Nowe warunki kształcenia nauczycieli - podyplomówka nawet bez studiów

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji pracuje nad rozporządzeniem w w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Złagodzi wymogi dotyczące kształcenia nauczycieli teoretycznej nauki zawodu oraz nauczycieli języka regionalnego. Zmiany mają wejść w życie wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.

27.09.2023

"Zwolnienie" z WF również od lekarza rodzinnego

Zarządzanie oświatą

Do tego, by uczeń był zwolniony z konieczności ćwiczenia na wf, wystarczy opinia lekarza rodzinnego. Przepis rozporządzenia w tej sprawie - mimo wcześniejszych zapowiedzi resortu edukacji - nie uległ zmianie. W tym roku zmienia się natomiast podstawa programowa oraz wprowadzony zostaje wymóg zdawania testów sprawnościowych. Te jednak nie wpływają na ocenę ucznia.

27.09.2023

Wypracowanie od Chata GPT? Warto przemyśleć zmianę statutu i podejścia

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele i dyrektorzy nie powinni mieć złudzeń - uczniowie będą wykorzystywali narzędzia oparte na działaniu generatywnej sztucznej inteligencji. I to nie tylko po to, by pomóc sobie w zbieraniu danych potrzebnych do napisania pracy, ale również, by żadnej pracy nie pisać. Z tego powodu warto pomyśleć o nowych metodach nauczania i ewentualnych zmianach w statucie. Temat AI w edukacji pojawi się też podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój.

26.09.2023

ETPC odrzucił skargę maturzystów. Unieważniona matura nie narusza prawa do nauki

Zarządzanie oświatą

Kończy się sprawa maturzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego, których wyniki matur z chemii zostały w 2011 roku unieważnione ze względu na niesamodzielność. Maturzyści odwoływali się do sądu, Trybunału Konstytucyjnego i w końcu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ten odrzucił skargę, uznając, że sporne ograniczenie prawa do edukacji mogło spowodować pewną niedogodność dla skarżących, to jednak ta niedogodność nie była wystarczająca do stwierdzenia, że sama istota prawa do nauki skarżących została naruszona.

26.09.2023

Uczniowie pobierający renty rodzinne muszą do końca września złożyć dokumenty w ZUS

Dla studenta Zarządzanie oświatą

Uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy dostają rentę rodzinną po śmierci swojego rodzica, muszą pamiętać, by do końca września złożyć wniosek potwierdzający, że nadal się uczą. Jeśli zrobią to z opóźnieniem, czyli złożą dokumenty np. w październiku, to stracą rentę rodzinną za wrzesień. Nie jest konieczne coroczne przedstawianie nowej informacji o dalszej nauce, jeśli zaświadczenie nie wygasło.

15.09.2023

Prof. Męcina: Płace w budżetówce powinny wzrosnąć co najmniej o 20 proc.

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Zarządzanie oświatą

Ogromne kontrowersje w projekcie budżetu na 2024 rok wzbudza podejście rządu do wynagrodzeń w sferze budżetowej. Propozycja 6,6 proc. wzrostu płac jest niewystarczająca i oznacza dalszy realny spadek wynagrodzeń pracowników budżetówki – podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

14.09.2023

Rząd podzielony w kwestii płacy minimalnej na 2024 r. – ministrowie chcą pieniędzy na podwyżki

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Mimo że resort rodziny i polityki społecznej dał tylko siedem dni ministerstwom na zgłaszanie uwag do projektu rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej na 2024 r., to konsultacje nie zakończyły się. Związki zawodowe chcą większego jej wzrostu, a ministrowie zgodnie twierdzą, że potrzebują dodatkowych pieniędzy, bo z tych, co mają dostać, nie będą w stanie sfinansować podwyżek. Wygląda na to, że rząd sam padł ofiarą znacznych podwyżek płacy minimalnej.

12.09.2023

Trwa badanie „LEXOMETR Oświatowy” 2023

Zarządzanie oświatą

Ruszyła II edycja ogólnopolskiego badania pt. „LEXOMETR Oświatowy 2023 – wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2023/2024”. Jego celem jest poznanie kondycji oświaty wobec zmian prawnych, finansowych, zarządczych i organizacyjnych. Ankieta jest anonimowa, a duża liczba odpowiedzi pozwoli zyskać pełniejszy obraz sytuacji. Organizatorem badania jest Wolters Kluwer Polska, dostawca systemu informacji prawnej LEX oraz rozwiązań dla samorządów i oświaty.

08.09.2023

Pedagogika dumy zamiast pedagogiki wstydu - patriotyczna wycieczka dla wszystkich

Zarządzanie oświatą

Blisko 5 milionów dzieci i młodzieży, jeśli tylko szkoły będą chciały i organy prowadzące złożą wnioski, uda się w Polskę, by ją poznawać, jej piękno i kulturę - zapowiedział minister edukacji. Wszystko po to, by być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami. Pedagogika dumy, zamiast pedagogiki wstydu – mówił Przemysław Czarnek.

