Uczeń z Ukrainy zda egzamin z języka, którego uczył się najdłużej

Zarządzanie oświatą

Uczniowie z Ukrainy są obowiązani przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego uczyli się w szkole w Polsce w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. MEiN zauważyło, że nie zawsze jest to język, którego uczyli się najdłużej i zmienił to rozporządzeniem. Akt prawny opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

24.10.2022

Edukacja równościowa pod znakiem zapytania - lekcje z organizacjami po zaopiniowaniu przez kuratora

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji wraca do pomysłu opiniowania przez kuratora oświaty konspektów zajęć przeprowadzanych przez organizacje społeczne. Choć - podobnie, jak poprzednio - tłumaczy, że celem tej zmiany jest zwiększenie praw rodziców, w praktyce oznacza to ograniczenie ich praw i - najprawdopodobniej - wykluczenie organizacji i poglądów, z którymi obecnemu rządowi nie po drodze.

22.10.2022

Prof. Konarzewski nowym prezesem PAN

Zarządzanie oświatą

Prof. Marek Konarzewski będzie nowym prezesem Polskiej Akademii Nauk – zdecydowali w czwartek w głosowaniu zebrani w Warszawie członkowie Zgromadzenia Ogólnego PAN. Prof. Konarzewski funkcję będzie pełnił przez cztery lata, do 2026 r. Zastąpi na tym stanowisku prof. Jerzego Duszyńskiego.

21.10.2022

Lepiej panować nad szkolnym profilem w mediach społecznościowych

Zarządzanie oświatą

Dyrektor powinien zadbać o to, by treści udostępniane w szkolnych mediach społecznościowych były zgodne z prawem. Powinien zweryfikować, kto odpowiada za profil szkoły, jakie treści tam udostępnia i jak wygląda proces ich autoryzacji - mówiła dr Marlena Sakowska-Baryła podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.

21.10.2022

Brak pieniędzy i niestabilne przepisy największymi wrogami dyrektora szkoły

Zarządzanie oświatą

Przeważająca większość dyrektorów szkół negatywnie ocenia zmiany w prawie oświatowym. Uważa, że są słabej jakości, wprowadza się je zbyt szybko i bez konsultacji ze środowiskiem oświatowym - mówiła Eżbieta Piotrowska-Albin, pełnomocnik ds. Rozwoju Edukacji w Wolters Kluwer Polska, podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w środę w Warszawie.

19.10.2022

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Super Dyrektorem Szkoły została Wiesława Dziklińska ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego, a tytuł Super Dyrektora Przedszkola otrzymała Bożena Kochanowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu. Wyniki ogłoszono w środę podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.

19.10.2022

Edukacja włączająca - wśród rówieśników i w społeczności lokalnej

Zarządzanie oświatą

Nowe standardy kształcenia nauczycieli specjalistów, narzędzia do badań przesiewowych oraz centra koordynujące pomoc dla uczniów - to pomysły resortu edukacji na rzecz podnoszenia jakości kształcenia uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. Przedstawiła je podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój Elżbieta Neroj, zastępca dyrektora wychowania i edukacji włączającej w MEiN.

19.10.2022

MEiN: Przedszkolak też ma prawo do wakacji

Zarządzanie oświatą

To rodzice są odpowiedzialni za wychowanie i zapewnienie opieki swoim dzieciom. W opinii MEiN dzieci – także w przedszkolu – powinny mieć wakacje. Powinny mieć prawo do odpoczynku od codziennej rutyny, do czasu spędzanego poza placówką przedszkolną - wskazuje resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską.

19.10.2022

Albo żłobkowicz, albo przedszkolak - realizacja podstawy niezbędna, by otrzymywać dotację

Zarządzanie oświatą

Niepubliczna placówka namawia rodziców do przeniesienia dziecka ze żłobka do przedszkola - bywa jednak, że ma ono jedynie charakter pozorny, bo dziecko nie ma takich zajęć, jak mają pozostałe przedszkolaki. Jak wskazują eksperci taka praktyka jest niezgodna z prawem, kwalifikuje się na powiadomienie organu nadzoru pedagogicznego lub kwestionowanie prawa do dotacji.

18.10.2022

MEiN: Samorządowców musi być stać na ogrzewanie szkoły

Zarządzanie oświatą

Jeżeli jakikolwiek samorządowiec będzie nadal mówił, że nie stać go na ogrzanie szkoły, to znaczy, że jest kiepskim gospodarzem i nie nadaje się do tego, żeby zarządzać gminą – powiedział w piątek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Zapowiedział, że resort będzie reagował na takie przypadki.

