Nowa ulga w PIT nie obniży kosztów zatrudnienia ludzi młodych

PIT

Zwolnienie podatkowe dla osób do ukończenia 26. roku życia dyskryminuje ludzi z uwagi na wiek i wykształcenie. Stanowić będzie też ograniczenie w dostępie do pracy ‒ mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze. Jego zdaniem, może to rodzić patologie i rynek fikcyjnych pracowników do nabijania kosztów przedsiębiorcom.

19.07.2019

IP BOX: Liczy się kreatywność, a nie rutynowe działanie

CIT PIT

Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Wystarczy, że przedsiębiorca we własnym zakresie, w ramach prowadzonych prac, opracowuje nowe lub ulepszone produkty.

18.07.2019

Firmy nie wiedzą, jak rozliczać Ukraińców

PIT Podatki międzynarodowe

Firmy nie wiedzą, jak rozliczać dochody wypłacane pracownikom z Ukrainy. Najnowsze interpretacje potwierdzają, że jeśli zatrudniony złoży oświadczenie, że mieszka w Polsce i tutaj jest jego ośrodek interesów życiowych, będzie można potraktować go jak Polaka i zastosować krajowe przepisy. Duże znaczenie ma też długość pobytu Ukraińca w Polsce.

17.07.2019

Prywatna rozmowa ze służbowej komórki bez podatku

PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że pracownik, który od czasu do czasu odbędzie prywatną rozmowę ze służbowego telefonu komórkowego, nie otrzymuje dodatkowego przychodu. Pracodawca nie musi pobierać od niego podatku. Ważne, aby na fakturze pojawiał się stały abonament.

16.07.2019

Firmy muszą sprawdzać, czy ich kontrahenci mają warunki do prowadzenia biznesu

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Płatnicy dokonujący płatności podlegających podatkowi u źródła mają obowiązek dochowywania należytej staranności. W praktyce sprawia to jednak wiele trudności. Trzeba sprawdzać m.in. to, czy kontrahent ma wystarczające środki do prowadzenia biznesu – pisze Iwona Krzemińska, ekspert w zespole ds. podatku CIT w KPMG w Polsce.

15.07.2019

Senat za zerowym PIT-em dla młodych

PIT

Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Senat nie zgłosił poprawek do ustawy. Ma ona obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.

12.07.2019

NSA: Wygrana handlowca w konkursie to przychód z działalności

PIT

Jeżeli spółka organizuje akcję niespełniającą wymogów przypisanych konkursowi, to otrzymane przez uczestników wygrane nie stanowią przychodu z konkursu. Wartość nagród uzyskiwanych przez osoby, które wykonują na rzecz spółki czynności w ramach firmy, stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności. Potwierdził to NSA.

11.07.2019

Niższy podatek za promowanie w grach polskiej kultury

CIT PIT

Już wkrótce niektórzy twórcy gier komputerowych zyskają ulgę w podatku dochodowym. Warunkiem będzie przejście specjalnego testu kulturowego. Organy podatkowe będą natomiast zajmowały się analizą smoków, rusałek i innych postaci występujących w grach. Przepisy mają być uchwalone przed końcem 2019 roku.

11.07.2019

Płatności dla zagranicznych kontrahentów - do zgłoszenia fiskusowi

CIT PIT VAT

We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również ich numery rachunków bankowych. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym, chyba, że o płatności powiadomi się skarbówkę w ciągu trzech dni. Problem w tym, że rejestr będzie zawierał informacje tylko o polskich rachunkach.

11.07.2019

NSA: Rabat od Allegro to nie przychód, więc podatku nie ma

PIT

Realizacja rabatu przyznanego użytkownikom w ramach akcji promocyjnych organizowanych lub współorganizowanych przez internetową platformę zakupową nie stanowi przychodu dla uczestników akcji promocyjnych. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatku dochodowego nie trzeba więc płacić.