08.09.2023

Co trzeci rodzic uważa podstawę programową za przestarzałą

Zarządzanie oświatą

Jak wynika z raportu "Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości", 34 proc. rodziców za największy problem polskiego systemu edukacja uważa przestarzałą podstawę programową. Najczęściej zwracają na to uwagę mieszkańcy małych i średnich miast (po 45 proc. wskazań w tych grupach), osoby z wykształceniem wyższym (37 proc.) oraz zarabiający między 5000 a 6999 złotych netto miesięcznie (55 proc.).

07.09.2023

Badanie: Szkoła nie przygotowuje uczniów do potrzeb rynku pracy

Zarządzanie oświatą

Aż 79 proc. Polaków uważa, że polska szkoła nie przygotowuje uczniów do realiów rynku pracy ani do jego przyszłej wizji. Badani domagają się większej autonomii uczniów - wynika z badania „Szkoła przyszłości” przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska. Według 87 proc. badanych nauczyciel powinien mieć pewien stopień autonomii w zakresie programu nauczania. Co do wynagrodzeń nauczycieli, 52 proc. uważa je za adekwatne do ich roli, a 35 proc. za zbyt niskie.

06.09.2023

MEiN: Monitoring wizyjny zwiększa bezpieczeństwo szkół

Zarządzanie oświatą

Monitoring wizyjny zapewnia bezpieczeństwo uczniom i pracownikom oraz realizowany jest w sposób właściwy, zgodnie z przepisami prawa. Nieprawidłowości, które zostały stwierdzone podczas kontroli szkół w zakresie jego funkcjonowania, miały charakter incydentalny - odpowiada MEiN na pytanie rzecznika praw obywatelskich.

06.09.2023

Biurokracja wciąż zmorą w szkole - programy pomagają w zarządzaniu dokumentami

Zarządzanie oświatą

Jednym z postulatów strajku nauczycieli było ograniczenie biurokracji w szkole. Wciąż jednak ma się ona świetnie, a nawet coraz lepiej - zwłaszcza przez zmianę dotyczącą oceniania nauczycieli. Choć resort obiecywał, że ograniczy liczbę wymaganych dokumentów, niewiele to dało. Tym bardziej, że pewne kwestie dyrektor dokumentuje dla własnego bezpieczeństwa.

06.09.2023

Senatorowie krytycznie o tzw. Lex Czarnek 3.0

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Prowadzenie lekcji przez organizację pozarządową ma być poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii rady rodziców, rady placówki oraz poinformowaniem organu prowadzącego i kuratora oświaty - to główne założenia noweli prawa oświatowego, którą zajmie się w środę Senat. Zmiany - nazywane czasem lex Czarnek 3.0 - poparli posłowie.

05.09.2023

Czarnek: Zwiększamy subwencję oświatową, przede wszystkim z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Zwiększamy subwencję oświatową, przede wszystkim z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli. One będą nawet ponad 20-procentowe dla tych najmniej zarabiających, nie jestem pewien, czy wobec tych najlepiej zarabiających osiągniemy 20 proc,. ale będzie to na pewno kilkunastoprocentowa podwyżka, większa niż wynosi inflacja - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji.

04.09.2023

Obowiązkowa religia lub etyka? - może po wyborach

Zarządzanie oświatą

Uczeń albo pójdzie na religię, albo na etykę - trzeciej opcji, niechodzenia na żadne z tych zajęć, nie będzie - taką zmianę zapowiadał minister edukacji, miała wejść w życie od 1 września 2023 r., jednak tak się nie stanie. Szef MEiN odłożył te zmiany na półkę na etapie zawetowania przez Prezydenta drugiej wersji Lex Czarnek.

03.09.2023

Masowy exodus nauczycieli. W tym roku może zabraknąć nawet trzydziestu tysięcy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Według resortu edukacji wakaty na stanowiskach nauczycielskich nie odbiegają od corocznej normy. Inne zdanie na ten temat mają dyrektorzy szkół i samorządowcy – 1 września 2023 r. padnie kolejny smutny rekord. Sytuację ratować będą nauczyciele w wieku emerytalnym i chętni na dodatkowe godziny ponadwymiarowe.

01.09.2023

Dodatek dla nauczycieli i nowy przedmiot w podstawie programowej - zmiany w prawie od 1 września 2023

Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2023 r. zmienia się podstawa programowa - podstawy przedsiębiorczości zastąpi przedmiot biznes i zarządzanie. Zmienią się też przepisy dotyczące kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, a także Karta Nauczyciela, w której doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące oceny pracy. Rewolucję w przepisach oświatowych minister Przemysław Czarnek zapowiedział jednak dopiero na trzecią kadencję Zjednoczonej Prawicy.

31.08.2023

Łatwiej o legitymacje na smartfonie - niepotrzebna będzie zgoda rodziców

Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty, będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy. Umożliwiła to ustawa o aplikacji mObywatel. mLegitymacja szkolna nie będzie – tak jak dotychczas – wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia.

31.08.2023

Początek roku szkolnego na pikiecie pod gmachem MEiN. Związkowców wesprą samorządowcy

Zarządzanie oświatą

Związkowcy rozpoczną rok szkolny od pikiety pod gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki - w ten sposób chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec nieudanych reform, zbyt obszernej podstawie programowej oraz przede wszystkim zbyt niskich wynagrodzeń pedagogów. W pikiecie wezmą udział również przedstawiciele rodziców i oświatowych organizacji społecznych oraz liderzy edukacyjni.

30.08.2023