Sprawę analizował Departament Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej. Apelację skierowała Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Południe. Oskarżony mężczyzna, przedstawiając się jako fotograf, proponował upatrzonym uprzednio na terenie Gdańska i innych okolicznych miejscowości kobietom, wykonywanie profesjonalnych zdjęć. Utwierdzał je w przekonaniu, że jest fotografem modelingu, jednej z kobiet zaproponował nawet zatrudnienie w charakterze asystentki, a także pomoc w uzyskaniu wizy. Wykorzystując pozyskane w ten sposób zaufanie kobiet, podczas sesji zdjęciowych, nakłaniał je do zdejmowania poszczególnych części garderoby, a następnie stosując przemoc i groźby doprowadzał je wielokrotnie do obcowania płciowego.
Czytaj: Gwałty będą zagrożone wyższymi karami, za nagrywanie zgwałcenia nawet 20 lat więzienia >>
Czytaj też: Zbieg przepisów: zgwałcenie i seksualne wykorzystanie bezradności >>>
Przemocowe zachowania wobec 4 kobiet
W toku podjętych w śledztwie czynności ujawniono, że Adam Sz. w okresie od sierpnia 2011 do czerwca 2015 roku dopuścił się czynów związanych z przemocą seksualną w stosunku do czterech kobiet. Mechanizm jego działania polegał na zastraszeniu i całkowitym podporządkowaniu sobie pokrzywdzonych. Jedną z nich dodatkowo oskarżony nakłonił do założenia firmy modelingowej, którą mieli prowadzić wspólnie, a następnie do zaciągnięcia przez nią szeregu zobowiązań finansowych, zakupu urządzeń elektronicznych na łączną kwotę 13 tysięcy złotych. W tym przypadku również - jak wskazano - uzależnił ją ekonomiczne i stosował wobec niej przemoc, wielokrotnie doprowadzając ją do obcowania płciowego.
Czytaj też: Molestowanie seksualne - patologia zachowań, patologia zarządzania >>>
Wyrok w tej sprawie zapadł 27 kwietnia 2022r. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku uznał winę oskarżonego w odniesieniu do wszystkich zarzuconych czynów i wymierzył mu karę łączną w wysokości 6 lat pozbawienia wolności. Uzasadniając wymiar kary wskazał na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynów dokonanych przez oskarżonego i długi czas trwania przestępczych zachowań.
Kara rażąco niska i niesprawiedliwa
Prokurator zakwestionował powyższy wyrok w zakresie orzeczenia o karze, oceniając jej wymiar za rażąco niesprawiedliwy, i nie odzwierciedlający w należyty sposób stopnia społecznej szkodliwości przypisanych oskarżonemu wyrokiem czynów. W apelacji podniesiono, że sąd mimo dostrzeżenia szeregu okoliczności obciążających oskarżonego nie wziął ich w adekwatny sposób pod uwagę, wymierzył bowiem karę oscylującą w dolnej granicy ustawowego zagrożenia.
Wskazano, że bezsporne są okoliczności, z których wynika, że oskarżony działał z premedytacją, przez długi okres czasu, stosując różne formy podstępu i przemocy wobec kilku pokrzywdzonych kobiet, czego następstwem były dotkliwe skutki dla zdrowia psychicznego i dalszego egzystowania każdej z nich. Dodano, że to powinno znaleźć odzwierciedlenie w zdecydowanie surowszym wymiarze kary. Zaznaczono również, że sąd I instancji nie uwzględnił także motywacji oskarżonego oraz jego właściwości czy warunków osobistych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.