10.07.2019

Przedsiębiorca może się uczyć – fiskus zaczyna zmieniać zdanie

PIT

Przez długi czas skarbówka twierdziła, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na edukację. Jej zdaniem był to wydatek osobisty. Najnowsze interpretacje na szczęście potwierdzają zmianę tego niekorzystnego dla podatników podejścia. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.

10.07.2019

Nowa skala podatkowa i niższy PIT od stycznia 2020 roku

PIT

Rząd chce obniżyć stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 do 17 proc. Pracownicze koszty uzyskania przychodów mają natomiast wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. Projektem nowelizacji Rada Ministrów zajmie się jeszcze w lipcu.

09.07.2019

Ulga na badania i rozwój ciągle mało popularna

CIT PIT

Organy podatkowe rozpoczęły weryfikację, czy firmy, które skorzystały z odliczenia ulgi na badania i rozwój, faktycznie miały do tego prawo. Fiskus sprawdza m.in. ewidencję czasu pracy i koszty kwalifikowane wykazane w księgach rachunkowych. Rozliczanie ulgi ciągle nie jest jednak wykorzystywane w pełni.

09.07.2019

Skarbówka chce podatku od małżonków, którzy złożyli wspólny PIT

PIT

Urzędy skarbowe wysyłają wezwania do zapłaty podatku dochodowego osobom, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem. Dzieje się tak, bo system e-PIT każdego z nich rozliczył osobno, a urzędnicy nie wprowadzili jeszcze do bazy zeznań rocznych złożonych w wersji papierowej. Eksperci ostrzegają, by nie pozostawiać wezwań bez wyjaśnień

08.07.2019

Obniżenie limitu płatności gotówkowych ma służyć dalszemu uszczelnianiu VAT

PIT VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów prowadzi analizy dotyczące obniżenia limitu płatności gotówkowych, by jeszcze efektywniej uszczelnić system podatkowy. MF powołuje się na przykłady Włoch i Francji, gdzie limit płatności gotówkowych wynosi tysiąc euro, a w Polsce jest to 15 tys. złotych.

06.07.2019

Sejm uchwalił ustawę o zerowym PIT dla osób do 26 roku życia

PIT Prawo gospodarcze

Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Uchwalona w czwartek wieczorem nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.

04.07.2019

Samorządowcy walczą o rekompensatę utraconych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT

Tylko w 2019 roku nowe zwolnienie podatkowe w PIT dla młodych ma kosztować budżet państwa 950 mln zł – w tym 474 mln zł to ubytek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak szacuje MF, od przyszłego roku do budżetów samorządów wpłynie ponad miliard złotych mniej.

04.07.2019

Albo zwolnienie z PIT, albo wspólne rozliczenie

PIT

Rodzice samotnie wychowujący uczące się dzieci, np. studentów do 25 roku życia, stracą prawo do wspólnego rozliczenia się z nimi, jeśli ich dzieci wybiorą nowe zwolnienie w PIT dla osób młodych i zarobią więcej niż 3089 złotych. To już przesądzone - Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę w projekcie ustawy, który trafił już do Sejmu.

04.07.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to problem dla płatników

PIT

Pracodawcy jako płatnicy będą mieli problem z ustaleniem, od kiedy mają naliczać zaliczki na podatek dochodowy pracowników, którzy ukończą 26 lat i stracą prawo do zwolnienia podatkowego. Projektowany przepis mówi o zwolnieniu podatkowym do ukończenia 26. roku życia, ale można go interpretować wąsko i szeroko

03.07.2019

Podatek u źródła - ministerstwo zapomniało o podatnikach PIT?

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nie milkną echa odroczenia do stycznia 2020 roku obowiązku stosowania nowych zasad pobierania podatku u źródła. Problem w tym, że rozporządzenie MF dotyczy tylko podatników CIT. Oznacza to, że należności wypłacane osobom fizycznym, od lipca 2019 roku trzeba już rozliczać według nowych zasad.

03.07.2019