Do 14 lipca br. Ryszard Witkowski orzekał w Izbie Dyscyplinarnej. Przeniesienie dokonało się na skutek złożenia oświadczenia o pozostaniu i orzekaniu w Sądzie Najwyższym (w trybie art. 10 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw).
Czytaj: Iustitia chce dyscyplinarek dla sędziów Izby Dyscyplinarnej >
Tryb przechodzenia do innych Izb
W tym tygodniu mija termin na podjęcie decyzji o przejściu w stan spoczynku lub pozostaniu w SN przez sędziów Izby Dyscyplinarnej.
Według nowelizacji w terminie siedmiu dni od dnia przedstawienia propozycji przez Pierwszą Prezes przeniesienia na stanowisko w Izbie Cywilnej, Izbie Karnej, Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych albo Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, sędzia składa oświadczenie o wyrażeniu zgody albo o niewyrażeniu zgody na przeniesienie na stanowisko określone przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
Złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przeniesienie na stanowisko określone przez Pierwszego jest równoznaczne z przeniesieniem sędziego Sądu Najwyższego na to stanowisko z dniem następującym po dniu złożenia oświadczenia. I w tym wypadku sędzia Witkowski objął urząd 23 lipca.
Sędzia Witkowski orzekał w Izbie Dyscyplinarnej przeszło trzy lata i orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów, mimo podjętej uchwały. Wcześniej był prokuratorem wojskowym.
Orzekanie wbrew uchwale
W lutym 2020 roku wraz Adamem Tomczyńskim, orzekając w sprawie sędziego Sądu Rejonowego Pawła Juszczyszyna, nie powstrzymali się od wykonywania czynności sędziowskich, wbrew uchwale trzech połączonych Izb SN z 20 stycznia 2020 roku. Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" skierowało w tej sprawie zarzuty jakie do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego.
Ponadto sędzia Witkowski rozpoznawał zażalenie zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego pomimo, że nie przysługiwało mu takie zażalenie. Dlatego że art. 131 par. 4 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych w związku z art. 130 par. 2 ustawy o ustroju sądów powszechnych wynika, że może on składać zażalenie tylko wtedy, gdy zawieszoną osobą był prezes sądu.
Prezes Izby Karnej Michał Laskowski do tej pory nie powoływał tzw. mieszanych składów, tj. sędziów powołanych przed grudniem 2017 r. i po nowelizacji SN. I zapowiada, że utrzyma te linię.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.