- Nas nie interesuje to, że cena energii w Polsce jest tańsza, niż w innych krajach. Nas interesują rachunki, które będzie można zapłacić z pieniędzy, które są przekazywane z budżetu państwa. Taką gwarancję daję z tego miejsca wszystkim uczelniom w Polsce – podkreślił. Zapewnił, że uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa.

Czytaj: ​Rektorzy pytają o pieniądze na podwyżki dla pracowników uczelni>>

Obawy przed wzrostem opłat

Rektorzy i PAN obawiają się, że opłaty za energię mają wzrosnąć w kolejnych miesiącach na uczelniach i w instytutach PAN od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Romuald Zabielski ocenił w ubiegłym tygodniu, że w obliczu cen energii sytuacja instytutów PAN jest kryzysowa.

Z kolei prof. Jacek Popiel powiedział w czasie spotkania z mediami w Krakowie w ubiegłym tygodniu: - Nie tylko jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także jako przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, muszę powiedzieć, że tej skali zagrożenia funkcjonowania uczelni w Polsce do tej pory nie mieliśmy - podkreślał. Mówił to w związku z otrzymywanymi przez uczelnie nowymi umowami na dostarczanie energii elektrycznej.(ms/pap)