020 r. i do zabezpieczeń wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aby zawiesić orzekanie, gdyż Izba nie jest sądem.

25.07.2022

Jesień w sądach pod znakiem protestów - związkowcy już się szykują

Wymiar sprawiedliwości

Postulaty płacowe pracowników sądów, prokuratury i Instytutu Ekspertyz Sądowych spełniono w bieżącym roku jedynie w marginalnym zakresie - piszą do ministra sprawiedliwości Krajowa Rada Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury. Domagają się jeszcze w tym roku podwyżek sięgających 12 proc., a w 2023 r. - 20 procent.

25.07.2022