- Według naszego badania "Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości" wspomniane wydatki jesienią będą sprawdzianem dla portfeli 14 proc. z nas – przekazała cytowana w raporcie Renata Wrzaskowska, menadżer ds. projektów marketingowych Santander Consumer Banku. Aż 30 proc. rodziców jest zdania, że polski system edukacji opiera się na "archaicznych formach nauczania", takich jak "nauka na pamięć". Często podkreślany jest również brak indywidualnego podejścia do dziecka (29 proc.) oraz przemęczenie i przeciążenie uczniów obowiązkami szkolnymi (28 proc.).

Sprawdź w LEX: Czy program autorski nauczyciela powinien zostać zaopiniowany przez kuratorium oświaty? >

Wypalenie zawodowe, przepracowanie, przewlekły stres>>

 

Przemoc i presja - największe problemy uczniów

Na problemy kadrowe polskich szkół wskazało 24 proc. ankietowanych, a na niski prestiż zawodu nauczyciela - 21 proc. - Warto podkreślić, że co piąty rodzic jest zdania, że największym problemem polskiego systemu edukacji jest przemoc wśród uczniów (20 proc.). Tak wskazywali najczęściej mieszkańcy wsi i dużych miast (kolejno 25 i 24 proc.) oraz osoby z wykształceniem średnim lub wyższym (22 i 24 proc.). Identyczny odsetek rodziców wymienił także brak życiowych przedmiotów w programie nauczania, np. psychologii czy finansów osobistych (20 proc.) – zaznaczyła Wrzaskowska.

Czytaj w LEX: Zasady zatrudniania specjalistów w szkołach i przedszkolach od roku szk. 2022/23 >

 

Wśród rzadziej wskazywanych przez rodziców problemów polskiego systemu edukacji znalazły się niedostateczne wsparcie psychologiczne uczniów (16 proc.) oraz przeładowanie klasy (15 proc.). 12 proc. rodziców podało, że ich dzieci pracują na przestarzałym sprzęcie i korzystają z "wiekowych pomocy dydaktycznych", a 7 proc. zwróciło uwagę na presję na wyniki, z jaką muszą się mierzyć uczniowie. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w lipcu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1004 dorosłych Polaków. (ms/PAP)

Czytaj też w LEX: Wrześniowe zmiany w prawie oświatowym na rok szkolny 2023/24 >