Wszystko to możliwe ma być dzięki poszerzeniu programu "Poznaj Polskę", który uruchomiono dwa lata temu. - Widząc popularność tego programu i wielką chęć uczniów korzystania z uroków Polski, poznawania Polski, premier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, zdecydowali, że dołożymy zdecydowanie więcej pieniędzy i na bazie programu "Poznaj Polskę" utworzymy "Bon szkolny – poznaj Polskę” - wskazał.  - Czym to się będzie różniło? Oto tym, że wszyscy dostaną środki finansowe. Nie trzeba będzie czekać rano i klikać, by złożyć wniosek jak najszybciej, by pozyskać środki - wskazał szef MEiN.

Czytaj w LEX: Realizacja i rozliczanie dotacji w ramach rządowego przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” >

W przyszłym roku patriotyczne wycieczki również za granicę>>

 

Nawet miliard złotych na realizację programu

O programie mówił również Piotr Müller, rzecznik rządu. - Chcemy rozszerzyć program, bo do tej pory mieliśmy pilotaż programu "Poznaj Polskę". On był realizowany, ale jego skala nie była ogromna, w związku z tym chcemy ten program upowszechnić i doprowadzić do sytuacji, w której każde dziecko w szkole będzie mogło raz w roku wyjechać na dwudniowy wyjazd do muzeum do innego miasta, do centrum nauki, po to, żeby poznawać Polskę - podkreślił Müller. - Wszyscy uczniowie w polskich szkołach będą mogli z tego programu od przyszłego roku skorzystać - wskazywał.

Czytaj też w LEX: Zasady rozliczenia finansowego wycieczki szkolnej >>

 

Poinformował, że "budżet to zależnie od zainteresowania około miliarda złotych, które zostaną przeznaczone na ten cel". - Chcemy, aby uczniowie poznawali wszystkie zakątki Polski i w ten sposób również budowali przekonanie o tożsamości narodowej, o udziale w życiu obywatelskim, społecznym - powiedział rzecznik rządu.

 

Pieniądze dla muzeów

Bon w praktyce będzie też dofinansowaniem dla muzeów, które będą odwiedzać szkolne wycieczki. - Z perspektywy Muzeum Powstania Warszawskiego zauważaliśmy, że dla wielu szkół wyprawa do Warszawy wiąże się z dużym obciążeniem finansowym. Myślę, że sytuacja, w której wyjazd do ważnych miejsc opowiadających historię Polski jest dofinansowywana, jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla szkół biedniejszych czy z mniejszych ośrodków – ocenił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Sprawdź w LEX: Jakie dokumenty powinien mieć ze sobą kierownik wycieczki szkolnej? >

W przyszłym roku patriotyczne wycieczki również za granicę>>

 

Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz stanu w resorcie sportu i turystyki, podkreślał natomiast, że program "Bon szkolny – poznaj Polskę" zapewni każdemu uczniowi możliwość odbycia co najmniej dwudniowej krajowej wycieczki, poznanie kultury, zabytków, muzeów i najważniejszych atrakcji przyrodniczych Polski. Dodał, że jest to bardzo ważne wsparcie branży turystycznej, ponieważ zwykle takie wycieczki odbywają się poza głównym sezonem turystycznym.

Sprawdź w LEX: Czy kierownik wycieczki szkolnej może być jednocześnie opiekunem na wycieczce szkolnej? >

 

- Lekcja płynąca z tragedii ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, to nie tylko kwestia historii i pamięci - komentował pomysł Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. - To także lekcja szacunku dla praw człowieka i człowieczeństwa, a także wezwanie do wzięcia moralnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Wizyta w miejscu pamięci dobitnie uświadamia, do czego mogą prowadzić skrajne postawy i ideologie oparte na nienawiści. Dlatego to niezwykle ważne, by młodzi ludzie odwiedzali to szczególne miejsce - wskazywał.

Zobacz też w LEX: Procedura organizacji wycieczek szkolnych >>