Projekt zmian rozporządzenia znalazł się już w wykazie prac legislacyjnych rządu. Prace nad nim zakończyć się mają w III kwartale 2022 r., czyli jeszcze przed sezonem grzewczym. MS przypomina przy tym, że zgodnie z aktualnie obowiązującą regulacją rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lutego 2021 r. w sprawie sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 549), jednostki organizacyjne Służby Więziennej podlegają ograniczeniom w dostawach tego paliwa w przypadku wprowadzenia dwunastego (ostatniego) stopnia zasilania.

Czytaj: Skazany miga się od więzienia - policja zatrzyma, albo będzie list gończy >>

Osadzony też człowiek - ma prawo do ogrzewania i ciepłej kąpieli

Resort podkreśla, że zgodnie z art. 102, 109 i 110 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy, osobom osadzonym w jednostkach penitencjarnych należy zapewnić w szczególności odpowiednią do pory roku temperaturę pomieszczeń, odpowiednie warunki higieny oraz co najmniej jeden gorący posiłek, zgodnie zaś z par. 31 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności oraz par. 36 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania, osoby skazane i tymczasowo aresztowane korzystają z ciepłej kąpieli, a osadzonym kobietom przysługuje prawo skorzystania co najmniej raz dziennie z ciepłej wody.

 

 

- Realizacja wyżej wymienionych uprawnień osadzonych w jednostkach penitencjarnych, które są przyłączone do sieci gazowych, w przypadku ogłoszenia ograniczeń w poborze gazu ziemnego w 12 stopniu zasilania, będzie niemożliwa, co może się przełożyć na powstanie zagrożenia bezpieczeństwa osób pozbawionych wolności, a także funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej pełniących służbę/zatrudnionych w tych jednostkach - uzasadnia.

 

Co ma się zmienić?

Proponuje więc zmianę rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lutego 2021 r. w sprawie sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego. Chodzi o rozszerzenia katalogu podmiotów niepodlegających ograniczeniom w dostawach gazu ziemnego w przypadku wprowadzenia 12 stopnia zasilania, o jednostki organizacyjne Służby Więziennej.

Co ważne ograniczenia wprowadza Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw energii i polegają na ograniczeniu maksymalnego godzinowego i dobowego poboru gazu ziemnego (w 12 stopniu do zera). Ograniczenia wprowadzane są w sposób, który ma zapewnić bezpieczne funkcjonowanie systemu gazowego oraz gwarantuje bezpieczeństwo osób, oraz uniknięcie ryzyka uszkodzenia lub zniszczenia obiektów technologicznych przez umożliwienie odbiorcom dostosowania działania ich instalacji gazowych do zmniejszonego poboru gazu ziemnego.

Ograniczenia mogą być wprowadzone w przypadku:

  • zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa;
  • nieprzewidzianego wzrostu zużycia gazu ziemnego przez odbiorców;
  • wystąpienia zakłóceń w przywozie gazu ziemnego;
  • awarii w sieciach operatorów systemów gazowych;
  • zagrożenia: bezpieczeństwa funkcjonowania sieci gazowych, bezpieczeństwa osób, wystąpienia znacznych strat materialnych, konieczności wypełnienia przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań międzynarodowych.