Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki o informacje na temat wyników kontroli monitoringu wizyjnego w polskich szkołach. Planowaną kontrolę w tym zakresie z roku szkolnego 2019/2020 przełożono na rok szkolny 2020/2021.
Oko kamery nie w każdym miejscu może śledzić pracownika>>
Monitoring zwiększa bezpieczeństwo szkół
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki została opublikowana informacja o wynikach nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratorów oświaty w zakresie kontroli pn. Zgodność z przepisami prawa funkcjonowania monitoringu wizyjnego w szkołach. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego pod pojęciem kontroli należy rozumieć działania organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub dyrektora szkoły lub placówki prowadzone w szkole lub placówce w celu oceny m.in. stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki. Tym samym w ramach kontroli nie jest realizowana ocena skuteczności monitoringu wizyjnego.
Sprawdź w LEX: Kto wykonuje zadania organu prowadzącego dotyczące monitoringu w szkole? >
Dyrektor szkoły lub placówki może wprowadzić monitoring nad pomieszczeniami szkoły lub placówki lub terenem wokół szkoły lub placówki, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia, w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę lub placówkę oraz po przeprowadzeniu konsultacji z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. Monitoring wizyjny nie jest obowiązkowy. Dyrektor odpowiadający za bezpieczeństwo uczniów powinien stworzyć skuteczne mechanizmy eliminowania zagrożeń na terenie szkoły, szczególnie poprzez regulacje w statucie szkoły. Obowiązkiem szkoły jest podejmowanie odpowiednich działań zapobiegających sytuacjom problemowym mogącym ujawnić się na jej terenie. Natomiast przyjęcie form i metod należy do autonomicznej decyzji szkoły. Z analizy arkuszy kontroli wynika, że monitoring wizyjny zapewnia bezpieczeństwo uczniom i pracownikom oraz realizowany jest w sposób właściwy, zgodnie z przepisami prawa. Nieprawidłowości, które zostały stwierdzone podczas kontroli szkół w zakresie funkcjonowania monitoringu miały charakter akcydentalny.
Sprawdź w LEX:
Czy z dotacji oświatowej można sfinansować montaż monitoringu w szkole niepublicznej? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.