14.10.2022

RPO interweniuje ws. dopłat do ciepła i prądu

Zarządzanie oświatą

Do RPO nieustannie napływają sygnały zaniepokojonych obywateli, obawiających się drastycznego wzrostu kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym. Obawy te w zasadzie są niezależne od stosowanego źródła ogrzewania. Powtarzającym się elementem są bowiem zastrzeżenia co do sposobu wdrażania państwowych programów, mających na celu ograniczenie kosztów ogrzewania.

13.10.2022

MEiN podaje profil absolwenta: Nowoczesny patriota

Zarządzanie oświatą

Szef resortu edukacji i nauki wziął udział w środę w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Błysk" w Paradyżu. Uczeń i absolwent polskiej szkoły to musi być młodzieniec, który jest niezwykle nowoczesny. Niezwykle otwarty na nowinki technologicznie, ale jednocześnie nowoczesny polski patriota – mówił podczas spotkania.

12.10.2022

Czarnek: Zaproszenie do rozmów to hucpa w wykonaniu ZNP

Zarządzanie oświatą

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w niedzielę, że wysłane zostało pisemne zaproszenie do miasteczka edukacyjnego dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Jeżeli nie skorzysta z zaproszenia, 15 października my podejdziemy pod siedzibę MEiN – zapowiedział Broniarz.

11.10.2022

Protest nauczycieli: ZNP uruchamia miasteczko edukacyjne

Zarządzanie oświatą

Miasteczko to inicjatywa ZNP w ramach trwającej akcji protestacyjnej ws. narastających problemów edukacji. Jest efektem współpracy z Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Forum Związków Zawodowych, rodzicami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz edukacji.

05.10.2022

Raport RPD: Dzieci optymistyczniej oceniają szkołę niż ich rodzice

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Co piąty uczeń negatywnie ocenia swoją szkołę. To lepiej niż ich rodzice - z funkcjonowania oświaty niezadowolonych jest aż połowa rodziców uczniów. Matki są większymi pesymistkami niż ojcowie, nie ma zaś przy takich ocenach większego znaczenia miejsce zamieszkania rodziców, ich wiek czy status materialny.

04.10.2022

Instytuty też objęte ochroną przed podwyżkami cen prądu

Zarządzanie oświatą

Ochroną przed podwyżką cen prądu zostaną objęci odbiorcy wrażliwi, w tym podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki. Będą to zarówno uczelnie, jak i instytuty - poinformował resort nauki. Minister zapewnił, że rachunki za prąd w uczelniach będą wielokrotnie niższe niż te, które są obecnie oferowane przez firmy energetyczne.

04.10.2022

Zarząd komisaryczny za nieogrzanie szkół? Nie ma podstawy prawnej

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Minister Przemysław Czarnek zapowiada, że nieogrzewanie szkół przez samorządy i doprowadzenie do przejścia na zdalne nauczanie skończy się ustanowieniem w gminie lub powiecie rządowego komisarza. Obowiązujące obecnie przepisy to jednak wątła podstawa prawna do podjęcia takiej decyzji w tym przypadku, ale zmiany w tym zakresie ma przynieść nowa ustawa.

04.10.2022

Samorządy mają zaoszczędzić 10 proc. energii, nie wszystkie dadzą radę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Zdaniem rządu przy oszczędzaniu prądu samorządy powinny świecić dobrym przykładem. Samorządowcy wskazują, że nie da się wszystkich mierzyć jedną miarą. Oszukani czują się ci, którzy wprowadzili nowoczesne technologie, bo jak twierdzą, nie są w stanie oszczędzić wymaganych 10 proc. energii. Ręce załamują ci, którzy oszczędzać nie mają na czym i nie mają za co inwestować w oszczędzanie.

04.10.2022

Dopłaty na podręczniki dla niepełnosprawnych uczniów

Zarządzanie oświatą

Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025.

03.10.2022

Mimo zapowiedzi, na razie bez zmian ws. zwolnień z WF

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, semestralne czy dłuższe, będą uznawane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny - zapowiadał w czasie wakacji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Miała to być recepta na rosnącą liczbę zwolnień z lekcji wychowania fizycznego w szkołach - na razie jednak przepisy nie uległy zmianie.

01.10.2022